Baltijas valstis vienojas par atvienošanos no Krievijas elektrotīkla ātrāk, nekā paredzēts
Igaunija, Latvija un Lietuva ir vienojušās paātrināt savu integrāciju Eiropas Savienības elektroenerģijas sistēmā, lai atslēgtos no Krievijas elektrotīkla.
Trīs Baltijas valstis, kas ir ES un NATO dalībvalstis, joprojām ir daļa no padomju laika BRELL energosistēmas, kurā ietilpst arī Baltkrievija un kuras frekvences kontrolē Maskava, tādējādi tās ir neaizsargātas pret iespējamu Kremļa enerģijas bruņojumu.
Visas trīs valstis 2018. gadā vienojās atdalīties no Maskavas un pievienoties ES sistēmai līdz 2025. gada beigām, taču Krievijas karš Ukrainā rosināja paātrināt šo termiņu. Saskaņā ar vienošanos, ko šonedēļ noslēdza to attiecīgie elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori, tās tagad pilnībā atdalīsies no BRELL 2025. gada februārī.
Šo vienošanos valstu līderi parakstīja ceturtdien un paziņojumā norādīja, ka to sinhronizācija ar kontinentālās Eiropas tīklu "ir stratēģiski svarīga ne tikai mums, bet visai Eiropas Savienībai" un ka turpmāka paļaušanās BRELL sistēmai apdraud Baltijas valstu enerģētisko drošību".
"Mēs uzsveram, ka Baltijas valstīm ir ārkārtīgi svarīgi sinhronizācijas projektā rīkoties kopā. Mums jāatceras, ka aiz austrumu robežas mums ir kopīgs pretinieks, un Baltijas vienotības saglabāšana pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā ir īpaši svarīga," viņi piebilda.
We agreed with @krisjaniskarins and @IngridaSimonyte on accelerated steps to synchronise Baltic electrical systems with continental European frequency by the beginning of 2025.
— Kaja Kallas (@kajakallas) August 3, 2023
Our joint declaration on this milestone that will further secure our energy independence ⬇️ pic.twitter.com/AsW066bXZw
Eiropas Komisijas vadītāja Urzula von der Leiena atzinīgi novērtēja šo paziņojumu, rakstot vietnē Twitter, ka "tas vēl vairāk stiprinās ES elektrotīkla izturību un elastību, kā arī mūsu enerģētisko neatkarību kopumā".
Enerģētikas komisārs Kadri Simsons sacīja, ka "šī vēsturiskā vienošanās" ļaus trim Baltijas valstīm pievienoties ES elektrotīklam "gandrīz gadu agrāk, nekā iepriekš bija paredzēts".
"Šodienas vienošanās ir Eiropas solidaritātes simbols darbībā. Projekts ne tikai nodrošinās energoapgādes drošību reģionā un pabeigs trīs Baltijas valstu integrāciju ES, bet arī atbalstīs Zaļā kursa īstenošanu, nodrošinot drošu, pieejamu un ilgtspējīgu enerģiju Baltijas jūras austrumu reģionam un Eiropas Savienībai kopumā," viņa piebilda.
Šīs trīs valstis tagad ir savienotas ar Eiropas partneriem, izmantojot elektrolīnijas ar Poliju, Zviedriju un Somiju. Savukārt Lietuva jau ir neatkarīga no Maskavas, 2022. gada maija beigās pārtraucot jebkādu Krievijas energoproduktu, tostarp elektroenerģijas, importu, reaģējot uz tās iebrukumu Ukrainā.