Latvijā plāno studentiem ļaut pašiem salikt savu studiju programmu no dažādu augstskolu kursiem
Labas ziņas nākotnes studentiem un studēt gribētājiem. Izglītības un zinātnes ministrijā prezentēti modernizācijas plāni augstākās izglītības apguvei, kas turpmākajos gados atvieglos studiju programmu pieejamību ar vienotiem digitālajiem risinājumiem, vēsta 360TV Ziņas.
Ja pašlaik bibliotēkas, studiju kursi, prakses un pētniecības projekti katrai augstskolai lielākoties ir savi, tad jau tuvāko gadu laikā augstākās izglītības saturs piedzīvos modernizāciju, tostarp sabiedrībai būs pieejams digitālais rīks, kas, kā uzsver mācībspēki, atvērs universitātes cilvēkiem.
“Pašlaik ir tā - ja students meklē savu vietu kaut kur studēt, viņam principā jāiet pa visām universitātēm, ir daudz dažādi avoti, ir daudz dažādas datubāzes un tas potenciālais students, viņš bieži vien apmaldās. Šeit vienkārši, ātri un efektīvi var piekļūt pie jebkuras informācijas - kādi kursi, kādi pasniedzēji, kādas programmas,” stāsta Rīgas Tehniskās universitātes rektors Tālis Juhna.
Plānots, ka līdz 2029. gadam studiju procesā iedzīvinās elastīgu kursu izvēli, proti, katrs varēs pats salikt savu programmu gan izvēlētajā augstskolā, gan kombinējot ar citām. Tāpat tiks savienotas bibliotēkas un pētījumu datubāzes, mazināts administratīvais slogs augstskolām un uzlabota prakšu pārvaldība.
Kā norāda Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos Jānis Paiders skaidro, ka līdzīga kārtība ir ASV: “Tā sauktā major, minor sistēma. Ļoti bieži jau tā pamata specialitāte būs diezgan skaidra, bet to, kas ir apakšspecialitāte, tas ar laiku attiecīgi te nostiprināsies.”
Citiem vārdiem sakot, no pašlaik stingri noteiktām augstākās izglītības programmām lielākajā daļā gadījumu pēc pāris gadiem varēsim runāt par uz studentu vēlmēm un nepieciešamībām orientētu izglītību.
Lai arī Latvijā iepriekš izstrādāti vairāki neveiksmīgi digitālie rīki, Izglītības un zinātnes ministre ir pārliecināta, ka vienotā augstākās izglītības digitālā sistēma nepiedzīvos fiasko. To, viņasprāt, garantē fakts, ka pašas augstskolas, kas ir zināšanu un inovāciju glabātuves, kopā strādā pie projekta ieviešanas un attīstības.