Ģimenes ārstiem par prakses nodošanu plāno izmaksāt vienreizēju kompensāciju
Ģimenes ārstiem par prakses nodošanu varētu izmaksāt vienreizēju kompensāciju, paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātais rīkojuma projekts.
VM norāda, ka cilvēkresursu trūkums ģimenes ārstu praksē rada haosu, un esošie darbinieki, mēģinot veikt pilnvērtīgi visus ģimenes ārstu praksei uzlikt pienākumus, tostarp Covid-19 pandēmijas laikā, psihoemocionāli izdeg. Ministrija atzīst, ka jauno ģimenes ārstu sagatavošanas process nav viegls, turklāt jāņem vērā, ka viens no ģimenes ārsta prakses nodošanas ietekmējošiem faktoriem ir, piemēram, novadā esošo brīvo ģimenes ārsta prakšu vietu skaits, kā arī kāda novadā esošā ģimenes ārsta izrādītā interese apmācīt rezidentu. Šajos gadījumos, rezidentam izejot apmācību un ģimenes medicīnas praksi reģionā ir lielāka motivācija palikt noteiktajā novadā strādāt.
Kā vieni no būtiskākajiem cilvēkresursu cēloņiem ir sabiedrības, tostarp medicīniskā personāla novecošanās, jauno speciālistu trūkums un nepietiekoša jauno speciālistu, kā arī medicīnas māsu/ārstu palīgu piesaiste, it īpaši lauku reģionos, skaidro ministrijā.
Vienreizēja kompensācija ģimenes ārstiem par prakses nodošanu paredzēts piešķirt pamatojoties uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) sniegto informāciju par prakses nodošanas un pārņemšanas procesu. Ģimenes ārstam, kurš ir sasniedzis pensijas vecumu un nodos praksi, paredzēts izmaksāt kompensāciju trīs ārstniecības personas zemākās noteiktās algas apmērā, kas ir spēkā uz 2024.gada 1.janvāri.
Paredzēts, ka finansējuma saņēmējs pārbaudīs, vai ģimenes ārstam, kurš vēlas nodot praksi, ir spēkā esošs ģimenes ārsta sertifikāts un ir spēka esošs līgums ar dienestu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu.
Ģimenes ārstam ar zemāko mēnešalgu 1813 eiro apmērā, kurš nodod savu praksi, varētu izmaksāt kompensāciju 5439 eiro apmērā.
VM informē, ka līdz šim pārņemšanas process bija trīs mēneši, bet, sastopoties ar faktisko pieredzi, secināts, ka process izpildāms viena mēneša laikā. Attiecīgi, lai ieviestu primārās veselības aprūpes stiprināšanas ziņojumā noteiktos mērķus - tiek noteikts, ka zināšanu pārņemšanas process sākas brīdī, kad ģimenes ārsts, kurš nodod praksi, iesniedz iesniegumu par kompensācijas piešķiršanu un tas ilgst ne mazāk kā vienu mēnesi.
Ģimenes ārsta prakses pārņemšanas periodā ģimenes ārstam, kurš nodod savu ģimenes ārsta praksi, būs spēkā esošs ģimenes ārsta sertifikāts un līgums ar NVD par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu.
Savukārt, ģimenes ārsts, kurš pārņems praksi, var būt gan rezidentūrā esošs, kurš pēc pārņemšanas procesa noslēgs līgumu ar dienestu, gan jau sertificēts ģimenes ārsts - ar spēkā esošu līgumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu ar dienestu vai sertificēts ģimenes ārsts, kurš strādā bez sava pacientu saraksta.
Pārņemšanas procesa sadarbība zināšanu, informācijas un pieredzes nodošana norit ne mazāk kā vienu mēnesi no pieteikuma iesniegšanas brīža VM. Process var notikt gan rezidentūras procesa ietvaros, gan atsevišķi vienojoties abiem ārstiem par pieņemamo laiku sadarbībai. Pārņemšanas procesa laikā atalgojums jaunajam ārstam netiek maksāts.
Lai motivētu jaunos speciālistus iesaistīties valsts apmaksātu primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā un neierobežotu to ar sākotnēju vides pieejamības personām ar funkcionāliem traucējumiem neesamību, VM panākusi vienošanos ar Veselības inspekciju par ārstniecības iestāžu reģistrāciju iestāžu reģistrā ar nosacījumu uz laiku līdz diviem gadiem. Šajā laika posmā būs jānodrošina vides pieejamības nodrošināšana ārstniecības iestādē.
VM skaidro, ka, uzsākot valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu un saņemot atbalstu, ģimenes ārstam, kurš pārņem praksi, laika gaitā būs iespējams nodrošināt esošajās telpās vides pieejamību personām ar funkcionāliem traucējumiem vai atrast jaunas telpas, kuras jau būtu pielāgotas personām ar funkcionāliem traucējumiem.
VM lēš, ka aptuveni 50 ģimenes ārstiem būs iespējams izmaksāt vienreizējās kompensācijas par prakšu nodošanu.