Izplatās jauns nāvējošs apreibināšanās veids - "smieklu gāze". VIDEO
Jau vairākus mēnešus Latvijas jauniešu vidē izplatās jauns apreibināšanās veids – tā dēvētās smieklu gāzes elpošana. Ieelpojot šo medicīnā izmantojamo gāzi, cilvēkam uz pārdesmit minūtēm rodas eiforijas sajūta. Tomēr nekontrolēti lietojot smieklu gāzi, var iestāties pat nāve.
Smieklu gāze var izraisīt pat nāvi
Latvijas Atkarību pētniecības asociācijas vadītājs Mārcis Trapencieris Kasjauns.lv par smieklu gāzes iedarbību teica: „Kā jebkura viela, arī šī smieklu gāze satur ķīmiskas un tosksikas vielas, kas var radīt veselības problēmas. Smieklu gāzi medicīnā izmanto jau vairāk nekā simts gadus. Tomēr mums nav daudz zināšanu par to, cik lielā mērā tā ietekmē veselību. Kā anestēzijas līdzekli to plaši pārstāja izmantot pagājušā gadsimta sākumā, jo, iespējams, daudzi pēc tās ieelpošanas nepamodās.
Pēdējos gados smieklu gāzi izmanto ne tikai medicīnas nolūkos, bet arī kā apreibināšanās līdzekli. Anglijā pat vairākus nāves gadījumus jauniešu vidē pat saista ar smieklu gāzes lietošanu.
Latvijā šī smieklu gāze nav pārāk izplatīta, ka tagad tā varētu sagādāt kādas būtiskas problēmas. Ja būs, tad kāds iespējams arī nomirs. Smieklu gāze izplatīta samērā mazās grupās. Tā arī ir salīdzinoši dārga, jo ar alkoholu var sasniegt daudz lielāku un graujošāku efektu.
Nedomāju, ka smieklu gāzi varētu iznīdēt tikai ar aizliegumiem. Mums skolās jārīko arī izglītojošas akcijas.”
Kas ir smieklu gāze?
Smieklu gāzes ķīmiskais nosaukums ir dislāpekļa oksīds. Tas ir viens no slāpekļa oksīdiem - slāpekļa un skābekļa binārais savienojums. To ieelpojot rodas reibinošs efekts, tādēļ šis ķīmiskais savienojums tiek saukts par smieklu vai jautrības gāzi. To lieto medicīnā kā nomierināšanas jeb atsāpināšanas līdzekli. Kad tika atklāts hloroforms un vēl spēcīgāki narkozes līdzekļi, smieklu gāzes loma anestezioloģijā mazinājās.
Tagad veikli darboņi smieklu gāzi pilda parastajos krāsainos gaisa baloniņos un tos tirgo par diviem līdz pieciem eiro gabalā. Daudziem tas kļuvis par rūpalu no tirgus izsvēpēto tā dēvēto „legālo narkotiku” vietā.
Ārvalstīs žurnālisti par šo jauno apreibināšanās veidu ziņo jau ilgāku laiku – gan Krievijā, gan Eiropas valstīs to viegli var iegādāties naktsklubos un uz ielas. Publiski izskanējuši brīdinājumi par šīs gāzes potenciālajiem draudiem veselībai un dzīvībai. Tur jau bijuši gadījumi, kad jaunieši pēc smieklu gāzes pārdozēšanas nonākuši komā vai pat nomiruši. Rīgā pirmo reizi smieklu gāzi sāka tirgot kādā bijušajā „spaisu” tirgotavā Centrāltirgū pagājušā gada nogalē, nu to piedāvā iegādāties arī citās Latvijas pilsētās.
„Tiek traucēta elpošana un cilvēks nosmok”
Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas toksikologs Roberts Stašinskis Kasjauns.lv teica: „Pagaidām, paldies Dievam, pie mums Latvijā slimnīcā neviens pēc smieklu gāzes lietošanas nav nonācis. Tā iedarbība no gāzes ir tikai tajā brīdī, kad to ieelpo. Un tad tā ātri beidzas. Viss atrisinās ātri un uz vietas. Domāju, ka viss beigsies labi, ja tiks ierobežota šīs gāzes izplatība”.
Tomēr Austrumu slimnīca ir izplatījusi paziņojumu, kurā sabiedrību brīdina no smieklu gāzes. Stašinskis tomēr teic, ka agri vai vēlu pirmie upuri būs, un prognozē, ka tie būs ne tik daudz saindēšanās gadījumi, kā letālie iznākumi: „Pirmkārt, smieklu gāze ir medikaments, kas ir izmantojams tikai medicīniskos nolūkos. Tā ir viela, kas izraisa nelielu narkozi, pacientiem tiek novērota viegla eiforija un reibonis. Kamēr to lieto atbilstoši mērķim, veselībai nekādus traucējumus tā nevar nodarīt. Tomēr, ja šo gāzi lieto neadekvāti un pārdozē, tad tas jau apdraud cilvēka dzīvību - atrodoties dziļā narkozē, var iestāties asfiksija jeb stāvoklis, kad cilvēkam tiek traucēta elpošana un viņš nosmok.”
Smieklu gāzes graujošais efekts - 1
Jaunieši apreibinās ar smieklu gāzi (TV3 Ziņas)
Smieklu gāze (LTV „4. studija”)
Smieklu gāzes graujošais efekts - 2