Krievijas spiegošanas kuģa dēļ, Lielbritānija pastiprinās savas drošības procedūras
foto: EPA/Scanpix
Londona norāda, ka "Jantarj", kurš pirmdien iegāja Lielbritānijas ūdeņos, tiek izmantots izlūkošanai un kritiskās zemūdens infrastruktūras kartēšanai.
Pasaulē

Krievijas spiegošanas kuģa dēļ, Lielbritānija pastiprinās savas drošības procedūras

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv / LETA

Lamanšā pirmdien tika novērots Krievijas spiegošanas kuģis "Jantarj", kurš arī pērnā gada novembrī tika manīts Lielbritānijas ūdeņos. Patlaban kuģis pietuvojies Nīderlandei, tomēr notikušais licis Lielbritānijai pastiprināt savus drošības pasākumus.

Krievijas spiegošanas kuģa dēļ, Lielbritānija past...

Londonas norāda, ka "Jantarj", kurš pirmdien iegāja Lielbritānijas ūdeņos, tiek izmantots izlūkošanai un kritiskās zemūdens infrastruktūras kartēšanai. Britu Karaliskā flote kuģim sekoja divas dienas, līdz tas iegāja Nīderlandes ūdeņos.

Tagad Lielbritānijas puse pastiprinās savu reakciju uz Krievijas kuģu un lidmašīnu slepenajām operācijām, lai aizsargātu savus zemūdens kabeļus. "Mēs nevairīsimies no izlēmīgas rīcības, lai aizsargātu Lielbritāniju. Mēs pastiprināsim savu reakciju, lai nodrošinātu, ka Krievijas kuģi un lidmašīnas nevar slepeni darboties Lielbritānijas vai NATO teritorijas tuvumā," teica Lielbritānijas aizsardzības ministrs Džons Hīlijs.

Viņš piebilda, ka Lielbritānijas puse izvietos arī modernu mākslīgā intelekta sistēmu, lai aizsargātu zemūdens infrastruktūru. Kā teica Hīlijs, Krievijas kuģis "Jantarj" jau 2024.gada novembrī tika novērots Lielbritānijas ūdeņos vietās, kur atrodas zemūdens kabeļi.

Lielbritānijas aizsardzības ministrs paziņoja parlamentam, ka, ņemot vērā "Jantarj" aktivitāti, viņš ir mainījis iesaistīšanās noteikumus, lai ļautu Karaliskā flotes kuģiem pietuvoties tuvāk un labāk izsekot kuģi. Turklāt viņš ir atļāvis Karaliskā jūras kara flotes zemūdenēm pacelties pie "Jantarj", tādējādi īstenojot savaldīšanas pasākumus.

Tāds paziņojums izskanējis, ņemot vērā bažas par iespējamiem sabotāžas gadījumiem elektropārvades kabeļos, telekomunikāciju līnijās un gāzes cauruļvados pēc vairākiem bojājumiem Baltijas jūrā, kas kļuvuši biežāki kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā. Lielbritānija ir nolēmusi nosūtīt jūras patruļas un novērošanas lidmašīnas, lai palīdzētu NATO centieniem aizsargāt kabeļus Baltijas jūrā, piebilda Hīlijs.