Britu māmiņa, kura uzķērās uz krāpnieka ar Arta Pabrika fotogrāfiju
foto: Tom Maddick / SWNS
Apkrāptā Šerona Bulmere.
Sabiedrība

Britu māmiņa, kura uzķērās uz krāpnieka ar Arta Pabrika fotogrāfiju

Jauns.lv

Pēdējo divarpus gadu laikā 51 gadu vecā Šerona Bulmere no Lielbritānijas internetā sarakstījusies ar kādu vīrieti, domādama, ka viņš ir ASV karavīrs un izskatās gluži tāpat kā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, vēsta "Metro".

Britu māmiņa, kura uzķērās uz krāpnieka ar Arta Pa...

Krāpnieks, kurš uzdevās par karavīru un sava vizuālā tēla  attēlošanai izmantoja Pabrika fotogrāfiju, 2020. gada maijā sociālajā tīklā "Facebook" sevi iepazīstināja kā Mērfiju Taunsendu.

Viņš nosūtīja Bulmeres kundzei ziņojumu, sakot, ka viņam tīk viņas profils. Stādīja sevi priekšā kā vientuļu 56 gadus vecu vīrieti no Vašingtonas, kuram ir 17 gadus veca meita Helēna.

Mērfijs stāstīja Šeronai, ka dienē 37. kājnieku brigādes kaujas komandā 29. bāzē Rakā, Sīrijā. Pāris uzsāka tiešsaistes draudzību.

Lai arī sākotnēji sarakste notika "Facebook", tomēr jau drīz pēc tam abi apmainījās e-pasta adresēm un pārcēla sarunas uz "Google Hangouts". Kad Šerona vaicāja, kādēļ nevar izmantot "Facebook", Mērfijs sacīja, ka atrodas "misijā", bet pēc tam apgalvoja, ka viņa konts ir uzlauzts.

"Mērfijs bija tik mīļš, kad es viņu pirmo reizi satiku, un nekas man nelika domāt par viņu savādāk," sacīja Šerona. "Viņš bija ļoti interesants, kad es ar viņu runāju. Es jutos savā ziņā ļoti mīlēta, jutos aprūpēta."

Šerona tobrīd bija attiecībās ar vīrieti, ar kuru viņa bija nodzīvojusi kopā jau 29 gadus un ar kuru viņai ir divi kopīgi bērni, taču 2020. gada augustā viņi izšķīrās. "Ienāca Mērfijs un es gribēju ko vairāk. Viņš man apsolīja pasauli un Dievs zina, ko vēl," viņa atskārst savu muļķību.

Jau pavisam drīz Mērfijs sāka prasīt naudu. Pirmo reizi - 2020. gada septembrī, lai varētu apciemot Šeronu Mančestrā. Šerona sākumā nosūtīja viņam 1675 eiro par lidojumu. Turklāt nauda tika sūtīta, izmantojot Bitcoin, jo Mērfijs apgalvoja, ka tas ir drošākais veids, kā to izdarīt.

Pēc tam, kad dažas dienas vairs nebija dzirdējusi no Mērfija ne ziņas, viņa saņēma vēl vienu ziņojumu no citas e-pasta adreses, bet arī ar vārdu Mērfijs Taunsends. Konts pieprasīja vēl teju 18 000 eiro par lidmašīnas biļeti, un, uzskatot, ka tas ir Mērfijs, Šerona patiesi samaksāja.

Mēneša beigās viņa saņēma vēl kādu ziņojumu no ārsta, kurš apgalvoja, ka Mērfijs ir nogādāts slimnīcā. Oktobrī viņa saņēma ziņu arī no Mērfija, kurš tēloja pārsteigumu par pieprasītajiem 18 000 eiro, apgalvojot, ka kāds būs nelietīgi izmantojis viņa kontu. Pats esot slimnīcā un viņam nepieciešami līdzekļi, lai atveseļotos. Vīrietis apgalvoja, ka vēlas pārcelties uz Mančestru, lai būtu kopā ar Šeronu. Ticēdama solījumiem, sieviete turpināja vīrietim maksāt par medicīniskajiem izdevumiem.

"Viņš lūdza man palīdzēt, un es to arī izdarīju, taču tas mani iedzina milzīgos parādos. Es aizrāvos ar šo cilvēku un tik ļoti gribēju viņam palīdzēt. Es zinu, ka esmu bijusi muļķe, bet šīs ir tās lietas, ko mēs darām mīlestības dēļ. Viņš teica, ka ir vientuļš, viņš dienē Sīrijā, viņa sieva ir mirusi," stāsta Šerona.

Pēdējo divarpus gadu laikā Mērfijs izkrāpis Šeronai gandrīz 80 000 mārciņu jeb teju 96 000 eiro. Viņai tagad ir 44 000 eiro parāds.

Šerona nekad nesazvanījās ar Mērfiju videozvanā, jo viņš apgalvoja, ka militārajā bāzē to nedrīkstot darīt.

Krāpniecība tika atklāta, kad Šeronai beidzot sāka rasties aizdomas un viņa sazinājās ar ASV varas iestādēm, kas viņai paziņoja, ka viņu ierakstos nav neviena Mērfija Taunsenda.

Sieviete vēlas dalīties ar savu stāstu, lai nepieļautu, ka arī citi kļūst par krāpniecisku attiecību upuriem.

Latvijas Aizsardzības ministrija ir informēta par Pabrika identitātes zādzību. "Mēs bieži saņemam ekrānšāviņus no cilvēkiem, ar kuriem ir sazinājušies krāpnieki, un, atpazīstot aizsardzības ministra oficiālos kontus, izvēlējušies par tiem ziņot. Līdz šim esam apkopojuši un ziņojuši "Facebook" par vairāk nekā 100 viltotiem kontiem. Mēs uzskatām, ka ikdienas lietotāju drošība gan "Facebook", gan "Instagram" ir jāstiprina."

Valsts policija jau vairākkārt aicinājusi būt uzmanīgiem ar iepazīšanos internetā. Policijā norāda, ka lielākoties šajās situācijās tiek apkrāptas sievietes, kuras iepazinušās ar savu potenciālo līgavaini, kurš atrodas tālās zemēs, bet vēlas pēc iespējas ātrāk satikt savu mīļoto, taču viss vienmēr atduras pie naudas jautājuma.

Policijā nereti tiek saņemta informācija un iesniegumi no sievietēm, kuras aizskaitījušas lielu naudas summu, bet līgavainis pēkšņi pazūd no apvāršņa un vairs nav sasniedzams.

foto: Valsts policija

Šādi visbiežāk darbojas romantiskie krāpnieki, kuri ir gatavi atvēlēt vairākus mēnešus romantiskās sarakstēs, lai beigās pieprasītu lielu naudas summu dažādām nepieciešamībām, un tādējādi tiktu ciemos pie savas mīļotās.

Lai nenāktos piedzīvot nepatīkamus mirkļus un salauztas sirdis, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem iepazīstoties ar personām sociālajos tīklos.

Tāpat policija atgādina, ka nevajadzētu trešajām personām izpaust savus personīgos datus, tādējādi pakļaujot sevi riskam kļūt par krāpšanas upuri.