Nepatīkams incidents Maskavā: Irānas prezidents atteicies gaidīt Putinu
foto: Iranian Presidency via ZUMA Press Wire / SplashNews.com/ Vida Press
Masuds Pezeškiāns un Vladimirs Putins tikšanās laikā 2025. gada 17. janvārī Maskavā.
Pasaulē

Nepatīkams incidents Maskavā: Irānas prezidents atteicies gaidīt Putinu

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

17. janvārī Kremlī notika kārtējais incidents, kas saistīts ar Putina novēlošanos uz svarīgu tikšanos. Irānas prezidents Masuds Pezeškiāns Maskavā ieradies laikā, taču, kā ziņo "Iran International", Krievijas puse paziņojusi, ka Putins vēl nav gatavs.

Nepatīkams incidents Maskavā: Irānas prezidents at...

Tā vietā, lai paliktu uzgaidāmajā telpā, Irānas līderis izvēlējās doties uz viesnīcu, aizbildinoties ar lūgšanu. Pasaules līderu kavēšanās jau sen ir kļuvusi par Krievijas prezidenta raksturīgu iezīmi, vēl pirms viņš kļuva par izstumto starp Rietumu pasaules līderiem. Eksperti uzskata, ka šāda taktika ir apzināts mēģinājums nostādīt partneri neērtā pozīcijā un uzsvērt paša pārākumu. Šādas manieres droši vien aizsāk padomju specdienestu praksē, kur Putins sāka savu karjeru, raksta "Dialog.ua".

Tomēr ne visi līderi ir gatavi samierināties ar šādu attieksmi. Irānas prezidents demonstrējis, ka negrasās spēlēt pēc Kremļa noteikumiem. Iepriekš līdzīgi rīkojās arī citi pasaules līderi: Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans 2020. gadā lika Putinam gaidīt uz tikšanos Ankarā, bet 2021. gadā NVS valstu līderi atteicās parādīties samitā pirms Krievijas prezidenta ierašanās.

Putins izolācijā

Kopš 2022. gada, pēc pilna apmēra iebrukuma Ukrainā sākuma, Putins zaudējis cienījama politiķa statusu pasaules arēnā. Tagad to arvien biežāk dēvē par izstumto starp Rietumu līderiem. Kremļa izolācija kļūst arvien redzamāka. Putinam ne pirmo reizi likt gaidīt savus sarunu biedrus. Viņa kavēšanās upuru vidū bija arī Angela Merkele, Baraks Obama, Elizabete II un pat Romas pāvests. Taču pēdējā laikā šādas manieres arvien biežāk sastopas ar pretestību, kas parāda strauji krītošu Krievijas līdera autoritāti.

Eksperti norāda, ka Putins izmanto kavēšanās taktiku galvenokārt attiecībā uz tiem līderiem, kuru pozīcijas Krievija uzskata par ievainojamām. Taču, sākoties karam ar Ukrainu, viņa starptautiskais statuss ir stipri saļodzījies, un tagad arvien vairāk politiķu atsakās pielāgoties vecā diktatora kaprīzēm. Irānas prezidents kļuvis par kārtējo līderi, kurš nav devies piekāpties Kremlim.