Armijai piegādātie "UAV Factory" droni nav identiski "aizbēgušajam" lidaparātam; par pazušanu sākts ārkārtas audits
foto: "Civilās aviācijas aģentūra"
Sabiedrība

Armijai piegādātie "UAV Factory" droni nav identiski "aizbēgušajam" lidaparātam; par pazušanu sākts ārkārtas audits

Jauns.lv / LETA

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir saņēmuši Latvijas ražotāja "UAV Factory" izgatavotos dronus, taču piegādātā versija nav identiska tai, kura pagājušā nedēļā pazuda uzņēmuma veiktā testa laikā,  pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) preses pārstāvis Kaspars Galkins.

Armijai piegādātie "UAV Factory" droni nav identis...

AM pagājušā gada decembrī parakstījusi līgumu ar Latvijas ražotāju "UAV Factory" par turpmāku bezpilota lidaparātu sistēmu piegādi un uzturēšanu, lai stiprinātu NBS kaujas spējas.

Galkins pastāstīja, ka pirmās dronu piegādes jau ir notikušas, taču detaļas par to esot klasificētad, līdz ar to ministrija nav tiesīga izpaust piegādāto lidaparātu daudzumu un noslēgtā iepirkuma summu.

Viņš skaidroja, ka pagājušās nedēļas nogalē pazudušais lidaparāts ir civilais drons nevis nav militārā versija, kāda piegādāta NBS.

Lai arī pazudušā drona meklēšanā piesaistīja NBS, Galkins skaidroja, ka tas darīts pēc Civilās aviācijas aģentūras lūguma.

NBS rīcībā esošās bezpilota lidaparātu sistēmas paredzēts izmantot, arī sniedzot atbalstu sabiedrībai - glābšanas, meklēšanas vai līdzīgās civilās operācijās.

Jau ziņots, ka pagājušā sestdienā testa lidojuma laikā pazuda sakari ar "UAVFactory" piederošo bezpilota lidaparātu. "UAVFactory" valdes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks Konstantīns Popiks TV3 atklāja, ka konkrētais drons tika testēts nolūkā pārbaudīt tā lidošanas ilguma spējas, kas varētu pārsniegt līdzšinējo pasaules rekordu.

Civilās aviācijas aģentūra (CAA) sākusi administratīvā pārkāpuma lietu pret SIA "UAVFactory" par nekontrolēti lidojošu bezpilota gaisa kuģi jeb dronu.

Tāpat ir sākts ārkārtas audits, lai pārliecinātos, ka "UAVFactory" darbība notiek atbilstoši izsniegtajai paaugstināta riska bezpilota gaisa kuģa lidojumu atļaujai. Turklāt uz izmeklēšanas laiku ir apturēta uzņēmumam izsniegtā ilgtermiņa atļauja. 

Vienlaikus iekšējo izmeklēšanu ir sācis arī pats uzņēmums.

"UAV Factory" ir dibināts 2009.gadā, un tam ir pārdošanas biroji Latvijā un ASV. "UAV Factory" ir viens no vadošajiem bezpilota lidaparātu sistēmu pasaules līmeņa piegādātājiem. Uzņēmuma ražotie lidaparāti un videokameras tiek pārdoti vairāk nekā 50 pasaules valstīs militārām, civilām un akadēmiskām vajadzībām.

"UAV Factory" ir desmit īpašnieki, no kuriem lielākie īpašnieki ir ASV uzņēmums "UAV Factory USA" (44,51%) un Konstantīns Popiks (44,51%).