Pētījums: pusei Latvijas iedzīvotāju ikdienā pietrūkst komplimentu
Tikai ceturtā daļa jeb 24% iedzīvotāju ikdienā regulāri saņem šāda veida uzslavas un komplimentus.
Sabiedrība

Pētījums: pusei Latvijas iedzīvotāju ikdienā pietrūkst komplimentu

Jauns.lv

Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs norāda, ka ļoti būtisks labsajūtas priekšnosacījums ir dažādu komplimentu un uzslavu saņemšana, un viņi vēlētos tos dzirdēt vairāk, liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Pētījums: pusei Latvijas iedzīvotāju ikdienā pietr...

Tikai ceturtā daļa jeb 24% iedzīvotāju ikdienā regulāri saņem šāda veida uzmanības apliecinājumus. Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju augsti novērtē dažādu uzmanības apliecinājumu nozīmi, norādot, ka viņiem patīk tos gan saņemt, gan arī paslavēt apkārtējos. Tomēr šo labo praksi ikdienā aktīvi īsteno gandrīz uz pusi mazāks iedzīvotāju skaits - vien 38% aptaujāto regulāri izsaka komplimentus vai uzslavas apkārtējiem.

Dažādi uzmanības apliecinājumi visbiežāk tiek izteikti ģimenes lokā - dzīvesbiedri ar labiem vārdiem savstarpēji apmainās pat vairākas reizes dienā, tikpat bieži tiek slavēti bērni. Draugu vidū komplimenti ir retāki, lai gan, kā norāda 39% aptaujāto, tieši no draugiem tiek sagaidīta daudz lielāka atzinība. 10% aptaujāto atzina, ka vēlētos saņemt komplimentus arī no nepazīstamiem cilvēkiem.

Neraugoties uz to, ka vizuālais tēls daudzu uztverē ir galvenais komplimentu iemesls, visbiežāk dažādas uzslavas tiek izteiktas, novērtējot tieši izpalīdzību un profesionālās iemaņas. Labi vārdi par izskatu tiek pausti divreiz retāk - vien 24% gadījumu. Tam seko arī uzslavas par labu humora izjūtu un kulinārajām prasmēm.

Pētījums parāda, ka vecumam ir zināma loma komplimentu izteikšanas paradumos. Cilvēki līdz 35 gadiem ir daudz aktīvāki, gan izsakot uzmanības apliecinājumus apkārtējiem, gan arī biežāk tiek paslavēti. Turklāt visaktīvākie šajā jomā ir jaunieši vecumā līdz 24 gadiem, kuri ar komplimentiem apmainās ik dienu. Turpretī vecāka gadagājuma cilvēki norāda, ka viņiem dažādu komplimentu saņemšana un izteikšana nešķiet tik būtiska, tā vietā viņus vairāk iepriecina uzslavas darba vidē vai uzmanības apliecinājumi no savām atvasēm.

Komplimenti un uzslavas galvenokārt tiek izteiktas klātienē vai telefonsarunās, kam seko īsziņas un sociālie tīkli, kuros ar labiem vārdiem savstarpēji apmainās galvenokārt jaunieši. Interesanti, ka 8% aptaujāto, neraugoties uz plašajām tehnoloģiju iespējām, komplimentu izteikšanā joprojām izmanto radošus risinājumus - zīmītes un citus patīkamus pārsteigumus.

LETA/Foto: Shutterstock

Tēmas