Deputātiem būs nedaudz tumšāks un vēsāks - kā energoresursu krīzes laikā plāno taupīt Saeima?
Ņemot vērā energoresursu izmaksu strauju kāpumu, gan pašvaldību, gan arī valsts iestādes plāno ierobežot savu komfortu taupības nolūkos.
No dažādiem taupības nolūkos ieviestiem nosacījumiem neizbēgt arī jaunievēlētajiem 14. Saeimas deputātiem.
Viņiem paredzēts lēmumus pieņemt un tautai kalpot nedaudz tumšākās, vēsākās telpās, saskaņā ar Saeimas Preses dienesta sniegto informāciju.
Par diviem grādiem vēsāks
Jauns.lv vērsās Latvijas parlamentā ar jautājumiem, kā plānots izmainīt ikdienā paredzēto energoresursu tērēšanu, ņemot vērā izmaksu kāpumu.
“Cenu kāpums neapšaubāmi skar arī Saeimu. Ņemot vērā elektroenerģijas izmaksu straujo kāpumu, Saeimā veic pasākumus enerģijas patēriņa samazināšanai. Tostarp samazināts apgaismojuma līmenis koplietošanas telpās un atslēgts ēku fasādes apgaismojums diennakts tumšajā laikā. Resursu taupības nolūkos telpu temperatūra Saeimas ēkās ir samazināta par diviem grādiem,” informē Saeimas Preses dienests.
Tāpat paskaidrots, ka vairākās parlamenta budžeta pozīcijās, ko ietekmē energoresursu cenu pieaugums, jau patlaban ir iztērēta lielākā daļa 2022. gadam sākotnēji plānoto līdzekļu.
Taču papildu līdzekļu pieprasījums Saeimas 2022. gada budžetam neesot plānots.
Pieaugošās izmaksas paredzēts kompensēt, pārdalot līdzekļus no atsevišķiem šogad plānotiem, bet nerealizētiem kapitālieguldījumu projektiem, paskaidroja parlamentā.
Taupa gan privātais, gan valsts sektors
Kā zināms, straujais energoresursu cenu kāpums ir saistīts ar pašreizējo sarežģīto ģeopolitisko situāciju, konkrēti – Krievijas uzsākto karu Ukrainā.
Līdz šim virkne uzņēmumu, valsts iestāžu un pašvaldību institūciju ir paziņojušas par daudzām un dažādām idejām, kā taupīt resursus.
Tirdzniecības vietas, izglītības iestādes, ražotnes samazina gaisa temperatūru telpās apkures sezonā, kamēr pašvaldības pārskata savus elektroenerģijas tērēšanas paradumus, izvēloties diennakts tumšajā laikā neapgaismot dažādu ēku fasādes un citus ārpus-telpu objektus.
Tiek pastiprināti domāts arī par alternatīviem enerģijas ieguves veidiem, piemēram, saules paneļiem, kas pēdējo mēnešu laikā kļuvuši par īpaši aktuālu tehnoloģiju.