Sākas astronomiskais pavasaris.  Šos faktus par pavasari tu vēl nezināji!
Par spīti sniega segai, pirmie pavasara ziedi jau signalizē, ka ziema ir beigusies.
Sabiedrība

Sākas astronomiskais pavasaris. Šos faktus par pavasari tu vēl nezināji!

Jauns.lv

Lai arī ziema vēl nav gatava atkāpties, pavasara atnākšana nav apturama, par ko liecina putnu čivināšana un zemes atmošanās. Uzzini, ar ko šis gadalaiks ir īpašs un interesants.

Sākas astronomiskais pavasaris. Šos faktus par pa...

-    Ja pirmajā pavasara dienā stāv pie ekvatora līnijas, tad saule pāriet tieši pāri galvai. Tā notiek tikai divreiz gadā. Otrā reize ir rudens pirmajā dienā.

-    Pirmajā pavasara dienā saullēkts un saulriets ir gandrīz ar precīzu 12 stundu starplaiku. Tiesa, dienas gaisma ir mazliet mazliet ilgāka.

-    Pavasarī dabā viss notiek staujāk. Izrādās, ka šajā laikā pat bērni aug ātrāk.

-    Pavasarī piedzimušie putnēni tikai čivina, tiem vēl jāiemācās savai sugai raksturīgās dziesmas. Tās viņiem jāapgūst dzīves periodā no 10 līdz 60 dienām un jāsāk dziedāt nākamajā pavasarī, kad būs gatavi pārošanās periodam.

-    Pavasara ,,trakums,, ir reāls! Gaisa temperatūras paaugstināšanās laikā paplašinās asinsvadi. Ir novērots, ka dažiem cilvēkiem šajā periodā rodas pastiprināti enerģijas uzplūdi. Pavasara tīrīšana nereti ir šī ,,pavasara drudža,, ierosināta.

-     Biežāka istabu vēdināšana pavasarī apgādā smadzenes ar skābekli, tādējādi veicina darbaspējas.

-    Pavasara simbols ir smaragds. Šis dārgakmenis simbolizē atdzimšanu, cerību, mieru un klusumu.

Pavasarī mostas ne tikai daba, bet arī cilvēki, kuriem šis gadalaiks saistās ar mīlestības uzplaukumu.
Pavasarī mostas ne tikai daba, bet arī cilvēki, kuriem šis gadalaiks saistās ar mīlestības uzplaukumu.

-    Pavasarī mostas ne tikai tie dzīvnieki, kuri guļ ziemas miegu. Šajā laikā no migām ārā raušas arī ķirzakas, čūskas, vardes, sikspārņi, dažu sugu putni, vaboles. Lai arī zivis ziemas miegu neguļ, tās aukstumu pārlaiž dūņās, gandrīz nemaz nepārvietojoties un neēdot.  

-    Pavasarī aktivizējas blusas. Tas ir brīdis, kad laiks parūpēties par saviem mājdzīvniekiem.

-    Pavasarī atgriežas gājputni. Izrādās, ka aptuveni 1800 pasaules putnu sugu ir tālsatiksmes migranti. Starp citu, pie mums ir arī dažu sugu spāres un kukaiņi, kuri pārziemo siltajās zemēs un šajā laikā atgriežas.

-    Nepalaid garām pieneņu laiku, jo tās ir ļoti vērtīgs uzturvielu avots. Pieneņu lapas vari lietot uzturā - pievienot salātiem vai zaļajam kokteilim. No galviņām var iegūt ļoti vērtīgu medu. Turklāt pieneņu sēklas ir nozīmīga barības viela putniem.

-    Lieldienas svin pirmajā svētdienā pēc pirmā pavasara pilnmēness. Lieldienu svinības var iekrist dažādos datumos plašā amplitūdā starp 22.martu un 25. aprīli. Šogad Lieldienas sāksies vēlu – tikai 20.aprīlī.

-    Pāreju no ziemas uz vasaras laiku uzskata par vienu no pavasara noguruma iemesliem. Tas var būt individuāli, bet vidēji paejot apmēram 4 nedēļas, līdz organisms pielāgojas jaunajam ritmam.

-    Bendžamins Franklins (Benjamin Franklin) bija pirmais, kurš 1784.gadā ierosināja Amerikā ieviest vasaras laiku. Tomēr to īstenoja tikai pēc otrā pasaules kara. Dažādās pasaules valstīs tas notiek dažādos laikos. Latvijā šogad pāreja uz vasaras laiku notiks 30. martā trijos naktī, kad pulksteņi  būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu.

Teksts: Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock