Bērniem skolā jāmaksā par stikla pūšanu. Vai tā ir bezmaksas izglītība?
Latvijas skolas ar stāstiem par stikla pūšanu apbraukā stikla meistari Andrejs un Artūrs Virbuļi. Pats par sevi tas nav nekas slikts, bet vairāki vecāki un arī bērni izsaka neapmierinātību - tas kļuvis par savdabīgu biznesa projektu, kas kaitē mācību procesam un vecākiem liek sponsorēt bezjēdzīgu pasākumu.
Ventspils stikla sīkplastikas meistari Virbuļi jau pāris gadus apbraukā Latvijas skolas, bērniem stāstot un rādot stikla pūšanas knifus, ļaujot arī viņiem līdzdarboties aizraujošajā nodarbē. Iespējams, daudziem viņu stāstījums arī ļaus izvēlēties nākotnes profesiju, kā arī paplašina viņu redzesloku. Internetā atrodami vairāki sajūsmināti bērnu iespaidi par tikšanos ar Ventspils stikla pūtējiem. Tomēr ne visi ir sajūsmināti par stikla pūšanas stundām.
Pusdienu naudiņu atvēl stikla pūtējiem?
Kāds Rīgas Lietuviešu vidusskolas audzēkņa vecāks Kasjauns.lv pastāstīja: „24. februārī skolā viesojās stikla pūtēji no Ventspils. Tas notiks stundu laikā, vairākas klases tika sapulcinātas skolas aktu zālē, kur bērniem bija jānoskatās stikla pūtēju demonstrējumi un jānoklausās viņu stāstījums. Jāteic, ka mans bērns šo pasākumu uzskatīja par bezjēdzīgu, jo jau pagājušajā gadā notika šāds pats pasākums un neko jaunu viņš šogad neuzzināja. Vienīgi tika „norauta” stunda, bērns nevarēja sagatavoties kontroldarbam un pie tam viņam par šo pasākumu vēl bija jāsamaksā viens eiro. Alternatīvas nebija – bija jāmaksā šis eiro. Nekāda cita mācību stunda vai aktivitāte bērnam šai laikā netika piedāvāta. Domāju, ka tādēļ vairāki bērni, iespējams, šim pasākumam atvēlēja savu pusdienu naudiņu. Pie tam vecāki iepriekš netika brīdināti, ka notiks šāds stikla pūšanas pasākums. Uzskatu arī, ka šim pasākumam, kurš notika mācību laikā, bija jābūt bezmaksas.”
Lietuviešu vidusskolas direktores vietniece Ilze Mežule Kasjauns.lv gan stāstīja, ka viss nesot bijis tik melnās krāsās, kā to attēlo audzēkņa vecāki. Bērniem esot bijusi izvēle: tiem, kas negribēja vērot stikla pūtējus, tika piedāvāta alternatīva – cita mācību stunda. Pasākums neesot bijis obligāts un obligāti viens eiro nav bijis jāmaksā, tas bijis brīvprātīgi. „Ja kādam nav naudiņas, tad arī uz pasākumu ielaižam bez maksas,” uzsvēra Mežule. Viņa vienlaikus arī norādīja, ka šad tad arī uzrodas kāds neapmierinās vecāks, kurš nepamatoti sūdzas par kādu pasākumu un nomelno skolu. Pie tam viņš sūdzas nevis pirms, bet gan pēc pasākuma. Šajā gadījumā pārmetumiem nav iemesla. Tomēr kāda Lietuviešu vidusskolas audzēkņa tēvs ir gluži pretējās domās – nevienu neinformējot pēkšņi notika stikla pūšanas pasākums, kas esot savdabīgs biznesa pasākums
Stikla burvības Baložos un Daugavpilī
Rīgas Lietuviešu vidusskola ir tikai viena no daudzajām skolām, uz kurām pēdējā laikā devušies Ventspils stikla pūtēji. Nesen viņi viesojās arī Baložu vidusskolā, bet, kā Kasjauns.lv teica skolas direktore Vita Broka, tad par to audzēkņiem vajadzēja maksāt tikai 85 eirocentus, pie tam tas esot bijis brīvprātīgs pasākums: „Vecākiem tika piedāvāts ārpus mācību stundu laika apmeklējums bērniem. Tie kas piekrita apmeklēja.”
