Jaunā grāmatā apkopota Leļļu teātra pirmizrāžu hronoloģija
Tikko izdotā hronoloģija būs noderīga gan teātrim, gan arī potenciālajiem teātra kritiķiem, kas "apdomāsies un sāks rakstīt par leļļu teātri".
Kultūra

Jaunā grāmatā apkopota Leļļu teātra pirmizrāžu hronoloģija

Jauns.lv

Nupat izdotajā Latvijas Leļļu teātra pirmizrāžu hronoloģijā, kas aptver laika posmu no teātra pirmsākumiem 1944.gadā līdz pat 2014.gadam, apzināti apmēram 98% no visām šo 70 gadu laikā teātrī iestudētajām izrādēm, tomēr par dažām nekādu informāciju iegūt nav izdevies, pastāstīja hronoloģijas veidotājs teātra vēsturnieks Aldis Linē.

Jaunā grāmatā apkopota Leļļu teātra pirmizrāžu hro...

"Kā "melnie caurumi" palikušas izrādes, par kurām ir zināms - jā, tādas ir notikušas, taču nav ne pavēļu par izrāžu veidošanu, ne programmiņu, ne arī mākslinieku, kas varētu ko pavēstīt, jo tās ir galvenokārt 50.gadu izrādes," stāstīja Linē. Tomēr arī šādi iestudējumi, kaut arī nepilnīgi, hronoloģijā ir ietverti. "Ceru kādreiz trūkstošo informāciju atrast," izteicās teātra vēsturnieks.

Linē pastāstīja, ka, veidojot hronoloģiju, grūtības radījusi informācijas izkliedētība pa dažādām krātuvēm. "Ne Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, ne Latvijas Akadēmiskajai bibliotēkai, ne Latvijas Valsts arhīvam nav bijis uzdevums savākt pilnīgi visu, un katrā krātuvē atrodas pilnīgi citi materiāli, kas jāapkopo," stāstīja izdevuma autors.

Viņš norādīja, ka tik tikko izdotā hronoloģija būs noderīga gan teātrim, gan arī potenciālajiem teātra kritiķiem, kas "apdomāsies un sāks rakstīt par leļļu teātri". "Šaubos, ka izdevums ko izteiks ierindas skatītājam, bet esmu mēģinājis to nodot rokās, kam izdevums ir vajadzīgs," norādīja Linē.

Savukārt Leļļu teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Anda Dzenīte pavēstīja, ka hronoloģijas izdošana ir viens no būtiskākajiem Leļļu teātra 70.jubilejas gada notikumiem. "Līdz šim, lai atrastu informāciju par kādu izrādi, pašiem vajadzēja doties uz arhīviem, jo informācija par agrākajiem gadiem elektroniski nav pieejama," stāstīja Dzenīte. "Ceru, ka šī hronika sekmēs teātra vēsturnieku un kritiķu interesi par Leļļu teātri," sacīja Dzenīte.

Izrāžu hronika papildināta ar lugu alfabētisko rādītāju un teātra mākslinieku alfabētisko rādītāju. "Te ir mūsu teātra dzīve. Beidzot varam turēt to rokās, jo teātris ir gaistoša māksla - īpaši agrāk, kad bija mazākas iespējas visu ierakstīt. Te ir viss, ko esam piedzīvojuši - veiksmes, neveiksmes, prieks, asaras. Te minēti teātra režisori, direktori, lomas," darba atvēršanai veltītajā pasākumā žurnālistiem pastāstīja Leļļu teātra galvenā režisore Vija Blūzma.

Izdevumu "Latvijas Leļļu teātra Pirmizrāžu hronoloģija 1944-2014" klajā laidis apgāds "Zinātne". Leļļu teātra hronoloģiju būs iespējams iegādāties grāmatnīcā "Valters un Rapa", Jāņa Rozes veikalu tīklā visā Latvijā, kā arī grāmatu bāzē "Latvijas grāmata". Hronoloģijas eksemplāri tiks piešķirti arī 32 reģionu galvenajām bibliotēkām Latvijā.

Iepriekšējais Leļļu teātrim veltītais izdevums - "Īsa pamācība leļļu mīlēšanā" - izdots pirms desmit gadiem, teātra 60 gadu jubilejā. Arī to sarakstījis Linē.

Patlaban Linē, kurš ar Leļļu teātri sadarbojas 27 gadus, strādā pie nākamās teātra vēsturei veltītās grāmatas. Kā pastāstīja Dzenīte, tā varētu būt biogrāfiska grāmata par aktieri Ļevu Birmani. 

LETA / Publicitātes foto