Ķekavas un Baldones iedzīvotāji jau gadiem dzīvo puvušu zivju smakas ieskauti
Jau 10 gadus Ķekavas un Baldones iedzīvotāji spiesti samierināties ar puvušu zivju smaku, kas nāk no zivju miltu un eļļas ražotnes „Mapateks”, kas izveidota uz abu novadu robežas. Kontrolējošo institūciju atbildes iedzīvotājiem nav iepriecinošas: smaka nav patīkama, bet tā cilvēku veselību neapdraud.
Atkarībā no vēja virziena, neciešama smaka parādās tad Pulkarnes ciematā Ķekavas novadā, tad Baldones novada Sūnupē. Reizēm puvušu zivju smārds pārņem arī Ķekavas centru. Vietējie jau gadiem spiesti samierināties ar neciešamo smaku. Viņi pat pieprasījuši slēgt „Mapateks”, bet vides inspektoru teiktais nav diez ko viņiem labvēlīgs: tā īsti nav iemesla ražotni slēgt, jo, lai arī smaka ir nepanesama un bojā labsajūtu, tā nav kaitīga ne cilvēku veselībai, ne dzīvībai. Vietējiem gan bieži ir nelabums, slikta dūša un viņi nevar baudīt pastaigas svaigā gaisā. Viens otrs pat tādēļ domā mainīt dzīvesvietu.
Sola papildus filtrus un durvis turēt ciet
Lai arī Ķekavas un Baldones novadu iedzīvotāji sūdzas par nepanesamām smakām, Vides valsts dienests veselības apdraudošu piesārņojumu nekonstatē. Tomēr uzņēmums nākamvasar sola investēt 100 000 eiro gaisa filtros, lai mazinātu smakas. Tāpat uzņēmums sola arī likvidēt „cilvēcisko faktoru”. Līdz šīm uzņēmuma darbinieki bieži turēja vaļā ražotnes durvis, jo arī viņi nevarēja paciest neciešamo smaku, kaut arī durvīm bija jāstāv ciet. Nu vadība saviem darbiniekiem pieteikšot rūpīgi aizdarīt visas durvis un vārtus, vēsta lsm.lv.
„Rīgas un Apriņķa Avīzes” galvenā redaktore Ieva Karlsberga Latvijas Radio pastāstīja: „Šogad vien par smakām Vides dienestam iesniegtas 47 sūdzības, taču pārbaudēs bīstams vides piesārņojums nav konstatēts. Nesen iedzīvotāji iesnieguši pašvaldībās prasību ražotni slēgt, taču, tā kā pārkāpumi nav konstatēti, tam īsti nav pamata.
Uzņēmuma pārstāvji savukārt avīzei atzinuši, ka šāda veida ražotne bez smakām nav iespējama nekur pasaulē, tomēr sola rūpēties par iedzīvotājiem un ieguldīt 100 000 eiro vēl viena gaisa filtra izbūvē, un arī glabāt izejvielas tikai slēgtajās telpās”.
Savukārt Baldones novada iedzīvotājs Māris TV3 raidījumam „Bez Tabu” teicis: „Tieši Baldones daļā ir trīs jauni ciemati, kuri attīstās, un tieši šajos ciemos ļoti daudzi cilvēki pārdomājuši un nav nopirkuši zemi, jo, atbraucot skatīties uz šķietami jauko vietu, uzreiz sajūt smaku un brauc prom.
Es pats apsveru iespēju mainīt dzīvesvietu, ja situācija nemainīsies”.
Tas ir kliedzošs vides indēšanas pasākums! Esmu bijis tam liecinieks. Kā pielikt tam punktu? https://t.co/Hr7OVJEJOY
— janissipkevics (@janissipkevics) 12 декабря 2016 г.
Inspektori rūpīgāk ostīs Ķekavas un Baldones gaisu
Informācija Ķekavas novada domes mājaslapā liecina, ka oktobrī vairāk nekā 200 iedzīvotāji parakstījuši vēstuli par SIA „Mapeteks” ražotnes darbību un izraisīto nepatīkamo smaku, ko nosūtījuši Valsts vides dienestam, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Ķekavas novada un Baldones novada domēm, ziņo lsm.lv.
Šis jautājums tika izskatīts Ķekavas novada domes Īpašumu un vides jautājumu komitejā, nolemjot nosūtīt pašvaldības vēstuli Valsts vides dienestam, paužot atbalstu iedzīvotāju viedoklim un lūdzot nopietni pievērsties problēmas risināšanai.
Ķekavas novada domes mājaslapā vēstīts: „Pateicoties iedzīvotāju aktivitātei, šobrīd aktualizējusies problēma, kas Pulkarnes ciemata apkārtnes iedzīvotājiem radījusi diskomfortu jau gadiem, proti, „Mapeteks” darbības rezultātā radītā nepatīkamā smaka.
Lai gan šis smaku piesārņojums cilvēku veselību neapdraud, tas vērtējams kā spēcīgs traucējums labsajūtai. Tas gan ir vājš mierinājums tiem, kam ar nepatīkami smakojošu gaisu jāsadzīvo gadiem.
Tāpēc Ķekavas novada pašvaldība jau gadiem centusies aktualizēt šo problēmu, par to informējot atbildīgo dienestu – Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvaldi. Taču pārvaldes inspektoru veiktajās pārbaudēs zivju miltu ražošanas uzņēmumā „Mapeteks” netika konstatēti būtiski vides piesārņojuma riski.
Tas bija saistīts ar grūtībām veikt smaku novērtējumu sūdzību saņemšanas gadījumā - laboratorijas, kas veic smaku mērījumus, nevarēja nekavējoties ierasties notikuma vietā, līdz ar to, paejot zināmam laikam, smaku traucējumi varēja vairs nebūt un formāli iespējamie normatīvu pārsniegumi un radītie traucējumi nebija juridiski konstatējami un pierādāmi.
Taču pēdējā gada laikā gan situācija kontroles ziņā krasi uzlabojusies, pateicoties apkārtnes iedzīvotāju regulāriem signāliem un sūdzībām, kā arī inspektoru spējai laicīgāk reaģēt, ierodoties veikt kontroli ar pārnēsājamo smaku mēraparātu - oflaktometru pat stundas laikā no saņemtās telefoniskās sūdzības un ārpus darba laika, piemēram, desmitos vakarā.
Ja inspektors 168 stundas (7 diennaktis) kalendāra gadā konstatēs smakas mērķlielumu pārsniegumu (tiks sastādīti attiecīgi protokoli), tas saskaņā ar likuma „Par piesārņojumu” prasībām būs pamats brīdinājuma nosūtīšanai uzņēmumam ar prasībām pasākumu plāna smaku traucējumu samazināšanai izstrādei un pārkāpumu novēršanai, nosakot termiņu no trim dienām līdz trim mēnešiem, pretējā gadījumā Valsts vides dienesta ģenerāldirektors var pieņemt lēmumu par iekārtas darbības apturēšanu”.
Kasjauns.lv/Foto: Ieva Lūka/Evija Trifanova/LETA