“Krievija mūs baroja ar meliem!” Ukrainā sagūstītie ķīniešu karagūstekņi dalās pieredzē no frontes
foto: ZUMAPRESS.com
Guandžuns piebilst, ka "Krievija nemaz nav tik spēcīga kā viņi apgalvo, savukārt Ukraina neesot tik atpalikusi kā norāda Krievija".
Pasaulē

“Krievija mūs baroja ar meliem!” Ukrainā sagūstītie ķīniešu karagūstekņi dalās pieredzē no frontes

Anna Klāra

Jauns.lv

Pirmdien, 14. aprīlī, preses konferencē, ko rīkoja Ukrainas Drošības dienests (SBU), divi sagūstītie Krievijas armijā karojošie ķīnieši dalījās savās pārdomās par frontē piedzīvoto, tai skaitā viņi atklāja, kā nokļuvuši Krievijas armijas rindās, kā pret viņiem izturējusies Krievijas vadība un kāda bija ikdiena, dienējot Krievijas armijas pakļautībā.

“Krievija mūs baroja ar meliem!” Ukrainā sagūstīti...

Viens no sagūstītajiem, Vangs Guandžuns, norādīja, ka viņš tika savervēts Ķīnā – viņš atsaucās uz kādu reklāmu vietnē "TikTok" un atklāja, ka par pievienošanos Krievijas armijai viņš saņēmis finansiālu atalgojumu. "Es sāku savu ceļu Kazaņā, pēc tam sasniedzu Rostovu pie Donas, un no Rostovas mēs devāmies uz [Ukrainas] Doņecku. Lai nokļūtu līdz Ukrainai, izmantojām autobusus un mikroautobusus," sacīja Vangs, norādot, ka viņš tika sagūstīts vien trīs dienas pēc tam, kad tika izvietots frontē.

Guandžuns atzīst, ka nožēlo, ka pievienojās karam, un norāda, ka brīdī, kad esi armijai pievienojies, no šī lēmuma vairs nav iespējams atkāpties. "Bēgšana [no armijas] nav iespējama, jo brīdī, kad jūs pievienojaties treniņiem, jums visās gaitās, pat tad, ja nakts vidū vēlaties izmantot labierīcības, seko karavīrs ar pielādētu šauteni," atklāj Vangs. "Rostovā reiz bija incidents, kad kāds ārzemnieks nakts vidū izdarīja pašnāvību, un mēs konkrēti nezinām, kāds bija šīs darbības patiesais iemesls..." viņš piebilda.

Guandžuns norāda, ka Krievijas nometnē Rostovā bija ļoti slikti dzīves apstākļi – viņš tika izmitināts vietā, kur nebija nedz ūdens padeves, nedz elektrības, bet maltīti viņš esot saņēmis reizi dienā vai divās. Viņš atzīst, ka reiz pēc smagas dienas viņiem esot iedota vien "šķipsniņa neapstrādātu rīsu".

Otrs ķīniešu karagūsteknis, Džans Renbo, norādīja, ka devās uz Krieviju kā tūrists ar plāniem pievienoties Krievijas armijai. Viņš norāda, ka visvairāk nožēlo to, ka pameta savas mājas, lai pievienotos karam. "Mani vecāki nav informēti par to, ka es pievienojos Krievijas armijai, lai karotu Ukrainā. Tomēr viņi varētu mani ieraudzīt televīzijā. Vēlos tikai viņiem pateikt, ka esmu dzīvs. Varbūt jūs uz mani šobrīd dusmojaties, tomēr man ir ļoti paveicies, ka esmu palicis dzīvs," norādīja Džans, piebilstot, ka Ukrainā pret viņu "izturoties labi".

"Iepriekš karš pastāvēja tikai televīzijas šovos vai filmās, ko es skatījos," viņš sacīja, piebilstot, ka televīzijā redzētais neatbilst realitātei. "Kad jūs to pieredzat paši, tad saprotat, cik ilgi velkas katra sekunde," norādīja Renbo, piebilstot, ka vēlas drīz atgriezties mājās un sadarbojas ar Ukrainas varas iestādēm.

Guandžuns piebilst, ka "Krievija nemaz nav tik spēcīga kā viņi apgalvo, savukārt Ukraina neesot tik atpalikusi kā norāda Krievija". "Krievija mūs baroja ar meliem. Krievija nemaz nav tik spēcīga, kā viņi apgalvo, un Ukraina nav tik atpalikusi, kā viņi stāsta. Brīdī, kad iesaisties karadarbībā un kad sākas uguns apmaiņa, tu sāc saprast, ka viss iepriekš dzirdētais ir meli," norāda karagūsteknis.

Tāpat viņš norādīja, ka Krievijas karaspēks ārzemju kaujiniekus neapmācīja tajā, kā kaujas laukā padoties. "Krievija visiem ārzemju kaujiniekiem paziņoja, ka gadījumā, ja mūs sagūstīs, mēs mirsim šausmīgā nāvē. Viņi norādīja, ka ukraiņi izturēsies [pret mums] šausmīgi un mūsu fotogrāfijas tiks nosūtītas mūsu ģimenei un draugiem," norāda Vangs.

Jau ziņots, ka šī gada 8. aprīlī Ukrainas spēki sagūstīja divus Krievijas armijas rindās karojušus Ķīnas pilsoņus, turklāt Zelenskis preses konferencē 9. aprīlī uzsvēra, ka šis nav atsevišķs gadījums un un Krievijas pusē pret Ukrainu karo vismaz 155 ķīnieši. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Lin Jians uzsver, ka Ķīna Ukrainā nav izvietojusi savu karaspēku. Viņš uzsvēra, ka šādas runas "ir nepamatotas" un uzsvēra, ka Ķīna ieņem "konstruktīvo lomu politiskās risinājuma veicināšanā".  Tāpat Jians uzsvēra, ka Ķīnas valdība "vienmēr aicinājusi savus pilsoņus izvairīties no konflikta zonām un nepiedalīties nekādos bruņotajos konfliktos."