Ekonomikas un vadības fakultātes doktorants: Darbinieka un uzņēmuma vērtību atbilstība – veiksmes noslēpums?
Vītauta Dižā universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes doktorants Povilas Foktas
Viedokļi

Ekonomikas un vadības fakultātes doktorants: Darbinieka un uzņēmuma vērtību atbilstība - veiksmes noslēpums?

Jauns.lv

Vērtību spēks cilvēkam ir neizmērojams. Saka, ka tas ir galvenais spēks, kas nosaka cilvēka domāšanu, jūtas un to, kā cilvēks uzvedas. Situācijas, kurās dominē cilvēkam svarīgās vērtības, viņš mēdz vērtēt pozitīvi, un – gluži pretēji – mēdz negatīvi uztvert notikumus vai apstākļus, kuros viņa vērtības tiek grautas. Vērtību kongruences jēdziens rosina dziļāk ieskatīties šajā interesantajā jomā. Tās būtība ir ticēt, ka cilvēki organizācijās vai, vienkāršāk sakot, dažāda lieluma uzņēmumos, nestrādā pa vienam, bet tādā vai citādā veidā integrējas šī uzņēmuma deklarētajās vērtībās, mērķos utt.

Ekonomikas un vadības fakultātes doktorants: Darbi...

Īsi sakot, kongruence ir pakāpe, kādā uzņēmuma viena komponenta vajadzības, prasības, mērķi, uzdevumi un struktūras atbilst cita komponenta vajadzībām, prasībām, mērķiem, mērķiem un struktūrām. Tiek apgalvots – jo spēcīgāka ir šī atbilstība, jo efektīvāks ir uzņēmums kopumā.

Iedomājieties, ka vienā uzņēmumā vairums darbinieku atzīst tās pašas vērtības, kuras propagandē arī pats uzņēmums, – šādai vērtību sakritībai, visticamāk, būs pozitīva ietekme uz organizācijas centieniem. Un otrādi – ja organizācijas un indivīdu vērtības ir pretrunā viena otrai, tad, visticamāk, šāda neatbilstība negatīvi ietekmēs darba kvalitāti, izraisīs abu pušu neapmierinātību, apslāpēs darbinieku motivāciju un pat radīs nervu spriedzi, un tas uzņēmumu kavēs sasniegt labākus rezultātus un mudinās darbiniekus ātrāk pamest darba vietu. Jāsaprot, ka dažādas vērtības un mērķi var sakrist vai nesakrist vairākiem darbiniekiem vai darbinieku grupām, darbiniekiem un uzņēmumam, utt.

Kāpēc ir svarīgi, lai personas (darbinieka) un organizācijas (uzņēmuma) vērtības un mērķi būtu pēc iespējas saskanīgi? Tiek apgalvots, ka šāda atbilstība palielina gandarījumu par darbu un stiprina saistību ar uzņēmumu, un tas savukārt uzlabo vispārējos rezultātus. Ir pamanāms, ka šādā organizācijā darbiniekiem ir pozitīva attieksme pret savu darbu un viņi daudz efektīvāk sazinās savā starpā. Tiek uzsvērts, ka uzņēmumos ar izteiktu kongruences pakāpi darbinieki ne tikai izpilda darbu, kas viņiem jāveic, bet arī tiecas uz uzņēmuma rezultātiem, jūtas motivētāki, atbalsta tā misiju utt.

Kāpēc ir bīstama situācija, kad nesakrīt darbinieka un uzņēmuma deklarētās vērtības un mērķi? Pētījumi rāda, ka šāda neatbilstība pastiprina stresu, veicina neapmierinātību ar darbu un sajūtu, ka  darba vieta ir nedroša, un šie procesi neapšaubāmi veicina darbinieka izsīkuma un izdegšanas iespējamību, nenovērtēšanas sajūtu un vēlmi pēc iespējas ātrāk pamest organizāciju.

Jāuzsver, ka darbinieku nogurums un izsīkums mūsdienās ir ļoti jutīga problēma. Šie negatīvie faktori ne tikai pastiprina personiskās veselības problēmu (ilgstoša nervu spriedze, depresija vai citas hroniskas slimības) biežumu, bet arī neapšaubāmi negatīvi ietekmē visu uzņēmuma darbību. Vienosimies, ka uzņēmumos joprojām vissvarīgākie ir cilvēki, un izdeguši, ciniski, neefektīvi, nemotivēti un sašutuši darbinieki nejūt entuziasmu, necenšas savu darbu paveikt  kvalitatīvi un parasti nepiedalās uzņēmuma kopējo mērķu sasniegšanā.

Minēto iemeslu dēļ ieteicams vispirms mēģināt novērst šos negatīvos faktorus – darbinieku un organizācijas vērtību nesaderību, un pēc tam mēģināt veicināt pozitīvos faktorus – šo vērtību un visu centienu atbilstību. Uzņēmumiem būtu nepārtraukti jācenšas viņu deklarētās vērtības padarīt pēc iespējas tuvākas tām vērtībām, kuras svarīgas darbiniekiem (un otrādi), un visā organizācijā izveidot pēc iespējas vairāk šādu saskares punktu. Tas palielina iespēju, ka ikviens darbinieks savā uzņēmumā jutīsies drošs, novērtēts un motivēts. Iespējams, tas saglabās cilvēku psiholoģisko veselību, palielinās darba produktivitāti un vienlaikus palīdzēs efektīvāk sasniegt paša uzņēmuma mērķus.

Priecē tas, ka jau tiek veikts pētījums, kura mērķis ir noskaidrot Lietuvā strādājošo darbinieku un organizāciju vērtību sastāvu un savstarpējo atbilstību. Arī jūs varat dot savu ieguldījumu šī lieliskā un noderīgā mērķa sasniegšanā – tā jūs, iespējams, palīdzēsiet sev un nākamajām paaudzēm labāk justies darba tirgū, bet uzņēmumiem – veiksmīgāk attīstīties. Vītauta Dižā universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes doktorants Povilas Foktas gatavo disertāciju „Risinājumi vadības kultūras paaugstināšanai, personisko un organizatorisko vērtību saderības modeli integrējot biznesa organizācijās” (promocijas darba vadītāja: prof. dr. Jolita Vveinhardt) un veic pētījumu. Šajā nolūkā autori lūdz aizpildīt anketu.

Pētījuma rezultāti palīdzēs formulēt ieteikumus, kas paaugstinās organizāciju kultūras līmeni, uzlabos darbinieku situāciju darba vietās un paaugstinās uzņēmumu un sabiedrības labklājību.