Šobrīd var tikai atlikt pensionēšanos. Kā pasargāt topošos pensionārus no finanšu tirgus svārstībām?
foto: Zane Bitere/LETA
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

Šobrīd var tikai atlikt pensionēšanos. Kā pasargāt topošos pensionārus no finanšu tirgus svārstībām?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Latvijas valdībai jāievieš ilgtspējīgu risinājumu, kas akciju tirgus krituma laikā iedzīvotājiem dotu iespēju atlikt otrā pensiju līmeņa kapitāla izmaksu vai nodrošināt pakāpenisku izmaksu no ieguldījumu plāna, norādīja "Swedbank" Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītāja Anželika Dobrovoļska.

Šobrīd var tikai atlikt pensionēšanos. Kā pasargāt...

Viņa skaidro, ka Latvijas pensiju sistēma šobrīd nespēj pietiekami aizsargāt cilvēkus no finanšu tirgus svārstību riskiem tieši tajā brīdī, kad aizsardzība ir visvairāk nepieciešama - pensionēšanās laikā. Esošā kārtība paredz, ka, sasniedzot pensijas vecumu, cilvēkam ir jāizņem visa pensiju otrajā līmenī gadiem uzkrātā kapitāla summa. Brīdī, kad akciju tirgus piedzīvo kritumu, pensionārs ir spiests fiksēt zaudējumus bez iespējas sagaidīt tirgus atgūšanos.

Dobrovoļska norāda, ka to šobrīd nākas pieredzēt cilvēkiem, kuriem jādodas pensijā, jo pēdējo nedēļu laikā starptautiskie finanšu tirgi ir piedzīvojuši būtiskus kritumus, galvenokārt bažu dēļ par ASV prezidenta Donalda Trampa plašo tarifu iespējamo ietekmi uz ekonomiku.

"Pašlaik vienīgā iespēja izvairīties no zaudējumu fiksēšanas ir atlikt došanos pensijā. Taču tas nav iespējams visiem - veselības stāvokļa, nodarbinātības iespēju vai personīgu apstākļu dēļ," pauž bankas pārstāve, norādot, ka tāpēc "Swedbank" un citi pensiju pārvaldnieki jau vairākus gadus aicina Latvijas Banku un Labklājības ministriju ieviest ilgtspējīgu risinājumu - iespēju atlikt otrā pensiju līmeņa kapitāla izmaksu vai nodrošināt pakāpenisku izmaksu no ieguldījumu plāna.

Viņa uzsver, ka, ņemot vērā pašreizējo finanšu tirgu situāciju un būtisko kritumu akciju tirgū, Latvijas valdībai ir pienācis laiks pieņemt atbildīgu, cilvēkiem draudzīgu lēmumu, proti, atļaut elastīgu otrā pensiju līmeņa izmaksu mehānismu, kas ļautu pensionāriem pasargāt savus uzkrājumus un dot iespēju sagaidīt tirgu atgūšanos.

Kā skaidro Dobrovoļska, šāda pieeja jau ir bijusi izmantota - Covid-19 krīzes laikā tika pieņemti pagaidu grozījumi likumā, kas ļāva topošajiem pensionāriem atlikt izmaksas par diviem gadiem. Pēc straujā krituma finanšu tirgos 2020.gada otrajā pusē sekoja biržu kāpums, kas ļāva topošajiem pensionāriem saglabāt būtisku daļu savas uzkrātās summas. Tātad šī prakse ir iespējama un pierādījusi savu efektivitāti. Nav iemesla vilcināties - līdzīga iespēja jāievieš kā pastāvīgs risinājums, īpaši šobrīd, kad tirgi piedzīvo lejupslīdi.

"Akciju tirgus pieauguma ciklu sākumu un beigas prognozēt nevar, taču vēsturiskā pieredze rāda, ka, neskatoties uz lielākām svārstībām, globālo akciju tirgus atdeve ilgtermiņā ir augstāka nekā obligācijām vai noguldījumam bankas depozītā. Proti, profesionālu ieguldītāju veidots un vadīts pensiju plāns ilgtermiņā spēs pārdzīvot arī mazāk ienesīgus gadus," norāda Dobrovoļska, uzsverot, ka tāda ir privāto pensiju uzkrājumu būtība visā pasaulē - regulāras iemaksas ilgā laika posmā plus saliktie procenti dod iespēju paaugstināt dzīves līmeni pensijas gados, neskatoties uz īstermiņa svārstībām.