Krievijas specdienesti Latvijā vervē gados jaunus puišus
foto: ITAR-TASS/LETA
Krievijas specdienesti aizvien lielāku uzmanību pievērš Baltijas valstu jauniešiem, lai viņus savervētu par spiegiem, uzsver gan Igaunijas, gan Latvijas Drošības policijas pārstāvji.
Sabiedrība

Krievijas specdienesti Latvijā vervē gados jaunus puišus

Elmārs Barkāns

Kasjauns.lv

Igaunijas Drošības policijas ģenerāldirektora vietnieks Aleksandrs Toots Tallinas laikrakstam „Postimees” atklājis, ka aizvien vairāk tiek notverti un aiz restēm iesēdināti gados jauni Krievijas savervēti spiegi vecumā no 18 līdz 23 gadiem. Kasjauns.lv skaidroja, vai arī Latvijā Krievijas specdienesti vervē nenobriedušus jaunuļus.

Krievijas specdienesti Latvijā vervē gados jaunus ...

Jaunie vīrieši - praktiski vēl puikas - piekrīt sadarboties ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FSB) vai Galveno izlūkošanas pārvaldi (GRU) tādēļ, ka krievu vervētāji viņiem apgalvo, ka neko sliktu jau viņi nedarīs un tas nemaz nav bīstami, pie tam varot arī nopelnīt.

Vienlaikus daļa par spiegiem piekrīt būt, jo Krievijas likumsargi viņus notvēruši nodarbojoties ar pierobežas kontrabandu. Lai viņi netiktu tiesāti un saglabātu nelegālo rūpalu, viņus pierunā Krievijai piegādāt „nevainīgu” informāciju. Galvenokārt savervētie FSB un GRU piegādā informāciju par Igaunijas robežapsardzības darbu, robežkontroles posteņiem un tur izvietotajām novērošanas kamerām, kā arī par Igaunijas armijas un NATO spēku dislokācijas vietām, to sastāvu un tā tālāk, piemēram, kādas lidmašīnas var nolaisties militārajos lidlaukos.

Pēdējos pāris gados Igaunijā jau notverti un aiz restēm iesēdināti vismaz septiņi šādi Krievijas savervēti spiegi. Lielākā daļa no viņiem līdzās ar spiegošanu nodarbojās arī ar kontrabandas rūpalu. Portāls Kasjauns.lv jautāja, vai arī mūsu valstī arī šādi tiek vervēti spiegi. Drošības policijas Preses dienests atbildēja:

„Drošības policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka ārvalstu, tai skaitā Krievijas, specdienesti izrāda interesi par procesiem valsts drošības iestādēs, tiesību aizsardzības institūcijās un valsts aizsardzības jomā. Ārvalstu specdienesti mēģina iegūt šādu informāciju no jebkuras personas, kura var to sniegt neatkarīgi no personas vecuma, tautības, nodarbošanās vai citām pazīmēm. Vienlaikus jāatzīmē, ka Krievija, veidojot ietekmes pozīcijas ārvalstīs, pievērš pastiprinātu uzmanību tieši darbam ar jauniešiem, organizējot dažādus jauniešiem veltītus pasākumus, nodrošinot bezmaksas studijas iespējas Krievijas augstskolās un tamlīdzīgi. Šīs aktivitātes var izmantot arī Krievijas specdienesti, lai vervētu mūsu valsts piederīgos”.

Drošībnieku pārskats par pērno gadu liecina, ka Krievijas specdienesti Latvijā arī vervē Latvijas iedzīvotājus, kuri pārkāpj robežu vai nodarbojas ar kontrabandu: „nepieciešamības gadījumā (šāda informācija – red.)var tikt izmantota spiediena izdarīšanai pret attiecīgajām personām, lai tās piekristu sadarboties ar Krievijas specdienestiem un sniegtu tiem interesējošu informāciju, pretējā gadījumā draudot ar dažādām sankcijām”. Tāpat „pārrobežu sadarbības projekti tradicionāli tiek izmantoti kā piesegs Krievijas specdienestu darbībām, ņemot vērā, ka šīs sadarbības ietvaros tiek nodrošinātas oficiālas saskarsmes iespējas ar tos interesējošajām personām, kā arī tiek organizētas vizītes uz Krieviju”.

Tiek prognozēts, ka sagaidāms „Krievijas specdienestu aktivitāšu pieaugums (..) sakarā ar Latvijas valsts simtgades svinībām”: „Prognozējama Krievijas specdienestu līdzdalība informācijas operāciju un ietekmes pasākumu organizēšanā pret Latvijas valsti, veidojot Krievijas iekšpolitiskajām un ārpolitiskajām interesēm vajadzīgo sabiedrisko domu”.

Drošības policija uzsvērusi: „Viens no nozīmīgākajiem jautājumiem Krievijas tautiešu vidē Latvijā ir jautājums par jaunatnes piesaistīšanu tautiešu politikas aktivitātēm. Šā jautājuma aktualitāti noteica Krievijas vēlme nodrošināt tautiešu politikas pēctecību, kā arī centieni atlasīt nākamos viedokļu līderus, kuri darbosies Krievijas ārpolitisko interešu veicināšanā.

Atbilstoši šim uzdevumam tiek organizēti daudzveidīgi jauniešu mērķauditorijai paredzēti pasākumi Krievijā (forumi, konferences, nometnes, izglītojošās programmas, ekskursijas), uz kuriem tika aicināti arī jaunieši no Latvijas. (..) Papildus nemainīgi tiek turpināts darbs pie Latvijas jauniešu piesaistīšanas bezmaksas studijām Krievijas augstākās izglītības iestādēs. Drošības policija vērš uzmanību, ka jaunieši, uzturoties Krievijā, tiek pakļauti gan ideoloģiskai ietekmēšanai, gan arī var nonākt Krievijas specdienestu redzeslokā, tādējādi pakļaujot sevi pretizlūkošanas riskiem”.