Rīga sēž uz tvana gāzes mīnas
foto: Rojs Maizītis
Pavlovu ģimenei 26. februāris ir otra dzimšanas diena. Pirmais saļima kaķis, tad tēvs, laimīgā kārtā dēls paspēja izgrūst no dzīvokļa māsu, piezvanīt ātrajiem un mammai, pirms pats zaudēja samaņu. Skursteņslauķa atzinums – gāzes apkures katlu pašreizējā veidā izmantot nedrīkst.
Sabiedrība

Rīga sēž uz tvana gāzes mīnas

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

"Kas Jauns Avīzes" iepriekš rakstīja par gadījumu ar Pavlovu ģimeni no Šķirotavas, kad tikai laimīgas sagadīšanās dēļ neaizgāja bojā tēvs ar dēlu un meitu. Izrādās, tieši laikraksta iznākšanas dienā, 5. martā, Toksikoloģijas un sepses klīnikā nogādāta četru cilvēku ģimene ar tvana saindēšanās pazīmēm.

Rīga sēž uz tvana gāzes mīnas...

Turklāt 1. martā ar saindēšanās pazīmēm pēc palīdzības vērsusies kāda grūtniece. Tātad tikai vienas nedēļas laikā Rīgā ārsti snieguši palīdzību astoņiem ar tvana gāzi saindētiem cilvēkiem, un visi viņi cietuši nevis no tradicionālajām malkas krāsnīm, bet gan rūpnieciski izgatavotiem gāzes apkures katliem.

Visu izšķīra dažas minūtes

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Ilga Namniece apstiprina, ka Pavlovu ģimenes gadījums bijis vissmagākais. Viņu asinīs oglekļa monoksīda jeb tvana gāzes koncentrācija bijusi dzīvībai bīstama un jautājums – dzīvība vai nāve – bijis tikai dažu minūšu robežās.

Visu nedēļu speciālisti apsekoja daudzdzīvokļu namu Gravas ielā 17, kur dzīvo Pavlovu ģimene – pārbaudīti visos dzīvokļos uzstādītie gāzes katli, dūmvadi un ventilācijas šahtas. Secinājumi – pat jābrīnās, ka šāda nelaime nav notikusi jau agrāk, jo pārkāpumi atrasti gan dzīvokļu īpašnieku, gan apsaimniekotāju darbībās – pieļautas kļūdas arī ēkas celtniecībā pirms 12 gadiem un skursteņu remontā, kas gan, iespējams, noticis vēlāk.

Pārkāpumi trešdaļā dzīvokļu

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektori, veicot pārbaudes visos 54 dzīvokļos, konstatējuši, ka 18 no tiem nebija veikta savlaicīga gāzes katlu tīrīšana un pārbaude, tostarp problēmas ir arī cietušo mājoklī.

Dzīvokļa saimnieks Sergejs Pavlovs gan apgalvo, ka vasarā ir bijis meistars, kas veicis nelielu remontu un tīrīšanu. Pēc pārbaudes arī atklājies, ka blakus gāzes katlam esošās ventilācijas un tvaika nosūcēja atveres, pie kuras mājas būvnieki ar vieglu sirdi ieteikuši droši pieslēgt katlu, tomēr atrodas vienā kanālā, kas ir kategoriski aizliegts. Tagad gribot negribot tvaika nosūcēju no ventilācijas atveres ir nācies atvienot.

“Es nesaprotu, kā 12 gadu laikā, kopš mēs šeit dzīvojam, neviens to nav ne konstatējis, ne pamanījis, un tas tikai stiprina manu pārliecību, ka visu šo laiku neviens ne dūmvadus, ne ventilācijas sistēmu nav tīrījis, vismaz es nekad nevienu to darām neesmu redzējis,” saka Pavlovs.

Skursteņslauķis ir sašutis

To zināmā mērā apstiprina arī sertificēts skursteņslauķis Māris Bambis, kurš apsekojis nama ventilācijas sistēmu. Viņš apgalvo, ka konkrētās konstrukcijas skursteņi jātīra vismaz reizi trīs gados, taču daudzi namu īpašnieki un apsaimniekotāji dzīvo ar kļūdainu pārliecību, ka, sadegot gāzei, nekādi kvēpi nerodas.
“Pateikšu godīgi – vienīgais apsaimniekotājs Rīgā, kurš kaut cik rūpējas par saviem skursteņiem un ventilācijas sistēmām, ir Rīgas namu pārvaldnieks. Pilsētā ir arī citi visai lieli namu pārvaldītāji, bet viņi faktiski nedara neko un atjēdzas tikai tad, kad ir kādi lieli mēsli,” atklāts ir Bambis.

