foto: Ekrānuzņēmums
Drosmīgs latvietis ar zīmīgu plakātu pamanās iekļūt starp krievu skolu aizstāvju rindām
Brīdī, kad vīrieti pamanīja un visi krievvalodīgie metās viņam virsū, daži agresīvākie izrāva viņam no rokām plakātu un to saplēsa.
Sabiedrība
2018. gada 2. maijs, 19:34

Drosmīgs latvietis ar zīmīgu plakātu pamanās iekļūt starp krievu skolu aizstāvju rindām

Jauns.lv

Otrdien Rīgā notika gājiens, kura mērķis bija protestēt pret Saeimā pieņemto regulējumu par pakāpenisko pāreju uz mācībām latviski vidusskolās. Aculiecinieks iemūžinājis kādu incidentu, kur gājiena laikā starp krievu skolu aizstāvjiem pamanījās iekļūt arī kāds latvietis.

Latvietis maršēja līdzās krievu skolu aizstāvjiem un turēja rokās plakātu, uz kura rakstīts: "Nezināt valsts valodu, kurā dzīvo, var ciemiņš, idiots vai okupants, kurš uzspiež savu valodu".

Brīdī, kad vīrieti pamanīja un visi krievvalodīgie metās viņam virsū, daži agresīvākie izrāva viņam no rokām plakātu un to saplēsa. Nelojāli noskaņotie apsaukāja vīrieti par fašistu un izsauca tādus saukļus, kā "kauns" un "provokators". Kāds pamanījās paziņot, ka latvietis sabojājis viņam svētkus.

foto: Ekrānuzņēmums
Brīdī, kad vīrieti pamanīja un visi krievvalodīgie metās viņam virsū, daži agresīvākie izrāva viņam no rokām plakātu un to saplēsa.

Netikdams ārā no agresīvā pūļa, vīrietis bija spiest saukt palīgā policiju. Pirms tam viņu vairākkārt grūstīja, bet brīdī, kad vīrietis policijas pavadībā tika eskortēts no pretvalstiski noskaņotā krievu skolu aizstāvju ielenkuma, pūlis uzgavilēja krieviem ierastajā "Urā!"

Gājiens notika Brīvības ielā no Dailes teātra līdz Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālei Esplanādē. Pēc policijas aplēsēm gājienā un pasākumā Esplanādē piedalījās ap 5000 cilvēkiem.
Saeima martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, 2018./2019.mācību gadā tiks sākta jauno izglītības vadlīniju ieviešana, kas paredz būtiski palielināt latviešu valodas lomu mācīšanās procesā, nodrošinot mazākumtautību bērnu sekmīgu integrāciju sākumskolā.

Krievu skolu aizstāvju protesta gājiens pa Brīvības ielu

Pēc policijas aplēsēm gājienā un pasākumā Esplanādē piedalījās ap 5000 cilvēkiem.

gallery icon
22

Pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā plānots sākt 2019./2020.mācību gadā - tad ir paredzēts sākt pāreju no esošajiem pieciem mazākumtautību izglītības modeļiem uz jauniem trim mazākumtautību izglītības modeļiem pamatizglītībā. Šajā pašā gadā tiks sākta secīga pāreja uz jaunu bilingvālās izglītības modeli 7.-9.klasēs, paredzot, ka ne mazāk kā 80% no mācību satura tiek mācīti valsts valodā, ieskaitot svešvalodas. Tāpat 2019./2020.mācību gadā valsts pārbaudījumi 9.klasēm notiks tikai latviešu valodā.

No 2020./2021.mācību gada vispārējās izglītības iestādēs 10. un 11.klasē visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Gadu vēlāk - no 2021./2022. mācību gada visā vidusskolas posmā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks mācīti latviešu valodā, tāpat saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Valsts prezidents aprīlī izsludināja grozījumus abos likumos.