![Uzņēmumam “Coca-Cola”, iespējams, nāksies pārdot vairāk dzērienu plastmasas pudelēs](https://i.jauns.lv/t/2025/02/12/3210757/660x471.webp?v=1739380912)
Uzņēmumam “Coca-Cola”, iespējams, nāksies pārdot vairāk dzērienu plastmasas pudelēs
![](https://i.jauns.lv/t/pt/ULTxq7TU1hFkQwi5p3mJMjMx4cP8MliknAhSz6mm/50x50.png)
Ja ASV prezidenta Donalda Trampa noteiktie tarifi padarīs alumīnija skārdenes dārgākas, uzņēmumam “Coca-Cola”, iespējams, nāksies izvēlēties pārdot dzērienus plastmasa pudelēs, ziņo "BBC".
Jau ziņots, ka ASV prezidents Donalds Tramps plāno noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam valstī, turpinot savu protekcionisma politiku un cenšoties aizsargāt vietējo rūpniecību. Tas savukārt varētu paaugstināt konservētu pārtikas un dzērienu produktu cenas valstī.
Decembrī uzņēmums “Coca-Cola” izmainīja savu ilgtspējīgas attīstības mērķi - līdz 2030. gadam izmantot 50% pārstrādāta materiāla iepakojuma ražošanā, pazeminot to no 35 līdz 40% līdz 2035. gadam. Vides aizsardzības grupas jau sešus gadus pēc kārtas ir atzinušas “Coca-Cola” par "pasaules lielāko plastmasas piesārņotāju".
"Ja kādam iepakojumam pieaug izmaksas, mums ir citi iepakojuma varianti, kas ļauj saglabāt konkurētspēju cenas ziņā," sacīja uzņēmuma izpilddirektors Džeimss Kvinsijs. "Piemēram, ja alumīnija skārdenes kļūs dārgākas, mēs varam vairāk koncentrēties uz PET [plastmasas] pudelēm." “Coca-Cola” vadītājs norādīja, ka iepakojuma izmaksas veido tikai nelielu daļu no visām kompānijas izmaksām.
Pēdējos gados “Coca-Cola” bija vairāk izmantojusi alumīnija iepakojumu kā daļu no savām mārketinga un ilgtspējas stratēģijas. Lai gan alumīnija skārdenes parasti ir dārgākas, tās labāk pārstrādājas nekā plastmasas pudeles.
Saskaņā ar ASV Ģeoloģijas dienesta datiem ASV importē gandrīz pusi no patērētā alumīnija, tādēļ 25% tarifs visiem importiem, visticamāk, padarīs skārdenes vēl dārgākas. Pēc tam, kad Tramps 2018. gadā pirmo reizi noteica tarifus tēraudam, daudzi skārdeņu ražotāji saņēma "nodokļu atvieglojumus”. Taču šoreiz Tramps paziņojis, ka nebūs nekādu izņēmumu – ne atsevišķiem produktiem, ne konkrētām valstīm.
Tāpat ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis izpildrīkojumu, kas izbeigtu Baidena administrācijas centienus līdz 2027. gadam pakāpeniski atteikties no vienreizlietojamās plastmasas, tostarp salmiņiem, visā valdībā. Džo Baidena vadībā Baltais nams bija izvirzījis mērķi līdz 2027. gadam atteikties no vienreizlietojamās plastmasas valdības pārtikas apgādes pakalpojumos, pasākumos un iepakojumos, bet līdz 2035. gadam – visās federālajās iestādēs. Tā kā ASV federālā valdība ir lielākais patēriņa preču pircējs pasaulē, Baidena administrācija cerēja, ka šis solis radīs domino efektu, veicinot vienreizlietojamās plastmasas ražošanas samazināšanos.