Par reāli izteiktiem draudiem nogalināt savu māti - brīvības atņemšana
Zemgales rajona tiesa, izskatot lietu, kurā pie kriminālatbildības saukts vīrietis par to, ka ļaunprātīgi nepildīja nolēmumu par aizsardzību pret vardarbību un izteica draudus izdarīt savas mātes slepkavību, nolēma viņu sodīt ar reālu brīvības atņemšanu uz deviņiem mēnešiem.
Kā Jauns.lv uzzināja Latvijas Republikas prokuratūrā, Zemgales rajona tiesa 2022. gada novembrī noteica vīrietim aizliegumu tuvoties un sazināties ar savu māti, kā arī aizliegumu tuvoties viņas dzīvesvietai. Apsūdzētais vīrietis tiesas noteiktos aizliegumus ignorēja un šā gada 15. februārī, būdams alkohola ietekmē, ieradās pie sievietes mājoklī un uzsāka ar viņu konfliktu, un uzvedās agresīvi. Turklāt apsūdzētais vīrietis izteica savai mātei arī draudus viņu nogalināt. Tā kā apsūdzētais jau agrāk bija izteicis draudus sievieti nogalināt, viņa izteiktos draudus uztvēra kā reālus un pamatoti baidījās, ka tie var tikt izpildīti. Baidoties par savu dzīvību un drošību, cietusī sieviete izlēca pa pirmā stāva logu, aizskrēja pie kaimiņiem un izsauca policijas darbiniekus.
Izvērtējot izdarīto noziedzīgo nodarījumu smagumu, raksturu, kaitīgumu un apsūdzētā personību un to, ka apsūdzētais pilnībā atzina savu vainu un izmantoja Kriminālprocesa likumā paredzētās tiesības uz sadarbību, kas izpaudās vienkāršāka procesa veida izvēlē, prokurore ar apsūdzēto noslēdza vienošanos par vainas atzīšanu un sodu, ko tiesa apstiprināja.
Austrumzemgales prokuratūras prokurores ieskatā, piemērojot apsūdzētajam konkrētā soda veidu un mēru, tiks sasniegts Krimināllikumā definētais soda mērķis, proti, aizsargāt sabiedrības drošību, atjaunot taisnīgumu, sodīt vainīgo personu par izdarīto noziedzīgo nodarījumu, resocializēt sodīto personu, panākt, lai notiesātais un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.
Prokuratūra aicina visas personas, kuras cieš no jebkāda veida vardarbības ģimenē, tostarp no esošajiem vai bijušajiem partneriem, lūgt tiesu piemērot pagaidu aizsardzību pret vardarbību.
Ja apdraudējums ir tūlītējs, jāsauc Valsts vai pašvaldības policija, kura var pieņemt lēmumu par nošķiršanu, kas nozīmē, ka varmākam nekavējoties būs jāpamet cietušās personas dzīvesvieta, un viņš nevarēs tajā atgriezties.
Papildus lēmumam par nošķiršanu cietušie var lūgt policiju sagatavot un iesniegt tiesā pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, kas nozīmē, ka turpmāk varmāku varēs saukt pie kriminālatbildības, kā arī apcietināt pat par tuvošanos vai saziņu ar cietušo, negaidot, kad viņš pielietos reālu fizisku vardarbību pret viņu.