Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ja pēc īres un komunālo rēķinu nomaksāšanas paliek mazāk nekā valstī noteiktais garantētais iztikas minimums, var pretendēt uz mājokļa pabalstu no pašvaldības. (Foto: Zane Bitere/LETA)

Ja uz rokas nepaliek garantētais minimums, var saņemt mājokļa pabalstu 2

Sabiedrība
24. janvārī 06:29 2022. gada 24. janvārī 06:29
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Krasi pieaugot komunālajiem maksājumiem, cilvēki, kuru iztikšanai pēc to nomaksas paliek mazāk nekā valstī noteiktais garantētais minimālais ienākums (GMI), var saņemt mājokļu pabalstu. Lai to saņemtu, jāvēršas pašvaldības Sociālajā dienestā. Lielāku pabalstu saņems atsevišķi dzīvojošie vai vientuļie pensionāri, vai personas ar invaliditāti.

GMI pabalsts visā valstī ir vienāds: pirmajai vai vienīgajai personai tie ir 109 eiro, bet katrai nākamajai - 76 eiro. Tā ir summa, kurai cilvēkam jāpaliek mēnesī uz rokas pēc visu īres un komunālo pakalpojumu (ūdens, elektroenerģija, dabasgāze, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana u.c.) apmaksas. Savukārt vientuļajiem vai atsevišķi dzīvojošiem pensionāriem, vai personām ar invaliditāti šis apmērs, atkarībā no pašvaldības noteikumiem, var būt arī lielāks, pat vairāk nekā divas reizes. Salīdzinoši lielāks tas ir Rīgā.

Rīgas dome noteikusi, ka atsevišķi dzīvojošajam pensionāram vai invalīdam šis ienākums ir divarpus reizes lielāks (koeficients 2,5), bet mājsaimniecībai kurā dzīvo tikai pensionāri – divas reizes lielāks. Tas nozīmē, ka vientuļajam pensionāram pēc maksājumu veikšanas uz rokas jāpaliek – 272,5 eiro, bet pensionāru pārim - 370 eiro. Šādi noteikumi ir spēkā vismaz līdz šī gada 31. maijam.

Ja vientuļais pensionārs saņem 300 eiro lielu pensiju, bet komunālajos maksājumos samaksā 150 eiro, tad viņa pabalsts būs 122,5 eiro. Ja pensionāru pāris katrs saņem 300 eiro lielu pensiju, bet par īri un komunālajiem pakalpojumiem samaksā 300 eiro, tad viņu Rīgas pašvaldības piešķirtais mājokļa pabalsts būs 70 eiro liels.

Lai aprēķinātu, cik liels pabalsts pienākas, GMI apmēram jāpieskaita komunālie izdevumi un no šīs summas jāatņem mēneša ienākumi. Uz pabalstu var pretendēt arī, piemēram, rīdzinieku ģimene ar diviem bērniem, kuras mēneša ienākumi ir 600 eiro, bet par mājokli mēnesī jāmaksā 450 eiro. Viņu GMI apmērs ir 337 eiro, kam jāpieskaita 450 eiro komunālie maksājumi un no šīs summas jāatņem 600 eiro; līdz ar to iznāk, ka pabalsta summa ir 187 eiro.

Lai piešķirtu pabalstu, Rīgas Sociālajam dienestam jāizvērtē mājsaimniecības materiālā situācija. Lai to varētu izdarīt, uz pabalstu pretendējošam jāiesniedz iesniegums Rīgas Sociālā dienesta rajona nodaļas teritoriālajā centrā. Rīgas pašvaldība portālā latvija.lv ir izveidojusi e-pakalpojumu “Pieteikšanās iztikas līdzekļu deklarācijas iesniegšanai Rīgas Sociālajā dienestā”, kur attālināti var aizpildīt iztikas līdzekļu deklarāciju. Mājokļa pabalstu piešķir ar to mēnesi, kurā pieņemts Sociālā dienesta lēmums par sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanu. Pagājušajā mēnesī šādu mājokļa pabalstu saņēma 4881 rīdzinieks.

Saistītās ziņas

Kurš un kā var saņemt atbalstu mājokļa izdevumu segšanai Rīgā?
Valsts piecus mēnešus segs pusi mājokļa pabalstu izmaksu 1
Plāno no nākamā gada OIK maksājumu elektroenerģijas rēķinos samazināt par 65% 4

Neskaidrību gadījumā Rīgas iedzīvotāji var zvanīt pa bezmaksas informatīvo tālruni 80005055 vai Rīgas Sociālā dienesta informatīvo tālruni 67105048.

Arī citas pašvaldības piešķir mājokļa pabalstus un daudzās no tām tas arī lielāks ir atsevišķi dzīvojošajiem pensionāriem vai invalīdiem. Piemēram, Madonas novadā atsevišķi dzīvojošam pensionāram uz rokas jāpaliek pusotru reizi vairāk nekā valstī noteiktais GMI, bet Valkas novadā – divas reizes vairāk.

Citi šobrīd lasa

Draudi ielikt suni mikroviļņu krāsnī, vafeles faniem, fekālijas gultā un baumas par romānu ar advokāti. Jaunākie notikumi Depa prāvā pret Hērdu 1
Pavērsiens Krievijā ieslodzītās basketbola zvaigznes Britnijas Graineres lietā
Policisti bēniņos aiz skursteņa atrod varmāku, kurš vakar nodarīja miesas bojājumus jaunietim ar Ukrainas karogu 8
Skatīt visus komentārus