Pasaulē

Vanags kļūst par vietējo murgu, liekot Anglijas ciematam nedēļām ilgi dzīvot bailēs

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Anglijas ciemats Flamsteda piedzīvoja neparastu apdraudējumu – agresīvs vanags uzbruka vietējiem, traumēja pensionāru un nozaga apģērbu. Tikai pateicoties kāda iedzīvotāja vērībai un piekūnu kopēju palīdzībai, putnu izdevās noķert un nodot profesionāļiem.

Vanags kļūst par vietējo murgu, liekot Anglijas ci...

Vanags, kas vairākas nedēļas terorizēja mierīgu Anglijas ciematu, ceturtdien beidzot tika notverts, tādējādi pieliekot punktu aptuveni 50 uzbrukumu virknei. Šo incidentu laikā slimnīcā nonāca 75 gadus vecs vīrietis, tika traucēta pasta piegāde un nozagtas divas vilnas cepures, kas piederēja 91 gadu vecam vīrietim.

Šo tēviņu Harisa vanagu notvēra kāds vietējais iedzīvotājs vārdā Stīvs Hariss, kura uzvārds sakrīt ar putna sugas nosaukumu. Viņš veiksmīgi ievilināja vanagu būrī, un drīz pēc tam ieradās divi pieaicinātie piekūnu kopēji, lai palīdzētu – tā sarunā ar CNN ziņoja viens no kopējiem Alans Grīnhols.

Grīnhols bija ieradies mazajā ciematā Flamstedā, kas atrodas aptuveni 50 kilometrus uz ziemeļiem no Londonas, lai palīdzētu notvert agresīvo putnu. Viņam ierodoties, viņš redzējis, kā vanags nolaižas no skursteņa, "dzenas pakaļ kādam vīrietim pāri ceļam un mēģina viņam iesist pa galvu," viņš sacīja.

"Es nonodomāju – ak, tu briesmīgais putns. Un tad viņš uzbruka "Amazon" kurjeram. Es paddomāju – ak, Dievs!" viņš piebilda.

foto: Soctīkli
Vanags, kas vairākas nedēļas terorizēja mierīgu Anglijas ciematu, beidzot tika notverts.
Vanags, kas vairākas nedēļas terorizēja mierīgu Anglijas ciematu, beidzot tika notverts.

Tālāk viņš vēroja, kā Hariss pameta māju, lai dotos skriet, un "vanags sāka viņu dzīt pa ceļu kādus 300–400 metrus, viņš pat locījās un mēģināja izvairīties."

Šādi haotiski skati pēdējās nedēļās Flamstedā bija kļuvuši par ikdienu – daži iedzīvotāji pat valkāja ķiveres, lai pasargātu sevi no putna uzbrukumiem.

Hariss pats bija uzvilcis ķiveri skriešanai pēc tam, kad jau divreiz bija kļuvis par uzbrukuma upuri, viņš atklāja  ielbritānijas ziņu aģentūrai "PA Media". Viņš arī pastāstīja, ka nedēļām ilgi nav ļāvis saviem bērniem spēlēties pagalmā, jo tā bija kļuvusi par vienu no vanaga iecienītākajām vietām.

Tikmēr 91 gadus vecais iedzīvotājs Glins Perijs bija izgatavojis zoda siksniņu no kurpju šņores, lai cepure noturētos uz galvas, jo vanags viņam bija pamanījies nočiept jau divas vilnas cepures. "Tas šķita tik neticami, ka es domāju – tas vairs neatkārtosies. Bet atkārtojās," viņš sacīja BBC.

Vanaga postīšanas ēra beidzās ceturtdien, kad tas ielidoja kādā dārzā. Tur Grīnhols apmēram 40 minūtes mēģināja viņu pierunāt ieiet slazdā, bet beigās putns aizlidoja atpakaļ uz Harisa pagalmu.

"Es dzirdēju, kā Stīvs kliedz: "Ātri, ātri, man šķiet, ka es viņu noķēru!"" atceras Grīnhols. Viņš tūlīt metās palīdzēt, lai vanags neizspruktu no improvizētā slazda.

Policija pavēstīja, ka vanags pašlaik atrodas specializētā voljērā un gaida pārmācību.

75 gadus vecais Džims Hjūits, kurš pēc vanaga uzbrukuma nonāca slimnīcā, ziņu aģentūrai "PA Media" sacīja, ka jūtas atvieglots: "Man bija jābūt piesardzīgam – saprātīgākais bija braukt līdz veikalam ar auto. Bet es neļaušos tikt pazemots no niecīga putna."

"Man ir liels atvieglojums, ka viņš ir notverts un nav nācies viņu nogalināt. Un vēl lielāks atvieglojums ir tas, ka nav cietis neviens bērns."

Grīnhols piebilda, ka par visbiežākajiem vanaga uzbrukumu mērķiem kļuva gari, plikpauraini vīrieši. Viņš izteica pieņēmumu, ka vanags "varētu būt kļuvis hormonāls un meklē pāri," jo ir ligzdošanas sezona.

Viņš skaidroja, ka plēsīgie putni, kas uzauguši cilvēku vidū, var "uzspiest" sev īpašnieku kā tēlu un kļūt pilnībā pieradināts. Šo vanagu, iespējams, uzaudzimājis garš, plikpaurains vīrietis. "Tā kā viņi ir pilnībā humanizēti, viņš domā, ka ir cilvēks, viņš nedomā, ka ir vanags," viņš piebilda.

Cik bieži vanagi uzbrūk cilvēkiem?

Lai gan vanagi parasti nav agresīvi pret cilvēkiem, uzbrukumi tomēr notiek – īpaši, ja putni jūtas apdraudēti vai ja tie ir pieradināti un zaudējuši bailes no cilvēkiem.

Zināmākie uzbrukumu gadījumi ir ASV un Kanādā. Tur regulāri tiek ziņots par vanagu uzbrukumiem skrējējiem vai cilvēkiem parkos ligzdošanas sezonas laikā, kad putni sargā savas ligzdas.

Uzbrukumi notikuši arī Lielbritānijā. Vairākos gadījumos (tostarp Flamstedā 2025. gadā) Harisa vanagi, kas izmantoti medībām vai demonstrācijām, ir aizbēguši un sākuši uzbrukt cilvēkiem.

Austrālijā ziņots par gadījumiem, kad klinšu vanagi uzbrukuši skolēniem un riteņbraucējiem.

Uzbrukumiem tiek pakļauti cilvēki ar izteiktām galvas iezīmēm (piemēram, plikpauraini vīrieši), kustīgi vai skrienoši cilvēki, kā arī tie, kas nejauši tuvojas ligzdām.

Lai gan šādi gadījumi ir salīdzinoši reti, tie var būt bīstami, un eksperti iesaka saglabāt distanci no plēsīgo putnu ligzdošanas vietām un necensties tos aiztikt vai pieradināt.