Būvvalde vēlas pagarināt būvprojektu dokumentācijas izvērtēšanas termiņus
Saistībā ar faktu, ka šodien Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē steidzamības kārtā tiks vērtēti grozījumi Būvniecības likumā saistībā ar Būvniecības valsts kontroles biroja kompetenci, tādejādi neparedzēti palielinot būvvalžu administratīvo slogu, sēdē ir iesniegti arī grozījumi, kas paredz pagarināt būvprojektēšanas dokumentācijas izvērtēšanas laiku būvvaldēs.
Būtiskākās izmaiņas piedāvātas vienkāršoto procedūru atļaujām un būvprojektu izmaiņu projektu termiņiem, kam šī brīža 14 dienu izskatīšanas laiks ierosināts palielināt uz 15 darba dienām. Turklāt ņemot vērā, ka pēc Būvniecības likuma spēkā stāšanās pagājušā gada 1. oktobrī būvvaldēm ir noteikta virkne jaunu procedūru, kas ne tikai palielina izskatāmās dokumentācijas apmēru, bet daļai dokumentu samazina arī izskatīšanas termiņus, Rīgas pilsētas būvvalde atbalsta šos grozījumus un uzsver nepieciešamību tos veikt nekavējoties.
„Neraugoties uz jaunajām – Būvvaldes kā izglītotāja funkcijām saistībā ar 2014. gada 1. oktobra normatīvo aktu izmaiņām un projektētāju kūtrumu tās apgūt patstāvīgi, Ekonomijas ministrija izstrādājot šo hibrīdlikumu būvvaldēm atsevišķos gadījumos ir samazinājusi arī iesniegtās dokumentācijas izvērtēšanas termiņus un pievienojusi jaunus pienākums”, konstatē Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs. „Piemēram, Būvniecības likumā būvvaldēm no iepriekšējā viena mēneša termiņa uz septiņām dienām – tātad piecām darba dienām – ir samazināts dokumentu izskatīšanas laiks 1. grupas būvēm un būvju konservācijas dokumentācijai. Paralēli šiem apjomiem būvvaldēm ir uzticēts arī 5 darba dienu laikā izvērtēt būvniecības iesniegumus ar lūgumu veikt atzīmi par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi ne tikai būvatļaujās, bet arī vienkāršoto procedūru atļaujās, ko iepriekšējais būvniecības likums neparedzēja vispār.”
Būvvaldes viena no pamatfunkcijām ir būvniecības dokumentācijas tiesiskuma izvērtēšana. Tādēļ nepārdomāti un sasteigti izstrādātais būvniecības regulējums attiecībā uz dokumentu izvērtēšanas termiņiem uzraugošajās institūcijās ir jāanalizē atkārtoti un jānosaka samērīgi, lai būvvaldes šo funkciju varētu veikt. Nepieciešamību pagarināt dokumentu izskatīšanas termiņus apstiprina arī Rīgas būvvaldes dati par šī gada pirmajos piecos mēnešos Būvvaldē iesniegtajām 1145 vienkāršotajam būvniecības iecerēm, kas sevī ietver 992 apliecinājuma kartes un 153 paskaidrojuma rakstus, kam šobrīd Būvniecības likumā ir paredzēti dažādi izskatīšanas termiņi – attiecīgi 14 un 7 dienas. Ar apliecinājuma kartēm būvvaldēs jāsaskaņo, piemēram, ēku un fasāžu vienkāršotās atjaunošanas, inženiertīkla pievadi jaunai būvniecībai u.tml.. Šajās 14 dienās, jeb 10 darba dienās, ja šajā laika posmā nav valstī oficiāli noteiktas brīvdienas, jo tādā gadījumā dokumentācijas izskatīšanas laiks ir vēl īsāks, būvvaldēm jāpārbauda gan ieceres atbilstība teritorijas plānojumam un apbūves noteikumiem, gan dokumentācijas sastāvs. Vai ir visi nepieciešamie saskaņojumi – ar trešajām personām un kopīpašniekiem (daudzdzīvokļu mājā tie var būt pat 100% kopīpašnieku) un vai vispār darbus var veikt vienkāršotā kārtībā, piemēram, vai neskar nesošās būvkonstrukcijas. Šī gada pirmajos piecos mēnešos Rīgas būvvalde paralēli būvprojektiem vidēji mēnesī ir izvērtējusi 200 apliecinājuma karšu ieceru - 37% no tām bijušas nekvalitatīvas. Savukārt no 153 iesniegtajiem paskaidrojuma rakstiem, kas jāizvērtē 7 dienās, 103% konstatētas neatbilstības (pārsniedz 100%, jo atsevišķām iecerēm pēc trūkstošo dokumentu iesniegšanas konstatēti jauni trūkumi vai trūkumi novērsti daļēji, kas ir pamats atkārtota pagarinājuma sagatavošanai).
