Daudzbērnu ģimenes statusu plāno noteikt līdz bērnu 24 gadu vecumam, ja viņi mācīsies
Daudzbērnu ģimenes statusu plānots saglabāt ģimenēm līdz bērnu 24 gadu vecumam, ja viņi turpinās mācīties, liecina Labklājības ministrijas projekts, ko 9.februārī skatīs valdības komiteja.
Grozījumi bērnu tiesību aizsardzības likumā paredz, ka daudzbērnu ģimene ir ģimene, kuras aprūpē ir trīs vai vairāk bērni, tajā skaitā audžuģimenē ievietoti un aizbildnībā esoši bērni. Par aprūpē esošiem uzskatāmi arī pilngadību sasnieguši bērni, kamēr viņi turpina vispārējās, profesionālās vai augstākās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz dienai, kad viņi sasniedz 24 gadu vecumu.
LM uzsver, ka ir ļoti svarīgi sniegt atbalstu daudzbērnu ģimenēm un jauniešiem izglītības iegūšanas laikā. Jaunais regulējums sekmēšot iespēju daudzbērnu ģimenēm ilgstošāk saņemt īpaši tām jau patlaban esošos un no jauna izveidotos atbalsta pasākumus, tādejādi uzlabojot to mājsaimniecību budžetu un mazinot pakļaušanu augstajam nabadzības riskam.
Tiek lēsts, ka daudzbērnu ģimeņu skaits varētu palielināties vidēji par 19,8% jeb no 33 024 līdz 39 563.
Valdībai būs jāizlemj, kurai valsts iestādei uzticēt daudzbērnu ģimenes datu administrēšanu un kādā veidā tas notiks. LM min vairākus variantus: tāpat kā līdz šim - ar ierakstu par bērniem vecāka pasē, izziņu ar informāciju no Iedzīvotāju reģistra vai bērnu dzimšanas apliecībām; ar uzņēmuma "Hannu Pro" Goda ģimenes apliecības "3+ Ģimenes karte" projekta ietvaros; Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei vai Iekšlietu ministrijas piedāvātais personas statusa apliecības modelis - ar elektronisku dokumentu, kas attēlots QR koda formā un satur unikālu personas identifikatoru un statusa apliecinājumu.
Plānots noteikt, ka līdz 2016.gada 31.decembrim pašvaldības nodrošina savu saistošo noteikumu atbilstību daudzbērnu ģimenes statusam.
Pēc LM rīcībā esošajiem datiem Latvijā ir aptuveni 33 024 daudzbērnu ģimenes, no kurām 23 002 ģimenes bija ar trim bērniem; 5974 ģimenes ar četriem bērniem, 1685 ģimenes ar pieciem bērniem un 2 363 ģimenes ar sešiem un vairāk bērniem. Kopējais bērnu skaits daudzbērnu ģimenēs ir aptuveni 115 505 bērnu.