Juris Pūce: "Veselības sistēmas muca ir caura"
Pūce vaicā, vai beidzot nebūtu laiks sākt domāt ilgtermiņā, lai cauro mucu aizlāpītu, nevis bezmērķīgi gāztu tajā ūdeni?
Viedokļi

Juris Pūce: "Veselības sistēmas muca ir caura"

Jauns.lv

Publiskajā telpā tikko nākusi klajā ziņa, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai draud maksātnespēja – četru gadu laikā slimnīca strādājusi ar 23,7 miljonu eiro lieliem zaudējumiem. Neilgi pēc tam Veselības ministrijas Valsts sekretāre Solvita Zvīdriņa norādīja, ka maksātnespējas pazīmes ir arī Stradiņa slimnīcai.

Juris Pūce: "Veselības sistēmas muca ir caura"...

Zaudēti gan Latvijas Krājbankas depozītā ieguldītie 6 miljoni eiro, gan arī nav zināms, vai jaunā korpusa būvniecības problēmu dēļ gar degunu neaizies Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums.

“Lielais Veselības ministrijas vadītāju pārsteigums par šo faktu liekas uzspēlēts. Vērīgākie būs sekojuši līdzi gadiem ilgajai pingponga spēlei, kad slimnīcas rudenī prasa papildu finansējumu, bet valdība žēlīgi nopūšas un kādu niecīgu daļiņu arī iedod,” notiekošo komentēja partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Juris Pūce. Politiķis uzskata, ka Veselības ministrija faktiski uztur paši sev nesaprotamu finansēšanas modeli, kurā ne valdība, ne slimnīcu vadība nezina, kāda ir vienas ārsta vizītes vai konkrētas operācijas pašizmaksa. Tā kā scenārijs, kad būtu jāslēdz kāda no Latvijas lielākajām slimnīcām, līdzinās drūmai kataklizmai, valdībai nekas cits neatliks, kā nepieciešamo finansējumu atrast.

Juris Pūce atklāja, ka notiekošais liek uzdot likumsakarīgu jautājumu – vai beidzot nebūtu laiks sākt domāt ilgtermiņā, lai cauro mucu aizlāpītu, nevis bezmērķīgi gāztu tajā ūdeni: “Pārfrāzējot klasisko citātu par kailo karali, šajā gadījumā valdība izliekas, ka neredz – veselības aprūpes finansējuma muca jau sen ir caura”. Politiķis norādīja, ka Latvijai beidzot kardināli jāmaina veselības aprūpes finansēšana sistēma, pārejot uz obligātās apdrošināšanas modeli, kas ļautu līdzekļus izlietot efektīvi, celtu pakalpojumu kvalitāti, cenas kļūtu atbilstošas faktiskajām izmaksām, bet slimnīcām gadu no gada nedraudētu bankrots.

Karlīna Timofejeva, Foto: Edijs Pālens/LETA