Latvijā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem ir 83 tūkstoši cilvēku
Uzskaitē Latvijā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem ir 83 tūkstoši cilvēku, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā.
Dati liecina, ka 2013.gada beigās Latvijā bija 82 993 personas ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Šis skaitlis atbilst 4,1% Latvijas iedzīvotāju.
Lielākais īpatsvars no šiem pacientiem reģistrēti ar tā saucamajiem organiskajiem psihiskajiem traucējumiem, piemēram, demenci, šizofrēniju, šizotipiskjiem traucējumiem, kā arī garīgo atpalicību.
Uz šo skaitli iepriekš norādīja arī Labklājības ministrija (LM), iepazīstinot ar valsts sociālo aprūpes centru denacionalizācijas iecerēm. Ministrijas speciālisti stāstīja, ka sabiedrībā pastāv vairāki mīti, no kuriem viens ir bailes no garīgi slimiem cilvēkiem, ja viņi vairs nedzīvos pansionātā.
LM dati liecina, ka no kopumā 5 tūkstošiem ilgstošās aprūpes iestādēs mītošo 6,6% ir psihiski traucējumi. Diagnozes ir ļoti dažādas - garīga atpalicība ir 40%, šizofrēnija - 38%, bet demence - 19%.
Pēc ministrijas sniegtās informācijas, 10% varētu dzīvot paši bez jebkāda atbalsta, savukārt 22% vajadzētu diennakts aprūpi.
Jau ziņots, ka sociālās jomas reformai no Eiropas fondiem jaunajā plānošanas periodā būs pieejami 90 miljoni eiro.
Deinstitucionalizācijas virzieni ir pakalpojumu attīstīšana, institūciju slēgšana un pakalpojumu pieejamība. Deinstitucionalizācijas mērķis ir novērst situāciju, ka personai ir jāpārceļas uz dzīvi institūcijā, jo nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā.
BNS / Foto: Evija Trifanova/LETA