Sieviete, kura pirms desmit gadiem pilnībā atteicās no naudas: lūk, ko nozīmē īsta bagātība
foto: Pexels.com
"Runa nav tikai par atteikšanos no naudas," skaidro Džo, "bet par patēriņa un resursu izmantošanas samazināšanu."/Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Sieviete, kura pirms desmit gadiem pilnībā atteicās no naudas: lūk, ko nozīmē īsta bagātība

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

Dzīvot bez jebkādiem ienākumiem šķiet neiespējami un biedējoši? 56 gadus vecā Džo Nēmita 2015. gadā radikāli mainīja savu dzīvi, pilnībā atsakoties no naudas. Viņai nav ne algas, ne uzkrājumu, ne automašīnas, taču viņa apgalvo, ka dzīvo labāk nekā jebkad agrāk. Sieviete, kura dzīvo bez naudas, stāsta, kā atteikšanās no iepirkšanās un patēriņa ir mainījusi viņas dzīves uztveri.

Sieviete, kura pirms desmit gadiem pilnībā atteicā...

Austrālijas pilsētā Lismorā dzīvojošā Džo Nēmita 2015. gadā pieņēma lēmumu, kas daudziem šķistu ekstrēms - viņa pilnībā atteicās no naudas. Šis solis nebija spontāns: viņa bija dziļi vīlusies mūsdienu ekonomiskajā sistēmā. "Runa nav tikai par atteikšanos no naudas," skaidro Džo, "bet par patēriņa un resursu izmantošanas samazināšanu."

Džo uztur sevi, izmantojot pārtiku no veikaliem un kafejnīcām, kur nonāk produkti, kuri vairs nav komerciāli pieprasīti. Derīguma termiņi viņu nebiedē -viņa paļaujas uz veselo saprātu un savu ožu, kurai uzticas vairāk nekā datumam uz iepakojuma.

Zobu pastas pārpalikumus viņa izspiež no gandrīz tukšām tūbiņām, kuras citi izmetuši, bet tīrīšanai izmanto savā dārzā audzētu alveju. Tualetes papīra vietā - mazgājamas lupatiņas un restorānos iegūtas tīras papīra salvetes.

Draugi viņai dod apģērbu, taču atkārtota izmantošana un pašdarinātas lietas ir viņas dzīves stūrakmeņi. Veļas mazgāšanai viņa pati gatavo līdzekļus, savukārt dators un telefons ir saņemti kā ziedojumi. Internets? Tikai caur bezmaksas publisko Wi-Fi - arī šeit viņa izvairās no liekiem izdevumiem.

Savas jaunās dzīves sākumā Džo lūdza kā dāvanu rīsus un sauso pienu. Tagad viņa lūdz sēklas, lai audzētu pārtiku ne tikai sev, bet arī dalītos ar vietējo kopienu. Džo sevi dēvē gan par radītāju, gan par pārstrādātāju. Jau sešus gadus viņa rūpējas par savu piecu istabu lauku māju un dārzu, pilnībā ievērojot nulles izmaksu principu.

Vai šāds dzīvesveids ir pārāk ekstrēms - vai tomēr tā ir alternatīva, uz kuru būtu jāraugās kā uz iespējamo nākotni? Katram jāizlemj pašam. Taču Džo neko nenožēlo: viņa nesūkstās pēc patērētāju sabiedrības un uzskata, ka brīvība no naudas ir viņas patiesā bagātība, raksta "The Guardian".