Nākotnē būs svarīgas ne tikai zināšanas, bet arī uzņēmējspējas
Tava izglītība

Nākotnē būs svarīgas ne tikai zināšanas, bet arī uzņēmējspējas

Jauns.lv

Pašlaik sabiedrība augstskolas bieži kritizē par to, ka absolventiem trūkst nepieciešamo praktisko iemaņu un pieredzes, lai sekmīgi sāktu patstāvīgas darba gaitas un iekļautos darba tirgū.

Nākotnē būs svarīgas ne tikai zināšanas, bet arī u...

Biznesa augstskolas Turība vadība ir pārliecināta, ka zināšanas kombinācijā ar praktiskām iemaņām ir labs veids, kā cilvēkā ielikt stabilus pamatus iesoļošanai darba tirgū. Jaunieši, kuri plāno karjeru, vēlas justies droši, ka pēc augstskolas absolvēšanas viņi būs konkurētspējīgi darba tirgū.

Pagājušā gada sākumā Biznesa augstskolā Turība ar AS „Swedbank” atbalstu darbību uzsāka paplašināts un modernizēts Biznesa inkubators. Augstskola to iznomā kā juridisku adresi savu studentu un absolventu uzņēmumiem, kā arī nodrošina tos ar biroja aprīkojumu. Gada laikā šeit ir nodibināti aptuveni 75 uzņēmumi. Ir atvērta Latvijā pirmā studiju programma, kas tiek īstenota inkubatorā. Tas nozīmē, ka studentam ir mazāk teorētisko lekciju, bet viņš kopā ar mentoru, kas ir pieredzējis uzņēmējs, sāk veidot un attīstīt savu uzņēmumu. Šīs studiju programmas mērķis ir dot iespēju gūt praktiskas iemaņas uzņēmējdarbībā un veiksmīgas darbības rezultātā studijas pabeigt ar reāli strādājošu uzņēmumu. “Mana nākotnes vīzija par augstāko izglītību ir tāda, ka augstskolas ir kā lieli inkubatori, kuros rodas uzņēmumi,” stāsta Biznesa augstskolas Turība Attīstības padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis. Viņš uzskata, ka sabiedrībai ir jāpieliek visas pūles, lai jauniešus iedrošinātu būt uzņēmīgiem, jau skolas laikā attīstīt uzņēmējspējas, mērķtiecību un drosmi rīkoties un riskēt. Veiksmīgāki būs tie jaunieši, kuriem būs ne tikai labas zināšanas, bet arī uzņēmība. „Patlaban neviens pasaulē nezina, kādas profesijas būs nepieciešamas pēc desmit gadiem. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka vairs nebūs tā, kā bija kādreiz, ka pēc augstskolas beigšanas būs garantēta darbavieta, tādēļ studentiem ir jāmāca, ka viņiem pašiem būs jārada sev darbavieta. Manuprāt, augstskola ir vieta, kur dzimst nākotne,” uzsver A. Rostovskis.

Turībā pasniedzēji ir dažādu jomu profesionāļi ar plašu praktisko pieredzi, kas papildus teorijai sniedz ieskatu konkrētajā nozarē. Viņi izglīto jaunos uzņēmējus, tūrisma uzņēmumu vadītājus un viesmīlības speciālistus, topošos juristus, sabiedrisko attiecību profesionāļus un žurnālistus, studiju procesā izmantojot piemērus no personiskās pieredzes.

Lielāko daļu studiju laika Turības studenti pavada praktisku iemaņu apguvē. To nodrošina gan praktiska rakstura patstāvīgie darbi, gan iespēja darboties studijām pielāgotās mācību telpās: TV studijā, Biznesa inkubatorā, StartUp hotel un Tiesu zālē. Katrai augstskolas fakultātei ir kāda īpaša telpa, kur studenti var studēt praktiski – mācīties darot. Praktiskās nodarbības tiek īstenotas kā daļa no mācību procesa.

Izmantojot augstskolas Biznesa inkubatora iespējas, students var īstenot savas pirmās biznesa idejas, veidot pirmās attiecības ar klientu un naudu, iepazīt uzņēmējdarbības ikdienu un izprast tajā notiekošos procesus. Biznesa inkubatorā var izmantot lekcijās apgūtās teorētiskās zināšanas par saskarsmi un komunikāciju, pārbaudīt, kā dzīvē darbojas stratēģiskās vadības metodes. Iegūtās zināšanas un prasmes vēlāk students vai absolvents var pielietot, dibinot savu uzņēmumu, strādājot par projektu vai dažādu struktūrvienību vadītāju. Studiju procesā viņš iegūst prasmes analizēt biznesa procesus, veikt saimnieciskās darbības uzskaiti un plānot, regulēt finanšu plūsmu.

Turībā topošie nozares speciālisti ne tikai darbojas praktiski, bet arī piedalās dažādās augstskolas un tās partneru rīkotās diskusijās un konferencēs, tādējādi gūstot gan jaunas iemaņas, gan idejas saviem turpmākajiem mērķiem un profesionālajai izaugsmei. Pētījumi un studiju darbi bieži vien tiek veidoti sadarbībā ar darba devējiem, pētot nozarē aktuālos jautājumus.

Praktiskās iemaņas studenti var pilnveidot arī starptautiskā vidē, jo Turībai ir izveidojusies ilggadēja sadarbība ar viesmīlības un tūrisma uzņēmumiem, kuri piedāvā prakses vietas Starptautiskā tūrisma fakultātes studentiem. Jau vairāk nekā 1000 studentu izmantojuši iespēju jau pēc 1. kursa doties praksē uz dažādiem nozares uzņēmumiem Grieķijā, Spānijā, Kiprā, ASV, Francijā, Šveicē, tādējādi iegūstot praktiskā darba un dzīves pieredzi, nostiprinot svešvalodu zināšanas.

Turības absolventu vidū ir mazākais bezdarbnieku skaits salīdzinājumā ar citām lielākajām Latvijas augstskolām.

Absolventu zināšanas un iemaņas novērtē arī darba devēji. Biznesa augstskola Turība un tās piedāvātās studiju programmas augstu novērtētas darba devēju vidū – to apstiprina pērn veiktā Latvijas Darba devēju konfederācijas un karjeras portāla Prakse.lv pieprasītāko augstskolu un profesiju aptauja, kurā piedalījušies 622 uzņēmumi. Turība 2013. gadā darba devēju vērtējumā bija ceturtā ieteiktākā izglītības iestāde Latvijā.

Augsto novērtējumu noteikti ir sekmējusi ciešā augstskolas fakultāšu sadarbība ar nozarēm, konsultējoties ar darba devējiem studiju satura pilnveidošanā, iesaistot tos valsts pārbaudījumu darbu vērtēšanā, pieaicinot konferencēs un diskusijās, kā arī uzaicinot kļūt par studentu mentoriem uzņēmējspēju attīstīšanai.

Raksts tapis sadarbībā ar Biznesa augstskolu Turība /Publicitātes foto