Vidzemes Augstskola cer piesaistīt ārvalstu jaunos zinātniekus, kas lasītu lekcijas arī studentiem
Nākamajā mācību gadā Vidzemes Augstskola (ViA) plāno audzēt savu zinātnisko un akadēmisko potenciālu, piemēram, izmantot ES finansējumu, piesaistot ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu jaunos zinātniekus.
Kā intervijā atklāja ViA rektors Gatis Krūmiņš, šie cilvēki ne tikai nodarbosies ar pētniecību, bet arī studentiem pasniegs lekcijas.
"Ja runājam tieši par inovācijām, tad augstskola arvien vairāk cenšas studiju procesu padarīt tuvāku reālai darba videi. Daudzas lietas jau notiek - prakses, studiju kursos studenti grupās izstrādā biznesa plānus. Ideālais variants būtu, ja diplomdarbs būtu paša izveidots uzņēmums, kurā jau ir biznesa partneri no paša vai citiem kursiem. Un, kad absolvē augstskolu, studenti vai nu ar biznesa inkubatora palīdzību, vai bez, bet reāli jau sāk darbību. Ir vairākas idejas, kā mēs to darām, piemēram, ar Zināšanu un tehnoloģiju centra starpniecību - dažādas studentu laboratorijas, kurās tiek atrasti dažādu virzienu studenti, kas sadarbojas savā starpā. Es domāju, ka lielākā daļa inovāciju studiju procesā būs saistīta tieši ar to, lai mēs studiju procesu padarītu vairāk starpdisciplināru. Un mēs redzam, ka tas jau tagad arvien vairāk notiek," uzskata rektors.
Lai gan tas vēl diskusiju procesā, bet augstskola cenšas savu kopējo pozicionējumu, vēl vairāk to virzot "zaļas" ilgtspējas virzienā. Šis "zaļais" vairāk ir domāts ar ilgtspēju nodrošinošu vidi, dažādu resursu atjaunošanu, saglabāšanu un arī nodošanu nākamajām paaudzēm.
"Šobrīd šis virziens ir ļoti aktuāls, mēs gribam to padarīt par tehnoloģisku "zaļo" - tā nav tikai, piemēram, svaigēšana vai ekoloģiska pārtika, bet šo procesu parādīt dziļāk un plašāk. Valmiera šai ziņā ir ļoti pateicīga, jo šeit ir gan Gauja ar milzīgām dabas teritorijām, gan dažādi lielie uzņēmumi - SIA "Valpro", SIA "Valmieras stikla šķiedra" -, kas parāda izaicinājumus gan Valmierā, gan Vidzemē kopumā. Tās ir mūsu priekšrocības, ko bieži vien nepamanām, dzīvojot šeit uz vietas. Taču cilvēki, kuri šeit atbrauc, saka, ka mēs pat nevaram novērtēt, cik labvēlīgā vidē dzīvojam," atklāja Krūmiņš.