Juris Pūce: "Vecumdienās nav jānodarbojas ar cīņu par izdzīvošanu!"
SKDS veiktā aptauja uzrāda, ka 78% Latvijas iedzīvotāju neuzticas valsts sociālās apdrošināšanas sistēmai. Šī brīža situācija liecina, ka šodienas darbspējīgajiem cilvēkiem vecumdienās visdrīzāk vajadzēs strādāt vēl ilgi pēc pensijas vecuma sasniegšanas vai iztikt no personīgajiem ienākumiem.
Ņemot vērā, ka iemaksas sociālajā budžetā par visu saņemto algu neveic vairāk nekā puse valsts iedzīvotāju, likumsakarīgi naudas nebūs arī pabalstiem trūcīgajiem.
Partijas „Latvijas attīstībai” priekšsēdētājs Juris Pūce, norādīja, ka valdība šobrīd tā vietā, lai stimulētu iedzīvotājus domāt ilgtermiņā un pašiem rūpēties par savām vecumdienām, izmisīgi cenšas izspiest vēl vairāk no tiem, kas nodokļus jau vai drīzāk – vēl – maksā. „Kā piemērus var minēt deputāta Imanta Parādnieka ierosinājumu ieviest papildus nodokļu likmi cilvēkiem bez bērniem vai „Vienotības” priekšlikumu noteikt minimālās sociālā nodokļa iemaksas pašnodarbinātajiem un mikrouzņēmējiem,” norādīja politiķis. Tas gan nerisinot problēmu – ko darīs vairāki simti tūkstošu iedzīvotāju, kuri, aizejot pensijā, attapsies ar 140 eiro lieliem ikmēneša ienākumiem?
Juris Pūce valdību aicina situāciju mainīt, motivējot un izglītojot cilvēkus pašus uzkrāt savām vecumdienām. „Personīgo uzkrājumu veidošana – vienalga, brīvprātīgi iemaksājot 1. pensiju līmenī vai krājot skaidru naudu skapjaugšā – ir jāpadara pievilcīgāka. Ir jāveic izglītošanas process, lai šī brīža jaunie un aktīvie cilvēki sāktu apzināties, ka vecumdienas nav kaut kas tāls un netverams, kas viņus neskars,” skaidroja politiķis, uzsverot, ka šobrīd cilvēkiem šķiet – uzkrāt nav vērts, jo visus uzkrājumus tāpat „apēdis” inflācija vai citi pagaidām nezināmi, neprognozējami notikumi. Cilvēkiem, kas neuzticas valsts pensiju sistēmai, ir jāpiedāvā alternatīva, kā nodrošināt sev pārtikušas vecumdienas, kuru ikdiena nesastāv tikai no cīņas par izdzīvošanu.
Karlīna Timofejeva/Foto; Edijs Pālens/LETA