Baltijas valstu veselības ministri aicina PVO izbeigt starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus Ukrainā
Baltijas valstu veselības ministri kopīgi uzrunājuši Pasaules Veselības organizāciju (PVO), aicinot novērst starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus Ukrainā un atbalstīt Ukrainas veselības aprūpes sistēmu, lai karadarbībā cietušie saņemtu veselības aprūpi un droši tai varētu piekļūt, informē Veselības ministrija.
Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts, Igaunijas veselības un darba ministrs Tanels Kīks (Tanel Kiik) un Lietuvas veselības ministrs Arūns Duļķis (Arūnas Dulkys) nosūtījuši kopīgu vēstuli PVO ģenerāldirektoram Tedrosam Adanomam Gebrejesusam (Tedros Adhanom Ghebreyesus) un PVO Eiropas reģiona direktoram Hansam Klūgem (Hans Kluge).
Baltijas valstu veselības ministri norāda, ka Krievijas bruņoto spēku nepamatotais iebrukums neatkarīgajā un miermīlīgajā Ukrainā ir noziegums pret Ukrainas tautu un lielākais drauds Eiropas un pasaules drošībai jaunāko laiku vēsturē.
Pārkāpjot visus starptautiskos nolīgumus, Krievijas bruņotie spēki turpina ārkārtīgi nežēlīgi un ciniski bombardēt civiliedzīvotājus un civilos objektus, tostarp slimnīcas un citas medicīnas iestādes.
Notikuši uzbrukumi arī neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnām, kas liedz Ukrainas iedzīvotājiem laikus sniegt akūto palīdzību. Uzbrukumi kavē arī svarīgāko medikamentu un pirmās palīdzības aprīkojuma piegādi. Veselības ministri uzsver, ka ir vajadzīga aktīvāka un mērķtiecīgāka rīcība, lai novērstu humanitāro katastrofu.
“PVO jādara viss iespējamais, lai apturētu humanitāro katastrofu Ukrainā. Kā Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūra, kas atbild par cilvēku veselību, PVO nedrīkst pieļaut, ka viena no tās dalībvalstīm grauj organizācijas pamatvērtības un principus, neievērojot cilvēku tiesības uz veselību. Tāpēc mēs esam pārliecināti, ka Krievijai nevajadzētu būt PVO vadības struktūru loceklei vai piedalīties lēmumu pieņemšanas procesos,” saka Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Baltijas valstu veselības ministri atgādina, ka PVO galvenais uzdevums ir nodrošināt visu cilvēku veselību un labklājību, tostarp humanitāro krīžu un bruņotu konfliktu laikā. Tas nozīmē aizsargāt veselības aprūpes darbiniekus, lai viņi varētu veikt savu darbu un glābt dzīvības. Mums ir jāaizsargā medicīnas iestādes, lai nodrošinātu, ka visiem cilvēkiem ir pieejama veselības aprūpe un dzīvības glābšanai nepieciešamie medicīnas līdzekļi.
Baltijas valstis atzinīgi novērtē PVO centienus sniegt palīdzību Ukrainai, bet aicina izmantot Apvienoto Nāciju Organizāciju un tās aģentūras, lai izbeigtu starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus un nodrošinātu netraucētu drošu piekļuvi medicīniskajam un humanitārajam personālam, tā aprīkojumam un piegādēm tiem, kam tas ir nepieciešams.
Baltijas valstu veselības ministru kopīgā vēstule ANO pieejama Veselības ministrijas mājas lapā.