NEPLP ierosinājusi pārkāpuma lietu pret raidījumu "Aizliegtais paņēmiens"
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) piektdien ierosinājusi administratīvā pārkāpuma lietu par Latvijas Televīzijas (LTV) 29.marta raidījumu "Aizliegtais paņēmiens", kurā tika veikts pētījums par imunitātes veidošanos gan pēc Covid-19 izslimošanas, gan pēc vakcinācijas ar "Pfizer/Biontech" un "AstraZeneca" vakcīnām, atklāja padomē.
NEPLP norāda, ka, raidījuma veidotāji, veicot un salīdzinot laboratoriskus antivielu mērījumus, iespējams, savā darbībā ir pārkāpuši Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma trešā panta ceturto daļu un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta ceturto daļu, kas nosaka vispārējos programmu veidošanas nosacījumus.
Konkrēti administratīvā pārkāpuma process sākts par programmu veidošanas noteikumu pārkāpumu - pienācīgas precizitātes un neitralitātes nenodrošināšanu raidījumā.
NEPLP informēja, ka pirms administratīvā pārkāpuma procesa sākšanas padome ir pieprasījusi kompetento iestāžu un vairāku neatkarīgo ekspertu atzinumus par raidījuma saturu, kuri tiks analizēti, vērtēti un ņemti vērā administratīvās pārkāpuma lietas izskatīšanas laikā.
Padomē uzsvēra, ka administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanas laikā padome pieņems lēmumu, vai raidījumā ir vai nav pieļauts pārkāpums.
LTV atvainojas skatītājiem
LTV neuzskata, ka raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" paustā informācija par vakcīnas "AstraZeneca" efektivitāti būtu atsaucama, kā arī medijs nesodīs raidījuma komandu jebkādā veidā.
LTV arī uzskata, ka raidījuma tēma nav izsmelta un tā ir raisījusi nozīmīgu diskusiju par zinātnes un veselības žurnālistiku, tomēr vienlaikus televīzija atvainojas tiem skatītājiem, kuriem raidījumā izskanējusī informācija šķitusi maldinoša. Tieši tāpēc rosināts tēmu turpināt plašākā zinātnes un žurnālistu profesionāļu lokā, apspriežot raidījumā paustās eksperimentālās pieejas un tēmas, kas ir tik būtiskas sabiedrības veselībai.