"Ievests no Latvijas zemniekiem!" Durvis vērusi pirmā latviešu kafejnīca Japānā
No šī gada 1. jūlija Japānas pilsētā Anjo, kas atrodas aptuveni 300 kilometrus no Tokijas, vietējos pie sevis aicina kāds ļoti īpašs restorāns ar nosaukumu "cafe Laima". Tajā iespējams nobaudīt tādus latviešu gardumus kā kartupeļus ar gaileņu mērci, auksto zupu, rupjmaizi un daudz ko citu.
"Es zinu, ka tam ir grūti noticēt, bet es esmu ceļā uz vienīgo latviešu kafejnīcu Japānā "cafe Laima"," latviešu valodā vēsta japāņu mūziķis Masaki Nakagawa, kurš pirmo reizi valstī ieradās 2014. gadā, lai uzsāktu studijas Latvijas Universitātē. Pie kafejnīcas izkārts Latvijas karogs, bet iekštelpās viņu laipni sagaida restorāna īpašniece, japāniete Norie Curuta.
Norie ar Latviju saista īpaša saikne - viņa valstī ieradās kā studente pirms vairāk nekā 10 gadiem, un šeit iepazinās ar latviešu kultūru, tradīcijām un dzīvesdziņu. Sevišķi viņai sirdī iekrita Kurzemes puse - Alsunga, kur Norie iepazinās ar suitu tradīcijām un kultūras mantojumu. Tāpat Alsungā viņai izveidojās cieša draudzība ar suitu sievu Mariju Steimani jeb Ručs, un šī draudzība turpinājās arī pēc Norie atgriešanās Japānā.
"Tas ir brīnums, ka viena veca tante un bērns otrā pasaules malā tā var sadraudzēties," par abu attiecībām reiz izteicās Marija. Ruča un Norie neparastā draudzība iemūžināta Ināras Kolmanes dokumentālajā filmā "Ručs un Norie", kas 2015. gadā ieguva četras Lielā Kristapa balvas: par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu, labāko režiju, labāko scenāriju un operatora darbu.
Japāniete Ruču mīļi dēvē par savu "latviešu vecmāmiņu" un šobrīd strādā pie tā, lai popularizētu filmu arī savā valstī. "Iemesls, kāpēc es vēlos, lai cilvēki redzētu šo filmu Japānā, ir tāds, ka es vēlos, lai viņi sajustu bagātību, ko mēs, japāņi, esam gandrīz aizmirsuši. Tolaik es mitinājos Latvijas ciemā, kur es varbūt nedzīvoju materiāli bagātu dzīvi, tomēr es augsti novērtēju valstī mītošos cilvēkus un Latvijas dabu".
Pie "cafe Laima" ieejas goda vietā novietots Latvijas karogs, bet kafejnīcas sienas rotā dabas ainavas un plakāts, kurā Norie redzama kopā ar Ruču. Ēdienkartē atrodamas tādas maltītes kā kartupeļu pankūkas, aukstā zupa, kartupeļi ar gaileņu mērci, medus kūka, siļķes, rupjmaize, u.c. Tāpat kafejnīcā iespējams iegādāties medu un tējas, kas ievāktas Latvijā.
Atklāta pirmā latviešu kafejnīca Japānā
1. jūlija Japānas pilsētā Anjo atvērta pirmā latviešu kafejnīca Japānā - "cafe Laima", kurā iespējams nobaudīt tādus latviešu gardumus kā ...
"Latviešu maltītes ir spilgtas un gardas. Augsti novērtēju to, ka izmantoti dabiski dārzeņi ir bez pesticīdiem," norāda kāds kafejnīcas apmeklētājs. "Kafejnīcā var nobaudīt reti sastopamos latviešu ēdienus. Tāpat šeit iespējams iegādāties zāļu tējas, suvenīrus un medu no Latvijas. Es noteikti vēlos šeit atgriezties!" norāda kāds cits. Bet vēl kāds atzīst, ka "kafejnīcā piedāvātās maltītes ir ļoti gardas, un viņam esot iepatikusies "rozā zupa", kas tiek pagatavota no kefīra un bietēm".
Norie norāda, ka "cafe Laima" apmeklētāji var baudīt autentiskas latviešu maltītes, un atklāj, ka tās viņa gatavo pati. "Man grūtības sagādāja rupjmaizes pagatavošana, un pagāja zināms laiks, līdz es iemācījos to darīt konsekventi." Par savu lēmumu kafejnīcu atvērt, Norie stāsta, ka "viņas Alsungas vecmāmiņa viņai mācīja to, kas ir patiesa laime". "Es uzskatu, ka mana misija ir nodot šo laimes sajūtu Japānā!" vēsta Norie.