Svētku uguņošana Latvijas Republikas proklamēšanas 100.gadadienā 11.novembra krastmalā.

Simtgades salūts "Saules mūžs"

Sabiedrība

Pirotehnikas spožums un posts: vieniem prieki, citiem asaras

Kārlis Seržants

Jauns.lv

Jau pāris nedēļas pirms katra Jaunā gada ugunsdzēsēji ar bažām gaida vietējas nozīmes salūtus. Tāpat visai tramīgi kļūst arī mājdzīvnieku saimnieki, jo katru gadu pārbīlī no mājām aizbēgušo suņu un kaķu skaits mērāms desmitos. Ja nu bez pirotehnikas tomēr nekādi nevar iztikt, tad tās lietošanas laikā tomēr ir jāievēro zināmi drošības noteikumi.

Pirotehnikas spožums un posts: vieniem prieki, cit...

Atgādināsim, ka pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecība ir atļauta tikai specializētajos veikalos pie tirgotājiem, kuri ir ieguvuši atļauju veikt komercdarbību. Vienkāršākos, jeb pirmās un otrās grupas pirotehnikas līdzekļus ir atļauts iegādāties no 16 gadu, bet sākot ar trešās grupas izstrādājumiem no 18 gadu vecuma.
Vislētāk maksā petardes, kas domātas neliela trokšņa radīšanai. Kaut arī to jauda ir maza, tomēr par pilnīgi nevainīgu šo pirotehnikas veidu uzskatīt never - ar petardēm nemākulīgi rīkojoties var nopietnie savainot pirkstus. 

Daudz efektīgākas jau izskatās tā saucamās strūklakas – to darbība reāli arī pēc tādas izskatās. Dzirksteļu augstums atkarībā no iepakojuma lieluma var būt no 3 līdz 15 metriem, bet darbības ilgums 1 līdz 3 minūtēm. Ir arī cits to veids, kas atgādina ūdenskritumu. 

Kā nākošās ir atsevišķās raķetes. Parasti tās ir piestiprinātas pie kociņa, kas pirms palaišanas ievietojamas zemē iespraustā caurulē vai ir kā citādi nekustīgi nostiprinātas. Lētākās raķetītes nopērkamas pat par pāris eiro, bet dārgāko cena var sniegties līdz pat 10 eiro un vairāk. Viss atkarīgs no to lieluma un sarežģītības pakāpes, jo tās var būt ar skaņu vai izpletni, kas to ilgāk notur gaisā. Šos izstrādājumus drīkst iegādāties no 16 gadu vecuma. 

Nopērkami ir arī vēl citi sīki pirotehnikas izstrādājumi, taču jāatceras, ka nepareizi rīkojoties, bīstams var būt jebkurš no tiem.

Uguņošana par godu Latvijas 101.gadadienai

Īstam salūtam tuvākas izjūtas var panākt, izmantojot pirotehniķu žargonā sauktās “trubas ar bumbām”. Tas it speciāls apaļš lādiņš ar degli, kuram gaisā uzsprāgstot, arī rodas lielās ugunīgās lodes. To izmēru nosaka collās un veikalos caurmērā var nopirkt līdz četrām (apmēram 7 centimetri) collām lielas bumbas. Salīdzinājumam, specializētās pirotehnikas firmas strādā ar bumbām, kuru diametrs sasniedz 40 centimetrus un vairāk. Izšautās bumbas uzsprāgst apmēram lielā augstumā un tās parasti izmanto lielajos svētku salūtos. 

Pircējs, kurš vēlas sarīkot jau kaut ko līdzīgu nelielam, salūtam, var iegādāties tā saucamās baterijas. Faktiski tās ir kastītes, kurās kopā ir saliktas iepriekš pieminētās trupas - baterija ir iedarbināma, vienkārši aizdedzinot degli. To lielums var būt visai pamatīgs un ir iespējas sarīkot piemājas salūtu, iztērējot arī pāris tūkstošus eiro. 

Ko vajadzētu ievērot? 

  • Pirotehnikas izstrādājumus, pirms to lietošanas noteikti jāglabā bērniem nepieejamās vietās un pēc iespējas tālāk no dažādām sildierīcēm.
  • Pirms kaut ko lietot, uzmanīgi izlasiet instrukciju. Nekautrējieties arī lūgt padomu veikala pārdevējam. Ja iespējams, iepērcieties tikai specializētajos veikalos. Kaut arī 90% no pasaules pirotehnikas tirgus aizpilda Ķīnas ražojumi, arī to vidū gadās viltojumi, kuri var uzsprāgt uzreiz pēc aizdedzināšanas.
  • Nevienu pirotehnikas līdzekli, pat vismazāko un nekaitīgāko, nekādā gadījumā nedrīkst lietot telpās. Pat tad, ja jums neizdosies izdedzināt caurumu paklājā, nepatīkamā smaka par izpriecām atgādinās vēl ilgi. Būtībā arī brīnumsvecīte ir mazs pirotehnikas izstrādājums, jo tai degot, karstums ir visai pamatīgs.
  • Nekādā gadījumā nedrīkst pirotehnikas izstrādājumus ar aizdedzinātu degli turēt rokās. Ja petardes sprādziens var sabojāt pirkstus, tad jau vismazākā bumba var radīt nopietnus ievainojumus. 
  • Jebkurš pirotehnikas izstrādājums pirms degļa aizdedzināšanas jānovieto uz līdzenas un cietas virsmas. Izņēmums ir raķetes, kuras jānovieto vertikāli, stingri nofiksējot piestiprināto kociņu, reizē piedodot tam arī vēlamo šaušanas virzienu. Uz daudzdzīvokļu māju lodžijām nevajadzētu eksperimentēt. 
  • Pēc jebkura pirotehnikas izstrādājuma degļa aizdedzināšanas jāatkāpjas drošā attālumā – par tādu tiek uzskatīti apmēram 15 metri - starp citu, tā jūs arī labāk varēsiet redzēt rezultātu.
  • Ja pēc degļa izdegšanas tomēr nekas nenotiek, ir jānogaida vismaz 15 minūtes un tikai tad ejat pārbaudīt. Ja izrādās, ka tas ir bijis ar defektu, nesprāgušo izstrādājumu aizdedzināt par katru cenu ar pašizgudrotām metodēm, tomēr nevajadzētu, jo tas var sasprāgt jums rokās. Labāk pēc svētkiem to aiznest atpakaļ tirgotājam un saņemt atpakaļ naudu. 
Rīgas svētku uguņošana 11.novembra krastmalā.

Rīgas svētku uguņošana

Rīgas svētku uguņošana 11.novembra krastmalā.

Īpašs stāsts ir tā saucamās “ķīniešu laternas”, kas ir pie stieplēm piestiprināta zīdpapīra bumba, kuru gaisā paceļ ar degoša sausā spirta  sasildītu gaisu. Šādas laternas vajadzētu lietot tikai vietās, kur tuvumā nav skuju koku un ar viegli uzliesmojošiem materiāliem pārklātu ēku jumtu – pirms palaišanas arī rūpīgi jāizvērtē vēja virziens.

Derētu arī atcerēties, ka pilsētas daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos pirotehnisko raķešu lietošana ir aizliegta un arī mazāka izmēra pirotehniku drīkst lietot tikai līdz plkst. 22.00, savukārt privātmāju īpašniekiem šādu ierobežojumu nav. Par pirotehnisko ierīču lietošanas noteikumu pārkāpšanu, fiziskām personām var piemērot naudas sodu apmērā no 35 līdz 350 eiro. 

Rīgā ar skaistu uguņošanu sākas jaunais 2019.gads

Tēmas