Visvairāk nepilsoņu, kuri baidās no latviešu valodas eksāmena, dzīvo Krāslavā
Visvairāk jeb 29% nepilsoņu, kuri nevēlas iegūt Latvijas pilsonību un kuri baidās no latviešu valodas eksāmena, dzīvo Krāslavā, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) izstrādātā pētījuma "Latvijas nepilsoņu attieksme pret Latvijas pilsonības iegūšanu" rezultāti.
Savukārt Liepājā dominē uzskats, ka Latvijas pilsonība pienākas automātiski. Šādu atbildējuši 25% aptaujāto. Bet Bauskā ir ir vismazākais to nepilsoņu īpatsvars, kuri ir apmierināti ar nepilsoņa statusu.
18% aptaujāto, kuri neprot latviešu valodu, ir apmierināti ar nepilsoņa statusu, turpretī 23% ir šaubas par savām spējām nokārtot naturalizācijas eksāmenus. Starp valsts valodas nepratējiem 16% Latvijas pilsonību iegūt nevēlas.
Statistika liecina, ka pēdējos gados Latvijā ir nemainīgi zems naturalizācijas iesniegumu skaits. Augstākais punkts bijis 2005.gadā, kad pilsonība piešķirta vairāk nekā 19 tūkstošiem iedzīvotāju, savukārt turpmākajos gados sekoja straujš kritums. 2013.gadā naturalizējās 1,7 tūkstoši cilvēku.
Kopumā šobrīd no visiem Latvijas iedzīvotājiem 13% jeb 282 tūkstoši cilvēku ir nepilsoņi, savukārt 3% jeb 73 tūkstoši cilvēku ir valstī dzīvojošie ārzemnieki. Visvairāk jeb 145 tūkstoši nepilsoņu dzīvo Rīgā, savukārt 16,3 tūkstoši - Daugavpilī, 14,4 tūkstoši Liepājā, bet Ventspilī mīt septiņi tūkstoši.
Kā liecina Iedzīvotāju reģistra dati, lielākais nepilsoņu skaits ir vecumā pēc 70 gadiem un no 51 līdz 60 gadu vecumam.
BNS, Foto: Edijs Pālens/LETA