Jelgavā prezentēs Tomašūna grāmatu "Jelgava 1941.gada vasara - Holokausts"
Svētdien, 14.jūnijā, plkst.12.30 Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrības integrācijas pārvaldē notiks Andra Tomašūna grāmatas "Jelgava 1941.gada vasara - Holokausts" prezentācija un izstādes "Vairāk nekā bērnu spēles" atklāšana.
Tomašūns, kurš ir pedagogs, vēsturnieks un Latvijas vēstures mācību grāmatu autors, skaidroja, ka grāmata "Jelgava 1941. gada vasara - Holokausts" ir tapusi pētījuma rezultātā, noskaidrojot atbildi uz jautājumu, kā Jelgava Otrā pasaules kara laikā pazaudēja vienu no savam lielākajām minoritātēm - ebrejus.
"Grāmata ir izmantojama Latvijas vidusskolu 12.klasēs kā mācību palīglīdzeklis, apskatot mācību tēmas par notikumiem Otrā pasaules kara laikā, atklājot padomju un nacistu īstenoto genocīda un holokausta politiku pret Latvijas tautu. Grāmatā ir ievietota 2004.gadā uzņemtā videofilma ar tādu pašu nosaukumu kā grāmatai, latviešu un angļu valodā," pauda autors.
Līdztekus šīs grāmatas iznākšanai Jelgavā turpinās pasākumu holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa "Jad Vašem" ceļojošā izstāde "Vairāk nekā bērnu spēles", paverot logu uz bērnu pasauli "katastrofas" laikā. No sešiem miljoniem ebreju, kas tika nogalināti holokaustā, apmēram pusotrs miljons bija bērni. Izdzīvojušo bērnu skaits mērāms tikai dažos tūkstošos.
Izstādē eksponētās rotaļlietas, spēles, radošie darbi, fotogrāfijas, fragmenti no dienasgrāmatām un poēmām par bērnu izjūtām, ļauj nojaust, kāda bija viņu dzīve holokausta laikā. Lelles un rotaļlāči, kas piederēja bērniem kara laikā, kļuva par svarīgu viņu dzīves sastāvdaļu. Daudzos gadījumos mīļmantiņas bija līdzās bērniem visu kara laiku, palīdzot rast mierinājumu un drauga atbalstu. Dažiem bērniem kara beigās šīs lelles un rotaļlāči kļuva par vissvarīgāko no tā, kas viņiem piederēja. Pat šodien viņu - pieaugušu cilvēku - pieķeršanās šīm rotaļlietām ir tik liela, ka grūti no tām šķirties.
"Veidojot izstādi, domājām, ka spēlēšanās galvenokārt sniedza bērniem mierinājumu. Tagad mēs redzam, ka fantāzijai, radošumam un spēlēm ir bijusi daudz plašāka nozīme. Tā izpaudās bērnu izdzīvošanas instinkti un nepieciešamība rast spēku dzīvot tālāk," skaidroja izstādes kuratore Judīte Inbara.
Ceļojošo izstādi "Vairāk nekā bērnu spēles" piedāvā NVO "ICEJ Latvija" un Izraēlas vēstniecība Latvijā. Izstāde būs apskatāma līdz 5.jūlijam Sabiedrības integrācijas pārvaldes darba laikā.
LETA / Publicitātes foto