Pārbaudot Gravu ielas nama jumtu, viņš konstatējis, ka uz skursteņiem uzlikti tehniskajiem normatīviem absolūti neatbilstoši dekoratīvie jumtiņi, kurus tagad vajadzēs demontēt.
Bambis skaidro: “Jumtiņi ir izvietoti ļoti zemu virs skursteņiem, un vietās, kur ir augsts tvaika procents, tādi vienkārši nedrīkst būt. Ja pirms manis šeit uz jumta pie šiem skursteņiem būtu bijis kaut viens sertificēts skursteņslauķis, viņš, tos tīrot, šo neatbilstību būtu noteikti pamanījis un cēlis trauksmi. Visticamāk, ja te kāds arī bijis un kaut ko tīrījis, tad noteikti ne profesionālis.”

Apsaimniekotājs vainu neuzņemas

SIA "Lāču nami" valdes loceklis Andris Citko apgalvo, ka, pārņemot namu apsaimniekošanā pirms četriem gadiem, viņiem pat prātā nav nācis, ka būtu jāpārbauda šādas tehniska rakstura lietas.

Tomēr uz jautājumu, vai dūmvadi šajā laikā ir tīrīti un, ja ir, tad kā varēja nepamanīt konstrukcijas neatbilstību, Citko atbild visai izvairīgi: “Tas ir retorisks jautājums. Ja šim jautājumam agrāk būtu pievērsta īpaša uzmanība un ja meistars tur būtu bijis un darījis, viņš droši vien būtu pamanījis, ka jumtiņš nav uzbūvēts korekti.” Citko gan sola, ka turpmāk dūmvadus tīrīs regulāri un maksimālā ātrumā novērsīs arī konstrukcijas pārkāpumus.

Ugunsdzēsēji dos laiku

VUGD informē, ka visiem nama iedzīvotājiem izsniegs pārbaudes aktus un viņiem dos konkrētu laiku nepilnību novēršanai. Pagaidām nams ir bez gāzes – par tās pieslēgšanu varēs sākt runāt, kad pilnu pārbaudi pabeigs skursteņslauķi un kad pilnīgi visos dzīvokļos būs nodrošināta dabīgā ventilācija un atvienoti nepareizi pievienotie tvaika nosūcēji.

“Pagaidām nekādus sodus neviens nesaņems, jo VUGD galvenais mērķis tomēr ir nevis sodīt, bet panākt pārkāpumu novēršanu, taču galīgais lēmums tiks pieņemts pēc pilnīgas pārbaudes pabeigšanas,” norāda VUGD pārstāve Agrita Vītola.
Jāatgādina, ka par visu, kas saistīts ar gāzes apkuri un to nodrošinošo aparatūru, arī par savlaicīgu apkopi un remontu, atbild dzīvokļa īpašnieks, bet par dūmvadiem un ventilāciju –nama apsaimniekotājs.

Jābūt prasīgiem un uzmanīgiem

Ņemot vērā pēdējā laika notikumus, "Kas Jauns Avīze" iesaka gāzes katlu īpašniekiem ar sertificētu speciālistu palīdzību lieku reizi tomēr pārliecināties, ka to ekspluatācija notiek pareizi.  Nevajag arī kautrēties pieprasīt no nama apsaimniekošanas uzņēmumiem atskaites par dūmvadu tīrīšanu un neapmierināties tikai ar formālu atbildi.

Protams, ļoti ieteicams padomāt par tvana gāzes detektoru uzstādīšanu īpašumos ar malkas vai gāzes apkuri. Latvijā kopumā ap 55 000 mājsaimniecību apkurei izmanto gāzi, un, domājams, netīrītu dūmvadu un skursteņu ir pietiekami daudz. Gada laikā no saindēšanās ar tvana gāzi valstī mirst aptuveni 100 cilvēku.