KNAB krimināllietās pērn arestēti zelta stieņi, vērtspapīri un nauda miljoniem eiro apmērā
Pagājušā gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lietvedībā esošajās krimināllietās arestēti zelta stieņi, vērtspapīri un nauda miljoniem eiro apmērā, informēja KNAB.
Kopumā pērn šajās lietās arestēti 19 nekustamie īpašumi, pieci zelta stieņi aptuveni 100 000 eiro vērtībā, automašīnas, kā arī nauda un vērtspapīri vairāk nekā 4,4 miljonu eiro apmērā.
Sešos kriminālprocesos pieņemti 39 lēmumi par aresta uzlikšanu finanšu līdzekļiem vai mantai, tai skaitā uzlikts arests finanšu līdzekļiem vai mantai ārzemēs. Izpildot citu valstu tiesiskās palīdzības lūgumus, uzlikts arests četru personu finanšu līdzekļiem vai mantai.
Vienlaikus 2019.gadā KNAB sniedza būtisku atbalstu Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei un Latvijas prokuratūrai lietas virzības sekmēšanai, kā rezultātā par labu Latvijas valstij tika konfiscēti 29 miljoni eiro, kas atradās nerezidenta kontos AS "Reģionālā investīciju banka". Šie naudas līdzekļi tiks ieskaitīti valsts budžetā.
KNAB arī informēja, ka salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2019.gadā KNAB sākto kriminālprocesu skaits ir palielinājies par 24 %, sasniedzot pēdējo desmit gadu laikā lielāko uzsākto kriminālprocesu skaitu, proti, pērn sākti 47 kriminālprocesi.
Lai arī 2019.gadā kriminālvajāšanai nosūtīto krimināllietu skaits un kriminālvajāšanai nodoto personu skaits ir samazinājies, KNAB uzsvēra, ka 2019.gadā KNAB lietvedībā bija vairāki apjomīgi un sarežģīti kriminālprocesi, kuros iesaistītas augstas amatpersonas.
Krimināllietas raksturo sarežģītas noziegumu shēmas un finanšu plūsmas. Šādu kriminālprocesu izmeklēšanā jāiegulda gan izmeklētāju, operatīvo darbinieku un analītiķu apjomīgs darbs, gan arī jāīsteno starptautiskās sadarbības pasākumi.
Par KNAB izmeklēšanas, operatīvā un analītiskā darba kvalitāti liecina ne tikai sāktie kriminālprocesi un kriminālvajāšanai nodoto lietu skaits, bet arī spēkā stājušies tiesas nolēmumi.
Kopā pagājušā gadā tiesa piespriedusi brīvības atņemšanas sodu desmit personām. Pusei no šīm personām sods ir reāla brīvības atņemšana. Kopējais piespriestā soda ilgums - 27 gadi. Naudas sods piespriests septiņām personām un kopēja summa veido 107 500 eiro. Piespiedu darbs piemērots četrām personām.