VIDEO: latviešu emigrante Anglijā uzraksta un izdod grāmatu par darbu salātu fabrikā
Anglijā netālu no Mančestras dzīvi baudošā latviete Mārīte Tēra uzrakstījusi grāmatu par saviem raibajiem piedzīvojumiem. Tie citiem liek ieplēst acis un mutes. Aprakstīts tostarp emigrācijā pavadītais laiks – lai arī darbs angļu fabrikā plosīja sirdi domās par Latvijā palikušajiem, taču vienlaikus emigrēšana pirmspensijas vecumā iedeva dzīvei jaunu pozitīvu uzrāvienu, otro elpu.
Salātu fabrikā Anglijā Mārīte pie konveijera lentes Tēra nostrādāja 11 gadus. Sasniedza Lielbritānijas pensionēšanās vecumu un aizgāja pelnītā atpūtā. Latvijā viņa neatgriezās, lai gan ļoti vēlējās atkal būt pie bērniem un mazbērniem. Pieradums pie dzīves Anglijā bija spēcīgs.
Jau piecus gadus Mārīte bauda britu pensiju. Un beidzot bija brīvais laiks īstenot senu ieceri – uzrakstīt grāmatu. Manuskripta kladē pirmās idejas pierakstīja pirms astoņiem gadiem, kad vēl strādāja fabrikā. Lai segtu ar grāmatas izdošanu saistītās izmaksas, Mārīte katru mēnesi gada garumā atlika konkrētu summu no savas pensijas.
“Vēl ziedēs ievas Siguldā” ir Mārītes grāmatas nosaukums, parādot, ka lielākā daļas dzīves aizritējusi Siguldā. Grāmatā ir aprakstīti spilgtākie momenti no bērnības Līgatnē, vētrainās jaunības, attiecību kāpumiem un kritumiem, spilgtiem emociju mirkļiem un cilvēkiem tajos. Dzīve apmeta kūleni līdz ar vairākās Latvijas bankās paņemtajiem kredītiem. Lai tiktu laukā no parādu jūga, Mārīte lēma 2005.gadā emigrēt uz Angliju, un grāmatā būtiska daļa ir par dzīvi emigrācijā. Viņa ir pateicīga Lielbritānijai, jo pretstatā Latvijai, kur pieredzējusi pirmspensijas vecuma diskrimināciju darba tirgū, Anglijā viņa sajutusies novērtēta un atzīta. Turklāt emigrācija iedeva drosmi un varēšanu baudīt dzīvi.
Lai atdotu bankām Latvijā paņemtos kredītus, Mārīte gadiem ilgi strādāja virsstundas salātu pakošanas fabrikā Anglijā. Sāpīgi bijuši tie brīži, kad, nostrādājusies līdz spēka izsīkumam un visu naudu sūtījusi uz Latviju, tiesu izpildītājs Latvijā vienalga nav licies mierā. Taču Mārīte mērķi sasniedza – godīgi sastrādāja katru britu peniju, lai nomaksātu visus parādus Latvijā, un tagad pensionējusies kundze var baudīt dzīvi Anglijā. Un Mārīte to prot darīt, piemēram, apceļo dažādas valstis, apmeklē skaistākās vietas Lielbritānijā. Iepriecina radus Latvijā ar regulāru dāvanu sūtīšanu. Iegādājas pati sev košus apģērbus un apavus, regulāri pucējas, jo, kā saka Mārīte, dzīve esot jāsvin.
Mārītes Tēras uzrakstīto grāmatu nevar nekur nopirkt. Tā izdota tikai 100 eksemplāros privātajām vajadzībām. Viņa to dāvinās bērniem, mazbērniem, citiem radiem un draugiem. Grāmata sagatavota un izdota izdevniecībā “Ezerrozes grāmatas”. Tās vadītāja Agnese Piļāne iepriekš TV3 Ziņām sacīja, ka šī ir arvien pieaugoša tendence, kad cilvēki izdod grāmatas nevis tirgošanai, bet nelielā metienos savām privātajām vajadzībām. Šādi pat izdodas atrast jaunus rakstniecības talantus, un tad viņiem izdevniecība piedāvā grāmatas nodrukāt arī pārdošanai. “Ir tādi cilvēki, un pietiekami lielā skaitā. Par lielu pārsteigumu var teikt, ka tie, kuri saka – ko tad es, es jau neko –, tās ir vislielākās pērles, kuras atrodam, spodrinām un kas tiek arī veikalos,” sacīja Piļāne.
Mārīte Tēra atzīst, ka viņa saņem ļoti daudz zvanu un jautājumus sociālajos tīklos, vai šo grāmatu varēs nopirkt. Ja viņai kāds piedāvās grāmatu nodrukāt lielākā metienā arī pārdošanai, tad kundzei iebildumu neesot. Nākšoties gan vairākiem personāžiem nomainīt vārdus, lai neatpazīst.