Ventspils stikla pūtēji viesojušies arī Daugavpils Centra vidusskolā. Vidusskolas , direktores vietniece audzināšanas darbā Tamāra Zeiļa Kasjauns.lv skaidroja: „Šī gada 17. janvārī skolā notika Ventspils stikla pūtēju meistarklase „Stikla burvības”. Divus
mēnešus pirms šī pasākuma notika skolēnu vecāku aptauja un sanāksmes, kur vecāki brīvprātīgi vienojās par iespēju piedalīties šajā pasākumā. Pasākums bija par maksu. Pasākumu bez maksas apmeklēja skolēni no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm, kā arī viņu vecāki.”
Te jāpiebilst, ka maksa par šo stikla pūtēju vizīti galvenokārt tika pieprasīta tādēļ, lai apmaksātu demonstrācijas pasākumos, izmantotos materiālus.
„Jābūt nodrošinātām tiesībām iegūt izglītību bez maksas”
Kasjauns.lv interesējās, vai šādi pasākumi skolās par maksu ir pieļaujami un vai tie ir obligāti?
Latvijas Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere Kasjauns.lv skaidro: „Mācību priekšmetu programmās ir tēmas, kas tieši saistās ar karjeras izvēli. Daļa tēmu ir apgūstamas klases audzinātāja stundās. Tādēļ, ja dažādu profesiju pārstāvji, tostarp stikla pūtēji, tiek aicināti karjeras izglītības ietvaros, vizīte skolā stundu laikā ir pieļaujama. Taču skolai nav tiesiska pamata prasīt naudu par iepazīstināšanu ar dažādām profesijām, kas notiek izglītības procesa (karjeras izglītības) ietvaros.
Stikla pūtēju un citu profesiju pārstāvju vizītes skolā, iespējams, ir saskaņotas ar izglītības programmām un tieši tādēļ nav pamata skolēniem pieprasīt naudu – ikvienam jābūt nodrošinātām tiesībām iegūt izglītību bez maksas.”
Savukārt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde Kasjauns.lv norādīja: „Skolas var mācību priekšmeta programmas apguvei izmantot dažādas metodes un mācību formas, tai skaitā arī izzinošas aktivitātes, ja šīs aktivitātes atbilst mācību priekšmeta apgūstamajam saturam. Taču šādas aktivitātes ir īstenojamas bez maksas. Tāpat dažādas izzinošas aktivitātes skolās var tikt īstenotas arī ārpus mācību procesa vai pēc stundām, taču tad šis skolēnu apmeklējums ir brīvprātīgs, kā arī maksa par šīm aktivitātēm var būt tikai un vienīgi vecāku brīvprātīgs maksājums. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments vairakkārt iestāžu vadītājiem ir norādījis, ka mācību satura īstenošana ir veicama atbilstoši normatīvo aktu prasībām.”
Toties Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļa Kasjauns.lv atsūtīja šādu atbildi: „Izglītības un zinātnes ministrija uzsver, ka katras izglītības iestādes kompetencē ir jautājums, kā organizēt mācību procesu skolā. Izglītības standarts un programmu paraugi neierobežo šāda veida pasākumus, taču nenosaka arī kā obligātus. Vienlaikus tie paredz karjeras izglītības iespēju, kam šajā gadījumā var atbilst stikla pūtēju viesošanās.
Pasākumu iespējams organizēt mācību stundu laikā, ja tas saskaņots ar vecākiem. Arī jautājums, vai šajā piedāvājumā paredzēt dalības maksu skolēniem, ir mācību iestādes kompetencē. Jāatzīmē, ka lēmumu par bērna piedalīšanos pasākumā var pieņemt vecāki, un dalība tajā nav nosakāma kā obligāta. Bērniem, kuri pasākumā nepiedalās, skolai būtu jānodrošina alternatīvas iespējas saturīgam un jēgpilnam laika piepildījumam.
Ja audzēkņiem un viņu vecākiem ir radušies iebildumi vai ierosinājumi attiecībā uz šāda veida pasākumiem, iesakām vērsties pie skolas vadības, lai jautājumu pārrunātu un rastu veiksmīgāko risinājumu.”