Ja Latvijā būtu Doņeckas scenārijs, armiju pret tautu nerīdītu
Ja Latvijā izveidotos līdzīga situācija kā Doņeckā, Nacionālo bruņoto spēku iesaistīšanās būtu iespējama tikai pēc attiecīga valdības lēmuma, pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāvis Jānis Garisons.
Gadījumā, ja valstī eskalējas iekšējs konflikts, bruņotie spēki tā noregulēšanā piedalās tikai tad, kad par to lemj valdība.
"Viens no demokrātijas pamatprincipiem ir tāds, ka nav vēlams iesaistīt armiju pret pret savu tautu," skaidroja Garisons, "Šādos gadījumos vienmēr nepieciešams valdības lēmums."
Garisons noraidīja arī bažas par Latvijas karavīru efektīvu un pilnvērtīgu līdzdalību krīzes noregulēšanā pilsētvidē, ņemot vērā, ka mācības lielākoties notiek neapdzīvotās vietās. Ādažu poligonā mācību vajadzībām esot izveidota infrastruktūra, kas ļauj simulēt pilsētas apstākļus.
Jau vēstīts, ka Ukrainas austrumu pilsētās Doņeckā un Harkovā svētdien Krieviju atbalstoši protestētāji ielauzās apgabalu administrācijas ēkās un virs ieejas izkāra Krievijas karogus.
Pirmdien protestētāji proklamēja "suverēnu Doņeckas tautas republiku", kā arī solīja, ka tiks sarīkots referendums par tās izveidošanu. Separātistu rīcības rezultātā vairākām dzīvojamām ēkām tikusi atslēgta gāzes padeve, un viņi arī centušies sagrābt sabiedrisko transportu, medijiem ziņoja Doņeckas mērs Aleksandrs Lukjančenko.
Pirmdienas pievakarē īpašo uzdevumu vienībām izdevies atbrīvot Ukrainas Drošības dienesta Doņeckas štābu no bruņotiem cilvēkiem, informēja Ukrainas prezidenta pienākumu izpildītāja Aleksandra Turčinova preses dienests.
Otrdien iekšlietu ministrs Arsens Avakovs vēstīja, ka Iekšlietu ministrija ir pastiprinājusi savas vienības Doņeckas, Harkovas un Luganskas apgabalos valsts austrumos ar spēkiem no citiem Ukrainas reģioniem.
Latvijas ministru prezidente Laimdota Straujuma otrdien atzina, ka situācija Ukrainā ir satraucoša un apliecināja, ka AM un Eiropas Savienības institūcijas šos notikumus ļoti uzmanīgi vēro. Turklāt Eiropas Padome uzdevusi Eiropas Komisijai sagatavot iespējamo rīcības plānu ekonomisko sankciju ieviešanai un to ietekmei uz ES valstu tautsaimniecību.