Kā vēl viens būtisks aspekts ir minams fakts, ka likumdevējs izstrādājot jauno regulējumu ir paredzējis, ka ierosinātājs sākotnēji iesniedz būvvaldē būvprojektu minimālā sastāvā, ko būvvalde mēneša laikā izvērtē, nosakot projektēšanas nosacījumus. Pēcāk ierosinātājs ievērojot šos nosacījumus izstrādā detalizētu projektu, ar ko atkārtoti vēršas būvvaldē, un būvvalde mēneša laikā veic atzīmi par projektēšanas nosacījumu izpildi. Ievērojot šādu kartību būvvaldēm būvprojektu izskatīšanai būtu divi mēneši, taču šobrīd aizvien biežāk tiek novērota prakse, kad Būvvaldē uzreiz tiek iesniegti detalizēti izstrādāti būvprojekti – apejot minimālo sastāvu un uz pusi samazinot būvvaldēm atvēlēto projektu izskatīšanas laiku. Turklāt nereti šāda iesniegtā dokumentācija ir ar virkni trūkumu, piemēram, Rīgā no 576 šī gada pirmajos piecos mēnešos iesniegtajām būvniecības iecerēm ar lūgumu veikt atzīmi būvatļaujā par izpildītajiem projektēšanas nosacījumiem (iesniegts detalizēts būvprojekts) 54% gadījumu ir konstatētas neatbilstības.
Izvērtējot šos datus Rīgas būvvalde ne tikai atbalsta iesniegto ierosinājumu – pagarināt apliecinājuma karšu izskatīšanas termiņu līdz 15 darba dienām un paskaidrojuma rakstu izskatīšanas termiņu līdz 10 darba dienām, bet arī aicina komisijas locekļus iedziļināties samilzušajā problēmā, kas padara neiespējamu būvvalžu pamatfunkciju nodrošināšana šobrīd likumā noteiktajos termiņos.
„Var jau formāli uzlikt jebkādu termiņu, lai tas izskatītos labi „Doing Business” reitingā vai izdabātu investoriem, kāds visticamāk arī bija Ekonomikas ministrijas mērķis. Bet praksē – tie ir būvniecības dokumenti, kur par visu svarīgāk tomēr jābūt būves drošumam. Ar šo dokumentu izskatīšanu nevar steigties. It sevišķi ja lielākā daļa iesniegto dokumentu ir nekvalitatīvi un ir jāpārstrādā vai jāpapildina. Bet šī brīža termiņi būvvaldes speciālistiem liek šos dokumentus izskatīt steigā. Apjoms liels. Kā var garantēt kvalitāti”, uzsver I. Vircavs.
Šī gada pirmajos piecos mēnešos Rīgas būvvaldē ir iesniegti 1206 būvprojekti un 1145 vienkāršotās būvniecības ieceres. Turklāt analizējot datus par Būvvaldes sagatavotajiem pagarinājumiem ar lūgumu iesniegt papildus dokumentāciju, secināms, ka 63% gadījumu iesniegtā dokumentācija ir bijusi nekvalitatīva, tādejādi liedzot Būvvaldei iespēju dokumentāciju akceptēt un uzliekot papildu slogu speciālistiem, jo likumā noteiktajos termiņos ir jāpagūst ne tikai izskatīt iesniegto ieceri, bet arī sagatavot atteikuma vēstuli vai lēmumu par trūkumu novēršanu, pamatojot šos lēmumus ar normatīvo aktu prasību detalizētu izklāstu.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Regīna Zommere / Foto: Edijs Pālens/LETA