Sabiedrība

Latvijā izveido ērtākus aizsargtērpus, par kuriem jau izrāda interesi ārzemēs

LTV Panorāma

Lai atvieglotu mediķu darbu, Latvijas zinātnieki ir izveidojuši jauna dizaina individuālos aizsarglīdzekļus - tērpus un sejas maskas. Par tiem jau izrāda interesi ārvalstīs, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".  

Latvijā izveido ērtākus aizsargtērpus, par kuriem ...

Jaunie tērpi labi piekļaujoties ķermenim, tajos esot viegli kustēties. Veidojot dizainu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes zinātnieki izpētīja, ka, atrodoties šobrīd pieejamos tērpos, kas paredzēti aizsardzībai pret Covid-19, zūd būtiskas darba spējas. 

"Ir secināts, ka cilvēkam zūd pat 10% darba spēju jau 15 minūšu testā. Šo tērpu piegādē ir tāds īpatnējs likums. Tie tiek piegādāti lieli, ar domu, ka no liela neizkritīs. Taču tas nestrādā, nav iespējams normāli strādāt," LTV skaidroja RTU asociētā profesore Inga Dāboliņa.

Vēl esot jāatrod piemērotākais audums, kas aizsargātu gan pret bīstamiem mikrobiem, gan būtu pietiekami gaisa caurlaidīgs. Paraugi šūti no slimnīcās plaši lietota kokvilnas auduma.

"Jāsaka atklāti, ka ir vairākas sūdzības, ka, tiklīdz tur ir kaut poliestera piejaukums, rodas sliktāka pašsajūta," teica Dāboliņa.

Viņas vadībā izstrādāts arī prototips unikālai aizsargmaskai. Tā testēta Dānijā un uzrāda izcilas īpašības – neuzkrāj izelpoto CO2 un neaizsedz redzes lauku. Zinātnieki vēl strādā pie maskas filtra materiāla ar sēņu hīfu piedevu, kas viegli sadalīsies un nepiesārņos vidi.

Pavasarī RTU darbu sāks arī pirmā  laboratorija, kur testēs individuālos aizsarglīdzekļus, un to vairs nevajadzēs darīt ārzemēs. Laboratorijas izveidei valsts piešķīrusi 2 miljonus eiro.