Turpinās Austrumu partnerības samits; piketā Rīgā var būt provokācijas, brīdina DP
Šodien Rīgā Austrumu partnerības samita laikā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas notiks divas sapulces - vienu pieteikusi Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka, bet otru - biedrība "Latvijas Ukraiņu kongress", pastāstīja Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis. Drošības policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka 22.maijā plānotā publiskā pasākuma laikā pastāv atsevišķu provokāciju iespēja no dažu dalībnieku puses.
No plkst.8.30 līdz 11 Mūkusalas ielā pretī LNB pie Akmens tilta Daugavas malā piketu ar mērķi atbalstīt Eiropas un Ukrainas asociācijas līguma parakstīšanu rīkos Latvijas Ukraiņu kongress. Plānotais pasākuma dalībnieku skaits ir 80.
Savukārt pēcāk - no plkst.13 līdz 16 - sapulci pieteikusi Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere un Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Tatjana Ždanoka Ždanoka. Tā pieteikta ar mērķi paust viedokli par "nepieciešamību nodrošināt Eiropas drošību, ievērojot visu valstu un tautu intereses". Akcijas nosaukums ir "Par Eiropu no Dublinas līdz Vladivostokai". Plānots, ka pasākumā piedalīsies 100 cilvēku.
Policija norāda, ka pasākuma dalībnieki varētu ar dažādu simboliku aicināt uz piedalīšanos bruņotā konfliktā.
Šāda darbība var tikt vērtēta arī kontekstā ar Krimināllikuma jauno normu, kas paredz kriminālatbildību par personu aicinājumu prettiesiski piedalīties ārpus Latvijas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, norāda DP.
Kā ziņots, Latvija kā Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidējošā valsts 21.maijā un 22.maijā Rīgā rīko vienu no svarīgākajiem prezidentūras ārpolitiskajiem augsta līmeņa pasākumiem - Austrumu partnerības samitu. Paredzēts, ka sanāksmē piedalīsies 28 ES dalībvalstu un sešu Austrumu partnerības partnervalstu augstākās amatpersonas, kā arī ES institūciju politiskā vadība, tostarp Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers.
Rīgas samits ir pirmais kopš asociācijas līgumu parakstīšanas starp ES un trim partnervalstīm - Gruziju, Moldovu un Ukrainu. Šie līgumi paredz ciešāku politisko asociāciju un ekonomisko integrāciju starp ES un minētajām valstīm. Plānots, ka samitā tiks izvērtēti sākotnējie asociācijas līgumu pagaidu īstenošanas rezultāti. Šo līgumu veiksmīga īstenošana būs viena no svarīgākajām prioritātēm ES un Gruzijas, Moldovas un Ukrainas attiecībās, kas dod iespēju partnervalstīm modernizēt to ekonomiku un sociālo sistēmu. Tāpat ES apliecinās stingru politisko un praktisko atbalstu asociācijas līgumu īstenošanai.
Samitā tiks uzsvērti partnerības politikas veidošanas principi - partnerība, kas balstīta uz atvērtību, caurskatāmību un abpusēji kopīgu mērķu noteikšanu, kam nav konfrontējoša rakstura. Tāpat tiks akcentēts, ka Austrumu partnerība nav vērsta pret kādu no trešajām pusēm.