Tieslietu ministrija meklē iestādes, kuras pāriem mācīs, kā jādzīvo laulībā
Tieslietu ministrijā (TM) tiek apzinātas potenciālās mācību iestādes, kas varētu veikt pirmslaulību apmācības ieinteresētajiem pāriem.
Valdība šodien pieņēma zināšanai ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu šajā jautājumā, kā arī uzdeva TM līdz 2018.gada 1.martam iesniegt Ministru kabinetā ziņojumu par pirmslaulību mācību programmas personām, kuras vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā, pilotprojekta īstenošanas gaitu, tostarp priekšlikumus par tālāko programmas realizēšanas gaitu un iespējamiem finansējuma avotiem.
TM, iesaistot līdzatbildīgās institūcijas - Labklājības ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un dzimtsarakstu nodaļas - izvērtēja iespējas, kā īstenot praksē apmācības programmu, kā arī apzināja aptuveno nepieciešamo finansējumu tās ieviešanai praksē.
Kā aģentūrai LETA paskaidroja TM, izstrādātā apmācības programma sastāv no četriem moduļiem: finanšu pratības, laulības tiesiskajiem aspektiem, laulības psiholoģiskajiem un ētiskajiem aspektiem, kā arī vecāku pienākumiem un atbildības.
Apmācību programmas kopējais apjoms ir 24 akadēmiskas stundas. Katrs modulis notiks sešas akadēmiskās stundas. Moduļa satura izklāsts tiek īstenots profesionāla lektora vadībā, kā pamata metodi izmantojot abpusējas diskusijas par tēmu, viedokļu apmaiņu, situāciju analīzi, pieredzes stāstus, praktiskus uzdevumus, refleksijas, respektējot katra pāra individuālo dzīves pieredzi un izpratni.
Līdz ar valsts budžeta apstiprināšanu ir apstiprināts arī Demogrāfijas lietu centra ierosinājumus piešķirt 8000 eiro, lai 50 pāri gada laikā varētu izmantot valsts apmaksāto iespēju bez maksas apmeklēt mācības, tādējādi gūstot ieskatu laulības institūcijas civiltiesiskajos, psiholoģiskajos, sadzīves aspektos. Apmācību laikā tiks veicinātas diskusijas, praktisku uzdevumu pildīšana, katram pārim veltot individuālu uzmanību un sasniedzot apmācības programmas mērķi - uzlabot laulību kvalitāti un mazināt šķirto laulību skaitu.
Apmācības notiks pa reģioniem, kā arī Rīgā vienu vai divas reizes gadā. Gadījumā, ja dalībnieku skaits vienā apmācības grupā ir pieci pāri, tad apmācības varētu notiktu divas reizes gadā.
Patlaban TM darbojas pie iepirkumam nepieciešamo dokumentu sagatavošanas, proti, tiek apzinātas tās potenciālās mācību iestādes, kas šādu apmācību varētu veikt, tiek precizēti kritēriji mācību procesa organizācijai, lektoru kvalifikācijai un citi jautājumi.
Jau ziņots, ka 2015.gadā bija noslēdzies pirmslaulību mācību programmas pilotprojekts, kad izstrādāts programmas saturs un pieci pāri bija apmeklējuši apmācības. Pirmslaulību programmas galvenais mērķis ir nodrošināt topošajām ģimenēm iespēju iegūt zināšanas un veidot izpratni par laulības tiesiskajiem, psiholoģiskajiem, ētiskajiem un sadzīves aspektiem.
Iepriekš Labklājības ministrija īstenoja iepirkumu procedūru pirmslaulību apmācības programmas izstrādei personām, kuras gatavojas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļās. Labklājības ministrija un TM, izvērtējot pretendentu piedāvājumu atbilstoši izvirzītajām prasībām un iesniegtajai cenai, konstatēja, ka lielāko punktu summu ieguva Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, kas izstrādāja pirmslaulību apmācības programmu, īstenoja izstrādātās apmācību programmas aprobāciju un iesniedza pasūtītājam ziņojumu par tās rezultātiem, kā arī iespējamiem precizējumiem programmā, īstenoja pašvaldības speciālistu (dzimtsarakstu nodaļu darbinieku) apmācības.