Viens līķis jau ir, bet policija nesteidzas rīkoties...
foto: Shutterstock
Latvijā 15,4% sieviešu pieredzējušas draudus vai fizisku vardarbību no partneru puses. Vīriešu vidū cietuši 3,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes aptauja. Katru gadu pašu mājās savējie noslepkavo vidēji 20 sievietes.
112

Viens līķis jau ir, bet policija nesteidzas rīkoties...

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

0

Likumsargu nespēja savaldīt agresīvus varmākas draud vainagoties ar slepkavību. Viens līķis jau ir – pagaidām suņa... Tikmēr bijušā vīra vajātā sieviete spiesta slēpties, kamēr viņš draud – tu būsi nākamā. Policija nav uzskatījusi par vajadzīgu šo noziedznieku izolēt.

Viens līķis jau ir, bet policija nesteidzas rīkoti...

Par šaušalīgo notikumu portālu Pietiek.com informējis kāds no cietušās paziņām. Pēc viņa stāstītā, ko apliecina arī vairākas šokējošas fotogrāfijas un sarakste ar īsziņām, 1979. gadā dzimušais Ogresgala iedzīvotājs Jānis R. veselas nakts garumā spīdzinājis bijušās sievas suni un nākamajā rītā to kāda aculiecinieka klātbūtnē nogalinājis.

Viņam atsēdēt tīrais nieks

Foto ar mirušo suni aizsūtīts sievietei ar parakstu: “Tu esi nākošā. Ja neuzzvanīsi. Es gaidu. Man 5 gadi atsēdēt tīrais nieks, baidies, satiksimies manās bērēs, cerams atnāksi.” Vīrietis arī piedraudējis izrēķināties ar bijušo sievasmāti: “Es tagad braucu pie tavas muteres, jebalu izdauzīšu un tas arī viss – ja neatbildēsi, pati vainīga.”

Cietušās paziņa apgalvo, ka par notikušo paziņots policijai, taču draudi turpinās un neviens par situāciju neliekas ne zinis. Dažas dienas pēc suņa slepkavības varmāka tā līķi esot izracis un izmetis upē, iespējams, lai likvidētu nozieguma pēdas. Sieviete šos draudus savai dzīvībai pamatoti uztvērusi ļoti nopietni un slēpjas no bijušā vīra pie saviem radiem.

Atstāts brīvībā

Valsts policijas pārstāve Elīna Priedīte “Kas Jauns Avīzi” informē: “7. novembrī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres iecirknī tika saņemts iesniegums par iespējamu suņa nonāvēšanas faktu. Balstoties uz saņemto informāciju, 8. novembrī tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 230. panta pirmās daļas – par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras rezultātā tas gājis bojā vai sakropļots, vai par dzīvnieka spīdzināšanu. Veicot izmeklēšanas darbības, likumsargi noskaidroja vainīgo personu un nogādāja viņu iecirknī liecību sniegšanai. Šobrīd izmeklēšana kriminālprocesā turpinās, tiek skaidrots suņa nāves iemesls un notikušais.”

Uz jautājumu, vai aizdomās turamajam piemērots kāds drošības līdzeklis, Priedīte konkrētu atbildi sniegt nevarēja, atbildot, ka visticamāk – nē. Tātad viņš ir brīvībā, un bijusī sieva dzīvo nāves bailēs, apdraudēta ir arī viņas māte.

Ieslodzījums tikai uz papīra

Kaut gan Krimināllikums par nežēlīgu izturēšanos pret dzīvniekiem paredz līdz trīs gadiem ilgu cietumsodu, dzīvnieku slepkavas to piedzīvo visai reti. Šomēnes Zemgales rajona tiesa diviem apsūdzētajiem par suņa nogalināšanu, vairākkārt sadurot dzīvnieku ar nazi, piesprieda attiecīgi 270 un 280 stundas sabiedriskā darba.

Pirms gada par divu amerikāņu Stafordšīras terjeru nobadināšanu līdz nāvei kādā dzīvoklī, kur suņi bija pamesti vairākas nedēļas, aiz bada saplosot tur mītošos kaķus, saimnieki saņēma attiecīgi 15 un 30 dienu piespiedu darbu. Par trīs kucēnu noslīcināšanu tualetē kāds ļaundaris arī saņēma sabiedrisko darbu.

Nosita tikai sestajā reizē

Turklāt šis gadījums, kad suns nogalēts ar nodomu iebiedēt un atriebties cilvēkam, izsakot reālus nāves draudus, jāvērtē kā pilnīgi atšķirīgs, jo ir bijušas situācijas, kad upuris, nesagaidot policijas atbildīgu rīcību, patiešām tiek arī nogalināts.

Pirms dažiem gadiem plašu rezonansi izraisīja traģisks gadījums Tukuma novadā, kur 36 gadus vecais Roberts ar daudziem sitieniem nogalinājis 48 gadus veco kaimiņos dzīvojošo Sandru. Sieviete jau vairākus gadus mēģināja atbrīvoties no agresīvā alkoholiķa, un policija līdzīgās situācijās uz konkrēto adresi bija saukta vismaz piecas reizes. Tā kā vīrietim un sievietei nekādu savstarpēju juridisku saistību nebija un cietusī arī atteicās rakstīt iesniegumu, nekāda rīcība pret varmāku nenotika.

Jāatgādina gan, ka kopš 2018. gada janvāra likumdošanā paredzēta iespēja šādās situācijās kriminālprocesu uzsākt arī bez cietušā iesnieguma, savukārt no 2014. gada policija šādam agresoram var uz astoņām dienām liegt atgriešanos dzīvesvietā.

Pret prezidentu gan tā nedrīkst

Tajā pašā laikā uz cita veida, kaut arī mazticamiem draudiem policija spēj reaģēt pavisam citādi. 2020. gada jūnijā Dzintars Ansons ne pārāk skaidrā prātā savā “Facebook” profilā ierakstīja: “Rīt Levita Būda pulksten 8.16 uzlidos gaisā kopā ar saviem miesassargiem.”

Kaut arī jau nākamajā dienā viņš savu ierakstu izdzēsa, tomēr bija par vēlu. Kaut arī noskaidrojās, ka Ansons pastāvīgi dzīvo Norvēģijā un diez vai savus draudus pret Valsts prezidentu būtu varējis īstenot, viss izvērsās kriminālprocesā un pēc ierašanās Latvijā viņu apcietināja. Pavisam nesen beidzās tiesa, un viņam piesprieda īslaicīgu brīvības atņemšanu uz 28 dienām – tieši tik, cik bija pavadījis apcietinājumā. Atliek piebilst, ka Ogres novadā vajātajai sievietei atšķirībā no augstām valsts amatpersonām nav arī apsardzes.