‘’Vivi’’ skaidros skolēniem par vandalisma ietekmi uz vilcienu satiksmi
foto: Lita Millere/LETA
Sabiedrība

‘’Vivi’’ skaidros skolēniem par vandalisma ietekmi uz vilcienu satiksmi

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Vilciena pasažieru pārvadātājs “Vivi” Rīgas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādēs uzstāsies ar izglītojošu lekciju par vilcienu nelikumīgu apzīmēšanu, bojāšanu un likumā paredzēto atbildību par šādu noziedzīgu nodarījumu veikšanu.

‘’Vivi’’ skaidros skolēniem par vandalisma ietekmi...

Edgars Butāns, Komunikācijas un mārketinga daļas vadītājs informē, ka ‘’Vivi’’, veicot pasažieru pārvadājumu pakalpojumus pa dzelzceļu, regulāri saskaras ar dažādām jauniešu un pieaugušo kaitnieciskām darbībām vilcienos un to tuvumā. Vilcieni tiek ne tikai nesankcionēti apzīmēti, bet tiek arī ļaunprātīgi bojāts vilcienu iekštelpu aprīkojums, griezti un dedzināti sēdekļi, demolētas tualetes u. tml. Šādu noziedzīgu nodarījumu rezultātā tiek radīts kaitējums uzņēmumam – apzīmēšanas gadījumā bojājumu seku novēršana un vilciena stāvēšana dīkstāvē līdz zīmējumu notīrīšanai, savukārt, ja noticis vandalisma vai huligānisma gadījums salonā, vilciens nereti tiek aizturēts līdz policijas ierašanās un operatīvo darbību pabeigšanas brīdim. 

Tomēr visbūtiskāk tiek aizskartas visas sabiedrības (pasažieru) intereses, jo ‘’Vivi’’ ir faktiski vienīgais sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējs pa dzelzceļu visā Latvijas teritorijā, un tam ir pienākums nodrošināt noteiktu ritošā sastāva skaitu pasažieru pārvadāšanai, līdz ar to jebkāda apmēra vilcienu dīkstāve nozīmē, ka tiek apdraudēta Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā noteiktā mērķa – nodrošināt iedzīvotājiem pieejamus sabiedriskā transporta pakalpojumus – izpilde. Tāpat vilcienu dīkstāves gadījumā sabiedrībai tiek ierobežota iespēja apmeklēt izglītības, ārstniecības iestādes, darbvietas, valsts un pašvaldību institūcijas to normālajā darba laikā.

Ņemot vērā, ka dzelzceļš un ritošais sastāvs pieskaitāmi pie kritiskās infrastruktūras objektiem, atbildība par kaitnieciskiem nodarījumiem, kas vērsti pret šiem objektiem, noteikta ne tikai Administratīvā procesa likumā, bet arī Krimināllikumā. 

‘’Situācijas, kad vilcieni starp braucieniem vai stāvēšanas vietās tiek apzīmēti, kopumā nav unikālas ne Latvijā, ne Eiropā un citur pasaulē. Ar grafiti tiek apzīmēti gan pasažieru vilcieni, gan kravas vilcieni, un tā ir globāla problēma, ar kuru cīnās daudzas valstis, sadarbībā ar tiesībsargājošajām institūcijām organizējot gan kopīgas kampaņas, gan nosakot ļoti bargus sodus grafiti veicējiem. Arī mēs regulāri piedalāmies Railpol (European association of Railway Police Forces) organizētajās kampaņās, kas vērstas uz aktivitātēm drošības līmeņa paaugstināšanai dzelzceļa objektos un to tuvumā,’’ norāda AS “Pasažieru vilciens’’ valdes priekšsēdētājs Raitis Nešpors.

Lai skaidrotu par vandalisma negatīvo ietekmi uz vilcienu satiksmi, vilciena pasažieru pārvadātājs “Vivi” Rīgas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādēs uzstāsies ar izglītojošu lekciju par vilcienu nelikumīgu apzīmēšanu un bojāšanu, daloties pieredzes stāstos, informējot par biežākajiem pārkāpumiem, pārkāpēju profilu, likumā paredzēto atbildību, kā arī veidojot ar jauniešiem dialogu.

‘’Reizēm robeža starp nevainīgu paspēlēšanos ar krāsas aerosola baloniņu un krimināli sodāmu darbību ir ļoti trausla, tāpēc uzskatām par pienākumu preventīvi skaidrot sabiedrībai un it īpaši jauniešiem par huligānisma un vandalisma dažādajām izpausmēm, atbildību un iespējamām sekām, kas var ietekmēt visu cilvēka turpmāko dzīvi. Dzelzceļš un vilcieni ir objekti, kas nodrošina valstij stratēģiski svarīgus pakalpojumus, līdz ar to sagaidām, lai arī sabiedrība pret infrastruktūru un ritošo sastāvu attiektos ar vislielāko nopietnību un pietāti,” pauž Nešpors.