Krustpils pagastā saplosītas deviņas aitas - aizdomas par plēsoņu "izklaidēm"
Krustpils pagasta “Līčos”, kur darbojas “Mīļdzīvnieku biedrība”, 18. maija rīts saimniekiem sācies ļoti skumji – naktī aitu ganāmpulkam uzbrukuši plēsēji, nokožot deviņas aitas, daudzas ievainojot un iztrenkājot.
Jēkabpils Radio1.lv sazinājies ar biedrības vadītāju Zandu Bojeri, kura stāsta: “Mūsu, aptuveni 100 aitas, atradās senā, stabilā ganību teritorijā, kur tās ganās ganību periodā, teritorija ir liela, apmēram 15 hektāri. Līdz šim nekad nav bijis plēsējdzīvnieku uzbrukums aitu ganāmpulkam. Aitas turam gana ilgi, kādus desmit gadus. Šokējoši. Kas uzbrucis, to konstatēs ekspertīzē, nevaram apgalvot, ka tie ir vilki. Tikpat labi, kā eksperti saka, var būt arī lūši, kas arī mitinās apkārtējos mežos.”
Bojā gājusi viena aitu māte un astoņas jaunaitiņas, visas nokostas kaklā. Ir arī ievainotas aitas, daudzas diezgan smagi traumētas un atrodas kūtī. Turklāt iespējams, ka ir vēl nokostas aitas, jo ganāmpulkā visu nav, ir izdzenātas un noklīdušas, meklētas plašā teritorijā, atrasti arī jēri, kas bija aizdzīti diezgan tālu.
“Tas nozīmē, ka viņi ir trenkti, dzīti, traumēti, cietušajiem jēriem ir liela psiholoģiskā trauma. Uz priekšdienām domāsim, ko darīt tālāk. Turpmāk uz nakti aitas ganībās neatstāsim, jo izskatās, ka tas ir bīstami,” secina Bojere.
Pārējie dzīvnieki, zirgi, tostarp poniji, atrodas citā vietā, pie mājām. Tieši uz ganībām, kur cieta aitas, bija paredzēts laist arī ponijus, bet tagad saimnieki domas maina – “ja jau var pārkost rīkli aitai, tad šiem mazajiem Šetlandes ponijiem, kuru augstums skaustā ir 85 centimetri, arī to var izdarīt”.
Bojere atzīst, ka uz šīm ganībām laist kumeļmātes un kumeļus arī ir bīstami: “Lai gan mēs esam uzskatījuši, ka dzīvojam diezgan apdzīvotā intensīvā vidē – mums iet garām dzelzceļš, šoseja, Ozolsalas mežs, kurš tiek intensīvi izzāģēts un tiek joprojām izzāģēts, ir plašas cirsmas. Līdz šim jutāmies gana droši, bet pašreiz izskatās, ka arī plēsējdzīvnieki pierod un kļūst aizvien drošāki un uzbāzīgāki.”
Plēsēju uzbrukums izskatoties vairāk kā izklaide, jo neviena aita nav apēsta. Bojere uzrakstījusi iesniegumu mežniecībai un Jēkabpils novada pašvaldībai ar lūgumu sniegt atbalstu. Tiks veiktas ekspertīzes, iesaistīsies Valsts meža dienests. “Mīļdzīvnieku biedrība” cer, ka saņems arī kādu kompensāciju, ja apstiprināsies, ka ganāmpulks cietis no meža dzīvniekiem.