COP29 vienojās piešķirt 1,3 triljoni dolāru nabadzīgajām valstīm līdz 2035. gadam
ANO klimata pārmaiņu konferencē (COP29) Baku svētdien tika panākta vienošanās, ka līdz 2035. gadam katru gadu nabadzīgākajām valstīm tiks piešķirti 1,3 triljoni ASV dolāru cīņai pret klimata pārmaiņām, no kuriem vismaz 300 miljardus nodrošinās industriāli attīstītās valstis.
Pašlaik industriāli attīstītās valstis katru gadu klimata palīdzībai piešķir vairāk nekā 100 miljardus dolāru. Šis finansējums būs paredzēts jaunattīstības valstīm, lai tās varētu īstenot vides aizsardzības pasākumus un mazinātu globālās sasilšanas sekas.
Lai nodrošinātu 1,3 triljonus dolāru gadā, vienošanās paredz, ka starptautiskajām attīstības bankām būs būtiski jāpalielina aizdevumi nabadzīgajām valstīm vai jādzēš to parādi. Sabiedriskie un banku līdzekļi tiks papildināti ar privātajām investīcijām, kuras arī tiks uzskatītas par klimata aizsardzības finansējumu.
"COP29 atcerēsies, kā jauna laikmeta sākumu klimata pārmaiņu finansēšanas jomā. ES turpinās uzņemties vadošo lomu. Šī COP izvirzīja vērienīgu un reālistisku mērķi un palielināja ieguldījumu. Esam pārliecināti, ka ar šiem līdzekļiem un šo struktūru mēs sasniegsim 1,3 triljonus dolāru, " raksta Eiropas Savienības klimata komisārs Vopke Hūkstra.
Commissioner for the Climate Action of #EU:
— COP29 News (@Cop29News) November 23, 2024
“#COP29 will be remembered as the start of a new era on climate finance.” https://t.co/1lUDRf3nnV
Vienošanās mudina arī citas donorvalstis piedalīties šajā procesā. Tomēr šie aicinājumi ir formulēti tik vispārīgi, ka ir saņēmuši kritiku no vides aizstāvjiem, jo nav norādītas konkrētas organizācijas, kas būtu atbildīgas par šo mērķu sasniegšanu.
Vienošanās nenosaka, ka kādai valstij būtu jāpiešķir konkrēta summa nabadzīgo valstu atbalstam. Kompromiss tika panākts tieši tāpēc, ka nav definēts konkrēts mehānisms, kā tiks savākti 1,3 triljoni dolāru. Šis uzdevums tiek pārcelts uz nākamo ANO klimata konferenci, kas notiks Brazīlijā.