Par ko īsti cietumā iesēdināja bijušo Carnikavas pagastdāmu?
Bijušajai Carnikavas pagasta vadītājai Dzintrai Heidenbergai tiesa piespriedusi divarpus gadus cietumsodu par krāpniecību lielos apmēros. Viņa, krāpjoties ar nekustamo īpašumu, bez mājām atstāja arī savu miesīgo māti, kura mūža nogali uz valsts rēķina bija spiesta pavadīt veco ļaužu aprūpes namā.
Pagājušā gada vasarā policijai beidzot izdevās notvert Heidenbergu un viņu apcietināt. Līdz tam viņa bēguļoja no policijas. Kasjauns.lv skaidro, ko tad īsti Heidenberga noziegusies.
Pagasta vadītāja savu māti aizmirst veco ļaužu aprūpes namā
Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, uzreiz pēc valstiskās neatkarības atgūšanas, Heidenberga ieguva popularitāti carnikaviešu vidū. Tolaik Carnikava, kura bija iekļauta Ādažu pagasta sastāvā, cīnījās par savu patstāvību un panāca, ka tiek nodibināts Carnikavas pagasts, kura pirmā vadītāja no 1992. līdz 1994. gadam bija tieši Heidenberga. Carnikavieši savai pirmajai pagasta vadītāja izteica lielu atbalstu, bet pāris gadu laikā to zaudēja. „Heidenberga pagasta padomē bija sataisījusi pamatīgu šmuci, bija pazudusi pašvaldības nauda un tamlīdzīgi... Pagasta vadītājas opozīcija pašvaldībā sirmiem matiem cīnījās pret Heidenbergu, kamēr viņa no amata tika gāzta. Pret Heidenbergu iestājās ne tikai opozīcija, bet arī tika rīkotas iedzīvotāju sapulces un citas protesta akcijas. Carnikavā bija pamatīgs skandāls,” Kasjauns.lv teica kāda Carnikavas novada iedzīvotāja, kura vēlējās palikt anonīma.
Kad tautas ievēlētā deputāte atstāja pašvaldību, viņa turpināja nodarboties ar krāpniecību. 1998. un 1999. gadā viņa, izlikdamies par mākleri un nekustamo īpašumu speciālisti, pārdeva neesošus īpašumus un izkrāpa desmitiem tūkstošu latu. Sievietes krāpniecisko darbību rezultātā cieta ne tikai pašvaldības, kuru viņa pārstāvēja, īpašums, bet arī viņas māte, kura palika bez mājas un bija spiesta sava mūža pēdējos gadus pavadīt veco ļaužu aprūpes namā, raksta portāls aprinkis.lv.
Heidenberga no policijas slēpās teju 15 gadus - viņa neatjaunoja pasi, autovadītājas apliecību, nedeklarēja dzīvesvietu, kā arī nerūpējās par savu māti. 1999. gada 19. oktobrī Heidenbergas māte tika ievietota sociālās aprūpes mājā „Gauja”, pamatojoties uz Carnikavas pagasta padomes lēmumu. Un līdz pat viņas nāvei 2010. gada aprīlī viņas uzturēšanos aprūpes centrā apmaksāja valsts.
Pašā deviņdesmito gadu nogalē policija Heidenbergai nāca uz pēdām, bet viņu notvert un arestēt izdevās tikai pērnā gada vasarā, kad policija lūdza palīdzību krāpnieces notveršanā. Iedzīvotāji policijai ziņoja, ka Heidenberga slēpjoties Jūrmalā. Viņas pēdējā dzīvesvieta brīvībā bija Jūrmalas prestižākajā rajonā – Jomas ielā.
Heidenberga apkrāpj gan privātpersonas, gan Jaunapustulisko baznīcu
Viena no Heidenbergas apkrāptajām personām bija Anita Rimša, ar kuru Heidenberga iepazinās 1998. gadā kā nekustamo īpašumu māklere, jau ir mirusi, bet viņas savulaik rakstītās liecības bija vienas no galvenajām apsūdzībā. Heidenberga no Rimšas aizņēmās ievērojamu naudas summu, kuru, protams, neatdeva, raksta aprinkis.lv.
Līdzīgi tika apkrāpta vēl kāda cietusī, kurai Heidenberga pārdeva māju Garkalnē, uzdodot to par savu, kaut tā piederēja „Latvijas krājbankai”.
Starp apkrāptajiem ir arī Latvijas Jaunapustuliskā baznīca, kurai Heidenberga piedāvāja pirkt zemi Dzērbenes ielā 3, Rīgā. Saņemot pirmo iemaksu, Heidenberga ar baznīcas pārstāvjiem vairs nesazinājās, toties zemes īpašnieks par šo darījumu nav bijis informēts vispār. Savukārt Latvijas Jaunapustuliskā baznīca jau bija izstrādājusi skices baznīcas ēkas būvniecībai uz šīs zemes. Tiesā gan baznīcas pārstāvji attiecībā pret Heidenbergu izrādīja kristīgu iecietību. Jaunapusstuliskās viceprezidents, mācītājs Antons Konošonoks tiesai lūdza nepiemērot cietumsodu Heidenbergai, sakot: „Mēs mīlam šo cilvēku, bet ne to, ko viņa darījusi.” Iespējams, tādēļ arī Heidenbergai tiesa nepiesprieda prokurora pieprasītos trīsarpus gadus cietumā, bet gan tikai divarpus.
Divarapus gadi cietumā
Ceturtdien Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa nolasīja spriedumu Carnikavas pašvaldības pirmajai priekšsēdētājai Heidenbergai. Pēdējā vārdā Heidenberga gan lūdza nepiemērot viņai brīvības atņemšanu. „Ļaujiet man dzīvot brīvībā ar ģimeni un atmaksāt parādus,” Heidenberga vērsās pie tiesneša. Tomēr tiesnesis Imants Dzenis Heidenbergai piesprieda divus gadus un sešus mēnešus ieslodzījumā bez mantas konfiskācijas ar policijas kontroli uz vienu gadu. Tā kā Heidenberga atrodas apcietinājumā jau no pagājušā gada vasaras, šis laiks tiek ierēķināts piespriestajā sodā. Tāpat no Heidenbergas tiks piedzīta parāda summa cietušajiem, kas kopā sastāda 15 651 eiro, kā arī tiesas izdevumus 170 eiro apmērā. Heidenberga ir apņēmusies tiesas lēmumu pārsūdzēt, tikko tas stāsies spēkā..
Carnikavas vecākā paaudze, kura visai labi atceras Heidenbergu, stāsta, ka bijušās pagastvecenes nodarītais ir daudz lielāks par to, par ko viņa notiesāta. Heidenberga gan šo tiesas spriedumu nolēmusi pārsūdzēt.