Izstādē apskatāmas senākās rīdzinieku spēles
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā durvis vērusi izstāde, kurā apskatāmi senākie galvaspilsētas teritorijā uzietie spēļu piederumi – no 13. gadsimta.
Muzeja pārstāve Ingrīda Lukašēviča klāsta, ka rakstītajos avotos par rīdzinieku izklaidēm viduslaikos un agrajos jaunajos laikos konkrētas informācijas ir maz. Galvenos pierādījumus un precīzākas ziņas sniedz arheoloģiskie atradumi.
Senākie Rīgā uzietie spēļu piederumi attiecas uz viduslaiku pilsētas pirmsākumiem 13. gadsimtā. Izstādē aplūkojamie Rīgā atrastie 13. līdz 18. gadsimta izklaides priekšmeti ir trīs veidu: spēļu piederumi, rotaļlietas un mūzikas instrumenti. Atradumi ir daudzi un daudzveidīgi, tie pārstāv pārsvarā stratēģiskās, veiksmes un fizisko prasmju spēles.
Seno rīdzinieku rotaļlietas bijušas veidotas, lai veicinātu bērna dzīvesprieku, attīstoties un gūstot pieredzi, iemaņas. Kaut arī nav iespējams iegūt pilnīgas ziņas par seno rīdzinieku spēlēm, to noteikumiem, bērnu rotaļām vai mūziku, kas skanēja Rīgas ielās, arheoloģiskās liecības pierāda, ka izklaide bija nozīmīga viduslaiku un agro jauno laiku pilsētnieku ikdienas dzīves sastāvdaļa.
Izstādē var aplūkot šaha, dambretes, bekgemona, Lielo dzirnavu spēles, Alkerkes, domino, bumbas, ķegļu un citu seno spēļu saglabājušās detaļas, uzzināt par priekšmetu izveidi, lietotajiem materiāliem, spēļu sākotni un noteikumiem.
Izstāde "Spēles lieliem un maziem. Spēļu un rotaļu piederumu arheoloģiskie atradumi senajā Rīgā. 13. līdz 18. gadsimts" būs apskatāma līdz nākamā gada oktobrim.